jak prać poduszki syntetyczne

Higieniczne środowisko snu pozytywnie wpływa na zdrowy i spokojny sen. Niezwykle ważne, aby poza wygodnym materacem, który jest oczywiście kluczowy, pomyśleć nad równie komfortową poduszką do odpoczynku. Najbardziej popularnymi poduszkami są te wykonywane z syntetycznych materiałów, ponieważ pozostają bezpieczne dla alergików, a ich częste właściwości antybakteryjne, pozwalają na zachowanie świeżości na dłużej. Jednak zakup idealnej poduszki do snu to nie wszystko, aby zapewnić sobie higieniczną przestrzeń do odpoczynku. Jak prać poduszki syntetyczne? W ilu stopniach prać poduszki syntetyczne? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?
Dowiedz się więcej: Pranie pierza – jak prać poduszki z pierza?

Dlaczego należy dbać o czystość poduszek syntetycznych?

Niejednokrotnie zdarza się, że nie jesteśmy w stanie zidentyfikować naszego kichania, czy lekkiego kataru naszych dzieci. Szukamy winowajców w zwierzętach oraz nieodkurzonych miejscach w domu lub mieszkaniu. Oczywiście jest to słuszna droga w celu wyeliminowania jak największej ilości przyczyn takich dolegliwości. Zdarza się jednak, że często zapominamy o nieskazitelnej czystości naszej pościeli, która może znacznie wpływać na jakość naszego snu i zdrowia.

Dodatkowo nowoczesna pościel, która nie jest prana regularnie, po jakimś czasie zacznie wydzielać przykre zapachy, uniemożliwiające spokojny i przede wszystkim zdrowy sen! Zagnieżdżone w poduszkach i kołdrach drobnoustroje zaczną zakłócać nasz odpoczynek, powodując bardzo duży dyskomfort, jednocześnie wpływając na nasz układ oddechowy, pozostawiając w nim szkodliwe mikroorganizmy.

Przeczytaj również: Co ile zmieniać pościel?

Co więcej, dbanie o czystość poduszek syntetycznych znacznie przedłuża ich trwałość. Zaleganie w nich roztoczy powoduje, że stają się coraz bardziej rozmiękczone i nie podtrzymują odpowiednio głowy oraz karku podczas snu. Wtedy właściwie robią się bezużyteczne i wymagają pilnej wymiany.

Poduszka Mikrofibra Pan Materac Poduszka Bamboo Pan Materac
Poduszka Mikrofibra Pan Materac Poduszka Bamboo Pan Materac

Regularne pranie poduszek syntetycznych wspomaga zapobieganie powstawaniu bakterii i tym samym przyczynia się do zachowania czystego środowiska snu na długi czas.

Jak często należy prać poduszki syntetyczne?

Odświeżanie poduszek syntetycznych jest niezbędne, aby zapewnić sobie i rodzinie wygodne oraz higieniczne miejsce do odpoczynku. Istnieją umowne granice czasowe, które należy stosować, aby poduszki syntetyczne pozostawały w dobrej kondycji na długi czas, tym samym zapewniając zdrowe podłoże dla naszej głowy i karku.

Przed dokładną odpowiedzią, jak często należy prać poduszki syntetyczne, pamiętajmy, że są to symboliczne zasady, które nie muszą obowiązywać w przypadku wszystkich poduszek syntetycznych, oferowanych przez firmy mające w swojej ofercie wyposażenie sypialniane.

Poduszki syntetyczne są wykonywane z różnego rodzaju materiałów o różnorodnej jakości i trwałości. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek odświeżania poduszek syntetycznych, zapoznajmy się dokładnie z oznaczeniami, które widnieją na metkach lub dopytajmy producenta o możliwy dokładny proces prania modelu po to, aby pozostał on czysty, świeży i wygodny na lata.

Sprawdź również: Wypełnienie do poduszek, jakie najlepsze?

Poduszka Lyocell Pan Materac Poduszka Softy Plus Paradies syntetyczna
Poduszka Lyocell Pan Materac Poduszka Softy Plus Paradies

Wskazuje się, że najlepszym czasem, w którym powinniśmy prać poduszki syntetyczne to co 6 miesięcy. Jeśli jednak zmagamy się ze stwierdzonymi alergiami lub czujemy, że nasza poduszka powinna przejść proces odświeżania, możemy ją prać nawet co 3 miesiące.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę to, że poduszki używane przez dzieci lub osoby starsze, mogą wymagać częstszego czyszczenia, aby zapewnić jak najbardziej higieniczne środowisku snu. Wspomniane grupy wiekowe są bowiem bardziej podatne na infekcje.

Jak prać poduszki syntetyczne?

Najbardziej właściwy i dokładny sposób prania każdej poduszki syntetycznej powinien zostać umieszczony na jej metce lub stronie internetowej producenta. Może niejednokrotnie zdarzyć się, że w sytuacji niezastosowania się do opisanych wskazówek zniszczymy naszą poduszkę, a wyraźnie widoczne błędy w trakcie jej odświeżania mogą stać się podstawą do odrzucenia reklamacji z tytułu gwarancji.

Wskazuje się jednak, że poduszki syntetyczne na ogół można prać w pralce na delikatnym programie lub programie do tego bezpośrednio przeznaczonym. Należy pamiętać, aby zastosować łagodny detergent, który nie uszkodzi wypełnienia poduszki. Zdecydowanie unikajmy wybielaczy i płynów zmiękczających!

Na rynku możemy spotkać się z kilkoma rodzajami poduszek syntetycznych. Jak prać poduszki poliestrowe oraz na co szczególnie zwrócić uwagę podczas prania poduszek silikonowych? W przypadku wszystkich wspomnianych materiałów warto zastosować się do dokładnie takich samych zasad, jak w sytuacji odświeżania ogólno pojętych poduszek syntetycznych, czyli w pierwszej kolejności zapoznać się z metką lub instrukcją producenta, zastosować łagodne detergenty oraz programy w pralce specjalnie dedykowane do tkanin syntetycznych.

Poduszka Softy Tip Paradies Poduszka Softy Cool Paradies
Poduszka Softy Tip Paradies Poduszka Softy Cool Paradies

Pamiętajmy, że oprócz prania poduszek, warto je regularnie wietrzyć, aby pozbyć się z nich nieprzyjemnej wilgoci i szkodliwych zanieczyszczeń. Można także założyć na poduszki specjalne pokrowce, które będą chronić je przed kurzem. Wspomniane pokrowce są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ bez problemu można je zdjąć i następnie odświeżyć w pralce, bez konieczności prania całej poduszki.

Czy poduszki syntetyczne mogą być prane w wysokich temperaturach?

Poduszki z wypełnieniem syntetycznym zazwyczaj mogą być prane w wysokich temperaturach, ale zawsze warto sprawdzić etykietę na produkcie, aby upewnić się, że są one bezpieczne do prania w wysokich temperaturach. Wysoka temperatura pomaga zabić bakterie, roztocza i zapachy, ale może również spowodować uszkodzenie wypełnienia poduszki. Zaleca się pranie poduszek syntetycznych w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza, aby uniknąć zniszczenia i zachować ich jakość.

Sprawdź również: Poduszka dla alergika – jaką wybrać?

Poduszka Visco Balance Hilding Poduszka Airsense Janpol
Poduszka Visco Balance Hilding Poduszka Airsense Janpol

Jak wysuszyć poduszkę syntetyczną po praniu?

Równie ważnym i wymagającym aspektem, co pranie poduszek syntetycznych, jest ich suszenie. W tej kwestii wszystkie informacje powinniśmy znaleźć na metce produktu lub na stronie internetowej producenta. Błędne suszenie poduszek syntetycznych może spowodować przede wszystkim zakłębienie się wkładu i wyeliminować ich z codziennego użytkowania, ponieważ przestaną zapewniać komfort w trakcie snu.

Po praniu niektóre poduszki syntetyczne można suszyć w suszarce bębnowej, ale wyłącznie na niskiej temperaturze. Zbyt wysoka temperatura może spowodować uszkodzenie ich wypełnienia. Najlepszym wyjściem jest jednak suszenie poduszek syntetycznych na zewnątrz po to, aby schły na powietrzu i dodatkowo przesiąkały świeżym zapachem. Należy jednak pamiętać, że oczywiście proces ten będzie trwał dłużej niż suszenie bębnowe oraz jest raczej niemożliwy, kiedy chcemy uprać poduszkę w zimie lub późnej jesieni.

Pamiętajmy, aby po suszeniu energicznie wstrząsnąć poduszką, przywracając jej pierwotny kształt, zapewniając tym samym prawidłowe ułożenie wkładu.

Pranie poduszek syntetycznych to na ogół bardzo prosty proces. Należy jednak pamiętać, aby ściśle stosować się do zaleceń producenta po to, aby uniknąć niechcianych zniszczeń i w rezultacie braku przydatności poduszki.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *