nowy materac - kiedy należy kupić

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w naszym mieszkaniu. Szczególną rolę odgrywa w niej materac, który ma nam dać poczucie komfortu i pomóc zregenerować ciało podczas snu. Jak każdy inny przedmiot również materac ma swój okres przydatności do użytku. Eksperci twierdzą, że powinniśmy wymieniać materac co około 5-7 lat, a jeśli trzeba to nawet częściej. Zatem jakie są objawy zużycia materaca? Kiedy należy myśleć o wymianie materaca na nowy? Co ile zmieniać materac do łóżka? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Co zrobić ze starym materacem?
Wejdź na: Ceny materacy – ile kosztuje dobry materac?
Sprawdź: Jakie są rodzaje materacy?

Co ile wymieniać materac w łóżka?

Odpowiedź na pytanie, co ile wymieniać materac w łóżku zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj materaca, intensywność jego użytkowania oraz indywidualne preferencje użytkownika. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się rozważenie wymiany materaca co 5-7 lat, aby zapewnić optymalne wsparcie dla ciała podczas snu.

Jednakże, jeśli materac ulegnie uszkodzeniu, straci swoją pierwotną sprężystość lub pojawią się problemy z higieną, wymiana może być konieczna wcześniej. Ważne jest również regularne obracanie i odwracanie materaca, co może przedłużyć jego żywotność.

Ostateczna decyzja kiedy wymienić materac na nowy powinna być oparta na osobistych odczuciach podczas snu oraz obserwacji ewentualnych oznak zużycia, takich jak wgniecenia, nierówności czy utrata sprężystości.

Przeczytaj: Jak zwiększyć żywotność materaca?

co ile wymieniać materac do spania

Sprawdź: Nowy materac – kiedy można spać?

Gwarancja, a czas użytkowania materaca?

Gwarancja nie jest określeniem czasu użytkowania, nie informuje nas, co ile lat wymieniać materac, tylko raczej mówi nam o jakości całego produktu. Mianowicie chodzi o to, że materac może być zrobiony z bardzo dobrych, wysokiej jakości surowców, które przez długie lata przy właściwym użytkowaniu nie odkształcą się i nie zużyją.

Wymiana materaca nie zawsze musi wiązać się z widocznymi objawami zużycia, często są to symptomy, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem.

Sprawdź również: Wygodny materac – czyli jaki?

Higieniczne zużycie materaca

Należy jednak pamiętać, że materac głównie zużywa się pod względem higienicznym. I tutaj bardzo ważne jest to, jak dbamy o nasz materac do spania. Jak często go odkurzamy, wietrzymy i jak często pierzemy pokrowiec? No i oczywiście, czy dodatkowo zabezpieczamy go specjalnymi ochraniaczami, czy jemy i pijemy w łóżku?

Istotne jest również to czy śpią z nami nasze zwierzaki. Wszystkie te rzeczy mocno wpływają na stan higieny naszego materaca. I tak naprawdę bez względu na to, jak bardzo będziemy o niego dbać, to właśnie czas tych pięciu – siedmiu lat jest dla nas sygnałem, że trzeba pomyśleć o wymianie na nowy, nawet jeśli nic się z nim nie dzieje i jest tak samo wygodny, jak na początku. Z takim materacem będzie się bardzo trudno rozstać, ale nasze zdrowie jest jednak najważniejsze.

Nikt bowiem nie chce spać na kurzu, pyle, złuszczonym naskórku, roztoczach i ich odchodach. A jednak po tych kilku latach trochę się tego może nazbierać (po mniej więcej 10 latach w materacu znajdują się dwa miliony roztoczy). Spanie na takim materacu może sprzyjać pojawieniu się alergii, problemom skóry, może pojawić się również kaszel, jak i katar.

Sprawdź również: Jaki materac wybrać?

co ile wymieniać materac do spania

Przeczytaj: Gdzie kupić materac?

Fizyczne zużycie materaca

Kolejny problem to zużycie fizyczne materaca. W tych gorszej jakości z trochę słabszych pianek i sprężyn zaczynają pojawiać się różne deformacje, odkształcenia, skrzypienie lub trzeszczenie. Spanie na takim zużytym, zapadniętym podłożu może mieć negatywny wpływ na ciało i problemy ze spaniem.

Nieprawidłowe ułożenie ciała może z czasem skutkować powstaniem lub pogłębieniem wad kręgosłupa, zwyrodnieniami stawów, cierpnięciem kończyn, bioder, ramion oraz ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. Tak więc wszelkiego typu dołki, górki, zapadnięte sprężyny, wyczuwalne grudki, a nawet przetarty pokrowiec, dają nam znać, że z naszym materacem dzieje się coś złego i nie nadaje się już do spania.

Sprawdź również: Odkształcony materac – jak zapobiegać?

Negatywne skutki spania na starym materacu

Są jednak jeszcze inne symptomy, które informują nas, że przyszedł już czas na wymianę materaca na nowy. Mianowicie pojawiają się bóle głowy, ogólne rozbicie, niechęć, apatia, brak koncentracji i wydajności np. w pracy, przybieranie na wadze, przedwczesne pojawianie się zmarszczek na twarzy, problemy z oddychaniem, przemęczenie, częste zmiany pozycji, wiercenie się w trakcie nocy – są to główne objawy świadczące o nieprawidłowej powierzchni spania, przez którą nasze ciało nie ulega odpowiedniej regeneracji podczas snu.

Dowiedz się więcej: Jak odświeżyć materac?

co ile wymieniać materac do spania

Do wymiany materaca może zmusić nas też kwestia choroby, wypadku, a nawet zmiana masy ciała. Przy wymianie materaca na nowy zawsze należy pamiętać, że musi on być dopasowany indywidualnie do naszych potrzeb, oczekiwań i przede wszystkim budowy ciała.

Nie czekajmy więc do momentu, kiedy wszystkie negatywne cechy skumulują się i nie będziemy już mogli spać, a nasze zdrowie psychiczne i fizyczne zacznie mocno podupadać. Reagujmy od razu, kiedy tylko pojawią się pierwsze oznaki mówiące, że nadszedł już czas na wymianę materaca. Nie czekajmy do momentu, aż nasz materac rozpadnie się całkiem a my wraz z nim.

Dbajmy o swój umysł i ciało. Wyspani i zregenerowani z uśmiechem na twarzy możemy rozpoczynać każdy nowy dzień i cieszyć się nim w pełni. Dobry materac to podstawa dobrego samopoczucia podczas każdego dnia!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *