Pranie pokrowca na materac

Podstawową funkcją, jaką pełni pokrowiec, jest ochrona wkładu materaca przed zabrudzeniem i w zawiązku z tym przedłużenie jego żywotności. To głównie pokrowiec zatrzymuje pot wydzielany przez ludzkie ciało w czasie snu, a przez to tworzą się na nim plamy i powstaje nieprzyjemny zapach. W nim też kumuluje się złuszczający się naskórek i kurz, co prowadzi do rozwoju mikroorganizmów niekorzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Stąd tak ważną rolę dla prawidłowej higieny snu odgrywa możliwość zdjęcia pokrowca i wyprania go. Wiele osób zastanawia się, jak to zrobić. Jak prać pokrowiec na materac, aby nie stracił swoich właściwości? Dlaczego pranie pokrowca na materac należy wykonywać regularnie? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Jaki pokrowiec na materac wybrać?
Wejdź na: Ochraniacz na materac – jaki wybrać?
Sprawdź: Jak dbać o materac? Porady i wskazówki

Czy pokrowiec z materaca można prać?

Pokrowce na materac wytwarzane są z różnorodnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych i przy wykorzystaniu przeróżnych technologii. Przez to cechują się odmiennymi właściwościami, które wpływają na komfort snu oraz stopień wytrzymałości zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i przy częstym praniu.

W ogromnej większości pokrowce można wyprać w pralce, o ile oczywiście zmieszczą się w jej bębnie. Zawsze jednak trzeba sprawdzić na metce, jaki sposób zaleca producent. Niektóre pokrowce na materac można czyścić tylko chemicznie. Wówczas konieczne będzie oddanie ich do profesjonalnej pralni.

Pokrowiec Grey Janpol Pokrowiec Silver Protect Janpol
Pokrowiec Grey Janpol Pokrowiec Silver Protect Janpol

Przeczytaj także: Praktyczne porady jak czyścić materac!

Jak prać pokrowiec na materac?

Jeśli pranie w wodzie jest dopuszczalne, zdjęty pokrowiec należy złożyć lub zrolować, aby zmniejszyć jego objętość. Do prania stosujemy delikatne detergenty, najlepiej przeznaczone do prania białego. Nie zaleca się stosowania płynów zmiękczających, aby nie naruszyły właściwości pokrowca. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dobranie temperatury.

W jakiej temperaturze prać pokrowiec na materac? Zakres temperatury zawsze podany jest na metce produktu. Należy się do niego ściśle zastosować, gdyż w przeciwnym razie pokrowiec może ulec zniszczeniu, zarówno jeśli chodzi o strukturę, jak i właściwości użytkowe.

Pokrowiec Pixel Janpol Pokrowiec Tencel Janpol
Pokrowiec Pixel Janpol Pokrowiec Tencel Janpol

Przeczytaj: Jak zwiększyć żywotność materaca?

To w ilu stopniach prać pokrowiec na materac zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Zazwyczaj temperatura prania wynosi od 30 do 60 stopni Celsjusza. W przypadku pokrowców z wszytą warstwą pianki termoelastycznej nie można stosować wirowania. A co jeśli pokrowiec z trudem albo wcale nie mieści się w pralce automatycznej? Na pewno nie warto go upychać, gdyż nie wypierze się dokładnie. Lepiej skorzystać z usług pralni.

Jeżeli pokrowiec nie jest mocno zabrudzony i chcemy go tylko odświeżyć, można spróbować prania ręcznego w wodzie o odpowiedniej temperaturze ze środkiem piorącym, dbając o jego dokładne wypłukanie i odciśnięcie w celu usunięcia wody. Pokrowiec pierzemy z zasuniętym zamkiem błyskawicznym.

Sprawdź: Jak odświeżyć materac?

Jak wysuszyć pokrowiec po praniu?

Na koniec trzeba zadbać o prawidłowe wysuszenie pokrowca. Można skorzystać z suszarki bębnowej lub odwirowany pokrowiec rozwiesić, pozwalając mu na naturalne wyschnięcie, które może potrwać dłuższy czas. Oczywiście również pilnujemy temperatury. To oznacza, że przy suszeniu automatycznym nie przekraczamy temperatury prania, a przy naturalnym unikamy bliskości źródeł ciepła (np. kaloryferów, czy termowentylatorów).

Ochraniacz 3-warstwowy wodoodporny Pan Materac Nakładka higieniczna (wodoodporna) Janpol
Ochraniacz 3-warstwowy wodoodporny Pan Materac Nakładka higieniczna (wodoodporna) Janpol

Jak często należy prać pokrowiec na materac? Zaleca się minimum raz na pół roku. Oczywiście zależy to również od naszych preferencji, a niekiedy konieczności wynikających ze stanu zdrowia. Osoby zmagające się na co dzień z różnymi alergiami skórnymi powinny zwiększyć częstotliwość prania, aby zachować odpowiednią higienę pokrowca.

A może ochraniacz na materac? Dodatkowa ochrona pokrowca i materaca!

Z uwagi na to, że pranie pokrowców o dużych rozmiarach pokrywających szerokie materace dwuosobowe może nastręczać nieco trudności, warto pomyśleć o specjalnych nakładkach wykonanych z wodoodpornych materiałów, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie.

Taka ochrona przyda się szczególnie w łóżeczkach dziecięcych, w których materac jest szczególnie narażony na zamoczenie oraz w sypialniach osób stale leżących, bądź zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi, jak np. nietrzymanie moczu albo nadmierna potliwość. Tego typu ochraniacze na materac posiadają w rogach gumki, które pozwalają je przymocować w taki sposób, aby nie przesuwały się na powierzchni do spania. Jednocześnie ich zdjęcie i wypranie jest bardzo łatwe.

Co więcej, na rynku są dostępne modele, które można prać nawet w 95 stopniach Celsjusza. Taka temperatura skutecznie zabija obecne bakterie i inne mikroorganizmy. Stosując nakładki higieniczne, pokrowiec nie będzie wymagał zbyt częstego prania.

Ochraniacz wodoodporny Mollyflex Nakładka Moltonowa Janpol
Ochraniacz wodoodporny Mollyflex Nakładka Moltonowa Janpol

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości co do tego, jak prać pokrowiec na materac. Warto robić to regularnie, gdyż częste pranie pokrowca na materac z pewnością wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli będziemy przestrzegać zaleceń co do prania, nie tylko sam pokrowiec, ale też materac posłuży nam dłużej!

Similar Posts

3 Comments

  1. To prawda, warto wybierać materace z pokrowcem na zamek, bo potem to jest duzy problem jak sie coś wyleje albo jak człowiek po prostu chce wyprac !!! ja niedaawno wymienialam materac i bardzo na to zwracalam uwage moj nowy materac hilding boogie ma taki i bardzo to ułatwia życie

  2. No niestety i ja mam w domu alergika, dlatego materace tylko z pokrowcem który się łatwo zdejmuje i pierze, Oprócz tego zaopatrzyłam się też w kilka sprzętów agd ułatwiających walkę z alergenami, którymi u nas są głównie roztocza i kurz.

    1. A możesz podpowiedzieć co to sprzęt do walki z alergenami, którymi u nas są głównie roztocza i kurz. Bede wdzieczna za podpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *