elastyczność punktowa czy powierzchniowa

Przy wyborze materaca mamy wiele pytań co do tego, jaki model wybrać, aby był dla nas jak najlepszy. Materace różnią się budową, rodzajem wypełnienia, stopniem twardości oraz takim parametrem jak elastyczność. Wyróżniamy dwa rodzaje elastyczności, a mianowicie punktową i powierzchniową. Dlaczego jest ważny aspekt przy wyborze materaca? Czym się różni elastyczność punktowa od elastyczności powierzchniowej? Sprawdź i dowiedź się więcej!

Czytaj też: Pianka termoelastyczna w materacu – komfort i wygoda!
Sprawdź również: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?
Wejdź na: Materac dla seniora – jak wybrać odpowiedni?

Elastyczność punktowa czy powierzchniowa, dlaczego jest to ważne?

Elastyczność to jeden z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru materaca. Wyższa elastyczność jest gwarancją lepszego dopasowania powierzchnia materaca do ciała człowieka, a co za tym idzie o wiele wyższego komfortu i wygody. Odpowiednia elastyczność przekłada się również na stabilniejsze podparcie ciała podczas snu. W dużej mierze to, czy materac wyróżnia się elastycznością punktową czy powierzchniową, warunkuje wygodę naszego snu.

Materac Makarena Hilding kieszeniowy Materac Rytm Pan Materac kieszeniowy
Materac Makarena Hilding kieszeniowy Materac Rytm Pan Materac kieszeniowy

Elastyczność punktowa – indywidualne podparcie ciała na całej długości!

Elastycznością punktową charakteryzują się materace sprężynowe z wkładem multipocket i pocket oraz piankowe i lateksowe. W materacach wyróżniających się elastycznością punktową każdy centymetr naszego ciała będzie miał bardzo indywidualne podparcie, ponieważ materac w miejscu nacisku odpowiednio dostosuje się do ułożenia naszego ciała.

Najlepiej sprawdzą się tutaj materace z pianką termoelastyczną, które całkowicie wyeliminują ucisk, redukując napięcie mięśniowe, zapewniając relaks i regenerację ciała. Jest to doskonałe rozwiązanie dla par, ponieważ całkowicie wyeliminowane zostało przenoszenie drgań podczas obracania się czy wstawania z łóżka jednego z partnerów.

Materace z wkładem multipocket również zapewnią nam punktowe podparcie, jednak nie do końca wyeliminują drgania. Ze względu na swoją dynamikę, pomagają nam w obracaniu się i wstawaniu z łóżka. Tego rodzaju materace zalecane są dla osób, mających problemy w poruszaniu się, jak również dla osób starszych.

Sprawdź również: Wygodny materac – czyli jaki?

Materac Tango Hilding kieszeniowy Materac Select Dynamic Pan Materac kieszeniowy
Materac Tango Hilding kieszeniowy Materac Select Dynamic Pan Materac kieszeniowy

Materace lateksowe po części łączą w sobie cechy wyżej wymienionych produktów. Dają delikatne podparcie jak pianka i sprężystość jak materace multipocket. Najtańszą i najprostszą opcją z elastycznością punktową są materace sprężynowe pocket. W ich przypadku podparcie będzie punktowe w miejscu nacisku, ale mniej precyzyjne, natomiast drgania będą bardziej wyczuwalne podczas poruszania się drugiej osoby.

Elastyczność powierzchniowa – stabilne utrzymanie ciała!

Drugim, wspomnianym rodzajem elastyczności jest elastyczność powierzchniowa. Jest to parametr charakterystyczny dla materacy bonellowych oraz tych, gdzie we wkładzie zastosowano dodatkowe maty i przekładki kokosowe lub sizalowe. Materace te podczas snu równomiernie rozkładają ciężar ciała na całej powierzchni.

Elastyczność powierzchniowa zapewnia stabilne podparcie ciała, jednakże obracanie się podczas snu powoduje tutaj rodzaj falowania całości oraz tworzenia się charakterystycznego dołka pod osobą leżącą. Z tego względu tego rodzaju materace polecane są raczej dla jednej osoby. Przy spaniu we dwoje osoba lżejsza zawsze będzie spadać do powstałego zagłębienia przy cięższym partnerze, a każdy ruch będzie wyczuwalny, co może powodować częste wybudzanie się i o wiele mniejszy komfort podczas snu.

Materac Erebu Janpol kieszeniowy Materac Niobe Janpol kieszeniowy
Materac Erebu Janpol kieszeniowy Materac Niobe Janpol kieszeniowy

Elastyczność powierzchniowa czy punktowa, co lepsze?

To, jaki materac wybierzemy, zależy głównie od naszych preferencji. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który materac jest lepszy. Aby sprawdzić i przekonać się, który materac może być odpowiedni, zachęcamy do przetestowania kilku modeli, zarówno tych z powierzchnią o elastyczności punktowej, jak i elastyczności powierzchniowej. Warto również skorzystać z porad profesjonalnych doradców, aby znaleźć idealnie dopasowany materac!

Pamiętajmy, że dobrze dobrany materac zwiększy komfort naszego codziennego życia!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *