Strefy twardości w materacach

Poszukiwania odpowiedniego materaca zazwyczaj rozpoczynamy od tego, czy ma on być sprężynowy czy piankowy oraz od określenia stopnia twardość. Według powszechnej opinii twardość materaca należy dobierać do masy ciała i jest to oczywiście dobry kierunek. Należy jednak pamiętać o naszej sylwetce, wzroście, a także indywidualnych upodobaniach. Każdy z nas ma różną budowę i materac, na którym śpimy, powinien jak najlepiej dostosować się do kształtu naszego ciała. Kluczem do sukcesu jest kształt kręgosłupa, kiedy leżymy. Niezależnie od tego, czy częściej śpimy na boku, czy na plecach, nasz kręgosłup musi być jak najbardziej prosty, to znaczy możliwie najbardziej równoległy w stosunku do płaszczyzny materaca. Taki rezultat uzyskiwany jest dzięki wydzielonym strefom twardości w obrębie powierzchni spania.

Przeczytaj także: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?
Wejdź na: Twarde materace – dla kogo są zalecane?

Strefy twardości w materacu – doskonałe podparcie ciała

Na rynku najczęściej dostępne są materace z trzema, pięcioma i siedmioma strefami twardości. Pierwszy z wymienionych rodzajów to zupełne minimum, w przypadku trzech stref twardości mamy do czynienia ze wzmocnieniem środkowej partii materaca. Oznacza to, że w tym punkcie jest on wyraźnie twardszy – wszystko po to, by możliwa była stabilizacja bioder. W materacach tego typu istotna jest przede wszystkim ochrona odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

W materacu o pięciu strefach twardości z kolei do strefy wzmacniającej biodra dodano strefę pośrednią, która redukuje nacisk ramienia na materac. Najlepszym rozwiązaniem dla naszego ciała jest jednak wersja z wydzielonymi siedmioma strefami twardości. W największym stopniu dopasowuje się do budowy ciała, a co za tym idzie – najbardziej sprzyja naszemu zdrowiu. W takim modelu materaca, wydzielonych zostało siedem poprzecznych stref, każda o innej twardości. Najtwardsza część odpowiada za najcięższą część ciała, a więc odcinek biodrowo-krzyżowy kręgosłupa.

Wyróżnia się także: strefę pośrednią o średniej twardości, która zlokalizowana jest w obrębie ud oraz klatki piersiowej, strefę twardszą w okolicach barków i ramion oraz łydek i kolan, a także strefę o średniej twardości, w której znajdują się stopy oraz głowa. Każda z tych części ciała różni się masą i kształtem — dobry materac powinien to rozróżniać i oddziaływać na każdą z tych części w indywidualny sposób.

Materac Tempo Pan Materac Materac Flamenco Hilding
Materac Tempo Pan Materac Materac Flamenco Hilding

Sprawdź również: Jak dobrać materac do wagi i wzrostu?

Strefy twardości w materacach piankowych i sprężynowych

Strefy twardości występują zarówno w materacach sprężynowych, jak i w materacach z pianki wysokoelastycznej. Rozwiązuje się to różną twardością sprężyn w poszczególnych strefach bądź w przypadku materacy wysokoelastycznych stosuje się odpowiednie wycięcia i kanaliki. W materacach wykonanych z pianki termoelastycznej strefy twardości nie są obligatoryjnym elementem, pianka ta reaguje na ciepłotę ciała, zapewniając bardzo precyzyjne dopasowanie do wszystkich krzywizn anatomicznych.

Materac Original THermo Pan Materac Materac Wenus Janpol
Materac Original Thermo Pan Materac Materac Wenus Janpol

Stelaż do łóżka, a strefy twardości w materacu

Dodatkowym elementem, który może poprawić nasz komfort i dopasowanie materaca, jest stelaż z wbudowaną regulacją twardości. Regulacja twardości oznacza możliwość ustawienia odpowiedniego poziomu twardości na środkowych listwach stelaża, czyli w części biodrowo-krzyżowej. Taką regulację umożliwiają specjalne przesuwane elementy na listwach. Na każdej listwie znajdują się dwa takie elementy. Przesunięte skrajnie do ramy bocznej stelaża nadają większej twardości, przesunięte na środek listwy sprawią, że stanie się ona bardziej miękka i elastyczna.

Dobierając odpowiedni dla siebie materac oprócz ogólnej twardości i budowy, należy też pamiętać o strefach twardości. Jest to bardzo ważne dla naszego wypoczynku oraz zdrowia. Odpowiednie podtrzymanie ciała w każdym możliwym punkcie, z odpowiednim naciskiem pozwala na pełne rozluźnienie mięśni i dobre ukrwienie, takie dopasowanie daje najlepsze efekty w regeneracji organizmu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *