Poduszki z pierza

Poduszki z wsadem z pierza są miękkie, przyjemne w dotyku oraz dobrze odprowadzają wilgoć i zapewniają doskonały komfort termiczny. Są bardzo często wybierane przez klientów. Często jednak pojawia się problem, w jaki sposób dbać o tego rodzaju poduszkę. Wiele osób ma obawy związane z ich praniem. Jak prać poduszki z pierza? Jakie zabiegi stosować podczas prania poduszki z pierza w pralce? Sprawdź teraz i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Wypełnienie do poduszek, jakie najlepsze?
Wejdź na: Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?
Sprawdź: Pranie kołdry – jak prać kołdrę w warunkach domowych?

Czy można prać poduszkę z pierza?

Dbając o to, aby pościel służyła nam przez długie lata, a korzystanie z niej było higieniczne, co pewien czas należy pozbyć się z niej kurzu i innych zanieczyszczeń. Wymaga to przede wszystkim systematycznego wietrzenia, zwłaszcza zimą przy dużym mrozie, który zabija roztocza kurzu.

Równie ważne jest pranie, którego częstotliwość powinna być nie mniejsza niż raz w roku w przypadku poduszki z pierza, natomiast mniej więcej raz na 2-3 lata w przypadku kołdry. Pranie poduszek powinno być częstsze, gdyż głowa silniej się poci. Nim jednak wrzucimy pościel do pralki, należy zapoznać się ze wskazaniami producenta.

Niektóre poduszki powinny być czyszczone chemicznie i w tym przypadku pranie pierza w pralce nie jest wskazane. Wówczas najlepiej oddać je do profesjonalnej pralni i mieć pewność, że wkład nie straci swoich właściwości. Nieodpowiednie pranie pierza może bowiem spowodować jego zbicie się i zmniejszenie puszystości.

Poduszka trzykomorowa Notte Luna Poduszka trzykomorowa Bossanova Sonno
Poduszka trzykomorowa Notte Luna Poduszka trzykomorowa Bossanova Sonno

Sprawdź również: Jak prać poduszki syntetyczne?

Pranie poduszki z pierza w pralce – jak to robić?

Jeśli nie ma przeciwwskazań producenta, można włożyć poduszkę do bębna pralki, sprawdzając wcześniej, czy nie ma uszkodzeń, przez które pióra mogą uciekać. Poduszki należy prać pojedynczo, aby nie przekroczyć maksymalnego obciążenia pralki. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalny program do prania puchu. Jeśli jednak nasza pralka takiego programu nie posiada, wystarczy wybrać program przeznaczony do prania tkanin delikatnych.

Poduszka Crystal Plus Paradies Poduszka Notte Amore
Poduszka Crystal Plus Paradies Poduszka Notte Amore

W jakiej temperaturze prać poduszki z pierza?

W przypadku prania poduszki z pierza zaleca się pranie w 30-40 stopniach Celsjusza. Należy również pamiętać o używaniu wyłącznie delikatnych środków piorących. Na rynku dostępne są specjalne kulki do prania puchu. Warto je zastosować, aby rozbijały pierze w trakcie prania. Ewentualnie można użyć piłeczki tenisowe, które spełnią taką samą funkcję. Wirowanie ustawiamy na niskie obroty (600 na minutę), gdyż pranie poduszki z pierza powinno być bardzo ostrożne, bez narażania jej na skręcanie czy zgniatanie.

Poduszka Revita Paradies Poduszka trzykomorowa Notte Dolce
Poduszka Revita Paradies Poduszka trzykomorowa Notte Dolce

Jak suszyć poduszkę z pierza?

Wyprane poduszki najlepiej rozłożyć na suszarce do prania na świeżym powietrzu. Należy je bardzo dokładnie wysuszyć, gdyż w przeciwnym razie w pierzu może rozwinąć się pleśń. Dlatego pranie najlepiej zaplanować na suchy i gorący dzień.

Podczas suszenia każdą poduszkę należy kilkukrotnie przełożyć z jednej strony na drugą, trzepiąc ją przy tej okazji, aby napowietrzyć pierze i zapobiec jego zbiciu się. Naturalne suszenie może zająć nawet kilka dni. Szybszym rozwiązaniem są suszarki bębnowe, jednak nie są zalecane do suszenia poduszek z pierza. Jeśli już z nich korzystamy, trzeba pamiętać o ustawieniu niewysokiej temperatury.

Teraz już nie będziesz mieć wątpliwości, jak prać poduszki z pierza. A regularne wietrzenie i pranie poduszek z pierza jest niezbędne dla naszego zdrowia. Pozwala pozbyć się roztoczy, które mogą powodować alergie, i drobnoustrojów będących często powodem chorób skórnych. A ponadto, trudno nie wspomnieć o komforcie, jaki daje sen w czystej i pachnącej pościeli!

Similar Posts

1 Comments

  1. No i fajnie. Upiorę poduszkę, która by wyleciała z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *