łóżko tapicerowane czy drewniane - aranżacja

Łóżko to inwestycja na lata, dlatego jego wybór musi być dokładnie przemyślany. Przy szukaniu łóżka często zastanawiamy się na wyborem łóżka tapicerowanego lub drewnianego, które z nich będzie lepsze? O ile każdy zdaje sobie sprawę, że sypialnia musi być komfortowym miejscem sprzyjającym regeneracji sił, to już wybór odpowiedniego łóżka nie jest taki oczywisty. Sprawdź, jakie są zalety oraz wady łóżek tapicerowanych i drewnianych i dokonaj świadomego wyboru. Które wybrać, łóżko tapicerowane czy drewniane? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Wejdź na: Jak wybrać łóżko tapicerowane?
Sprawdź również: Łóżko do małej sypialni – jakie wybrać?

Dlaczego warto wybrać łóżko tapicerowane?

Największym atutem łóżek tapicerowanych jest miękki zagłówek, dzięki któremu komfort użytkowania jest znacznie większy niż w przypadku łóżek drewnianych. Pozwoli on wygodnie oprzeć się podczas czytania książki, czy oglądania telewizji, a do tego zapobiegnie brudzeniu, czy wycieraniu się ściany. Kolejną zaletą jest ogromny wybór rodzajów tapicerki, jej koloru i faktury. Dzięki temu łóżko sypialniane tapicerowane już samo w sobie będzie ozdobą sypialni i nada jej pożądany styl.

Do wyboru mamy obicia ze skóry naturalnej, ekologicznej lub klasycznej tkaniny. Wybierając rodzaj materiałów tapicerskich, warto zwrócić uwagę na ich gramaturę i wytrzymałość na rozciąganie, ewentualnie inne parametry techniczne tkanin, które decydują o trwałości i zachowaniu pierwotnego wyglądu przez długi czas.

Łóżko Apollo S New Elegance Łóżko Loft New Design
Łóżko Apollo S New Elegance Łóżko Loft New Design

Przeczytaj także: Wymiary łóżka do sypialni — jaki rozmiar łóżka wybrać?
Sprawdź: Łóżko kontynentalne czy zwykłe – które wybrać?

Minusy i wady wyboru łóżka tapicerowanego?

Wybór łóżka tapicerowanego ma też, niestety, swoje minusy. Pierwszym z nich jest wspomniane zużywanie się tapicerki, czyli jej przecieranie się i blaknięcie. Stąd tak ważne jest przeanalizowanie właściwości poszczególnych rodzajów obicia.

Drugą cechą, którą trzeba mieć na uwadze, oceniając, czy łóżko tapicerowane czy drewniane lepiej sprawdzi się w sypialni, jest podatność na osadzanie się kurzu i łatwość sprzątania. Niestety, w przypadku łóżek tapicerowanych jest to trudniejsze. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla alergików.

Jeśli chodzi o utrzymanie tapicerki w czystości, problemem jest nie tylko kurz, ale również podatność na zabrudzenie. Chociaż w tym przypadku producenci starają się zminimalizować problem, wykorzystując tkaniny, z których łatwo usuwać plamy.

Łóżko Naomi New Design Łóżko Azurro New Design
Łóżko Naomi New Design Łóżko Azurro New Design

Sprawdź: Jakie szafki nocne do łóżka tapicerowanego wybrać?

Stylowe łóżka z drewnianą ramą!

W przypadku łóżek drewnianych pierwszą wartą podkreślenia zaletą jest ich większa trwałość. Jej stopień jest uzależniony od rodzaju drewna, na które się zdecydujemy. Do wyboru mamy najczęściej: sosnę, olchę, buk i dąb. Najsolidniejsze, ale jednocześnie najdroższe będą łóżka dębowe.

Jeśli szukamy ekonomicznego rozwiązania, warto wybrać łóżka z drewna sosnowego. Po drugie, łóżka drewniane są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką i zastosować preparat przeznaczony do czyszczenia mebli drewnianych. Dla alergików wskazane są łóżka sosnowe, gdyż drewno sosnowe ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu w mniejszym stopniu gromadzi się na nich kurz.

Łóżko Glamour Ekodom Łóżko Kiruna Ekodom
Łóżko Glamour Ekodom Łóżko Kiruna Ekodom

Kolejną zaletą łóżek drewnianych, którą warto mieć na względzie, wybierając pomiędzy łóżkiem drewnianym a tapicerowanym, jest to, że dają one bardzo duże możliwości aranżacyjne sypialni. O ile łóżka tapicerowane są dominujące i nadają charakter wnętrzu, o tyle drewniane można dostosować do wybranego stylu. Wystarczy dobrać odpowiednią narzutę, czy poduszki.

Minusem łóżek drewnianych jest ich twarde wykończenie, które nie amortyzuje uderzeń i zwiększa możliwość urazów. Dlatego będą mniej bezpiecznym rozwiązaniem do pokoju dziecka lub osoby starszej.

Łóżko Lund Plus Ekodom Łóżko Halden Plus Ekodom
Łóżko Lund Plus Ekodom Łóżko Halden Plus Ekodom

Dowiedz się więcej: Ceny łóżek – ile kosztuje łóżko?

Łóżko tapicerowane czy drewniane – jakie wybrać?

Kiedy decydujemy, czy wybrać łóżko drewniane czy tapicerowane, należy mieć również na uwadze styl wnętrza, jaki chcemy uzyskać. W niektórych stylach lepiej sprawdzi się drewniany mebel o surowym wyglądzie, w innych wprost przeciwnie – należałoby postawić na majestatyczne, królewskie łoże ze stylowym obiciem.

Do prostego, funkcjonalnego, a przede wszystkim inspirowanego naturą stylu skandynawskiego pasuje, rzecz jasna, łóżko drewniane. Najlepiej, aby miało prostą ramę, bez dodatkowych elementów dekoracyjnych. Dominującą barwą we wnętrzach skandynawskich jest biel, zatem dobrze sprawdzi się również drewno malowane na biało.

Łóżko drewniane będzie też idealnym wyborem do sypialni rustykalnej, gdzie drewno jest jednym z kluczowych materiałów. Dobrze, aby miało widoczne słoje, które jeszcze mocniej podkreślą surowy charakter. Łóżko powinno mieć prostą formę i solidną konstrukcję.

Łóżko Madison Lux New Design Łóżko Gotland Plus Ekodom
Łóżko Madison Lux New Design Łóżko Gotland Plus Ekodom

Sprawdź: Łóżko z pojemnikiem czy bez – na jakie się zdecydować?

Jeśli preferujemy wnętrza, które dają poczucie komfortu i luksusu, nie musimy zastanawiać się, czy lepsze będzie łóżko tapicerowane czy drewniane. Tutaj odpowiedź jest oczywista.

Zwolennicy szykownego stylu glamour zdecydowanie powinni wybrać duże tapicerowane łóżko z pikowanym zagłówkiem. Podobnie, jeśli chcemy urządzić sypialnię w stylu nowoczesnym. Wtedy również warto zdecydować się na wysokie tapicerowane łóżko kontynentalne. Mebel powinien mieć prostą, minimalistyczną formę, stonowaną kolorystykę i elegancki design.

Trudno jednoznacznie określić, które łóżko będzie lepsze – łóżko tapicerowane czy drewniane. Wszystko zależy od osobistych priorytetów dotyczących właściwości obu rodzajów łóżek, które inne są dla miłośników czytania przed snem, inne dla osób z alergią, inne dla posiadających małe dzieci. Do tego trzeba uwzględnić stylistykę wnętrza. I choć wybór pomiędzy łóżkiem drewnianym a tapicerowanym nie jest łatwy, na rynku dostępne są różnorodne modele obu rodzajów łóżek, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *