przykładowa sypialnia

Dobrze dobrany i dopasowany materac to podstawa zdrowego, regenerującego snu. Nie wszyscy jednak wiedzą jak ważna jest higiena i czyszczenie materaca. Zbierają się w nim bowiem kurz, pył i roztocza. Spanie na tym wszystkim dla nikogo nie jest przyjemne, a dla alergików dodatkowo jest to bardzo uciążliwe. Na naszych materacach pojawiają się plamy różnego pochodzenia, które również wpływają na higienę. Każdy z nas chce mieć świeży i czysty materac. Jak więc o niego dbać? Jak czyścić materac? Nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. Wymaga jednak od nas trochę cierpliwości i przede wszystkim systematyczności.

Czytaj też: Dezynfekcja materaca – jak zdezynfekować materac domowymi sposobami?
Sprawdź również: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?
Wejdź na: Pranie pokrowca na materac – jak prać pokrowiec na materac?

Odkurzanie – podstawa czyszczenia materaca!

Podstawowa, najszybsza i najprostsza metoda na wyczyszczenie materaca z powierzchownych zabrudzeń to odkurzanie. W ten sposób pozbywamy się kurzu, pyłu, roztoczy i tego, co po sobie pozostawiają, a my mamy pewność, że śpimy na czystej i wolnej od alergenów powierzchni.

Wietrzenie – skuteczny sposób na odświeżenie materaca!

W miarę możliwości, jak tylko jest sucho i ciepło powinniśmy nasz materac wywietrzyć. Im dłużej będzie wystawiony na działanie otaczającego go powietrza, tym szybciej pozbędziemy się wilgoci, która się w nim zbiera. Ten prosty sposób pozwoli zachować dłużej świeżość naszego materaca.

Usuwanie plam – jak wyczyścić materac?

Kilka praktycznych sposobów na skuteczne wyczyszczenie materaca z plam:

Soda oczyszczona na sucho i na mokro.
Użycie sody na sucho pozwoli odświeżyć nam cały materac, potrzebne nam będą;
– około 1 szklanka sody oczyszczonej,
– kilka kropel olejku eterycznego (o właściwościach łagodzących, kojących, odświeżających),
– słoik,
– drobne sitko.
Możemy użyć samej sody lub w słoiku dobrze roztrzepać ją z olejkiem eterycznym, następnie przepuszczamy wszystko przez sitko na całą powierzchnię materaca. Jeśli to możliwe zostawiamy to tak na cały dzień, a na koniec wszystko dobrze odkurzamy, najlepiej wąską końcówką.

Wykorzystanie sody na mokro pomoże usunąć plamy, potrzebne nam będą;
– dwie łyżeczki sody oczyszczonej,
– odrobina wody,
– wilgotna gąbka lub ściereczka.
Mieszamy sodę z wodą i tak powstałą papkę nakładamy na plamę, a po upływie około 30 minut wycieramy gąbką lub ściereczką.
Soda oczyszczona ma właściwości czyszczące, neutralizujące kwasy oraz pochłania zapachy.

Sok z cytryny + woda.
Robimy mieszankę wody z cytryną 2:1 i nakładamy na plamę, a po kilku minutach wycieramy wilgotną ściereczką lub gąbką.

Sól + bardzo zimna woda (im zimniejsza, tym lepsza).
Solą posypujemy plamę trudną do usunięcia (np. z krwi), a następnie usuwamy ją zimną wodą. Warto jednak wiedzieć, że plamy z krwi warto usuwać od razu. Mamy wtedy dużą szansę, że pozbędziemy się jej całkowicie. Niestety im dłużej będziemy czekać z usunięciem takiej plamy, tym trudniej będzie się jej całkowicie pozbyć, a z czasem zrobi się to wręcz niemożliwe.

Woda utleniona.
Używamy jej również na trudne do usunięcia plamy. Polewamy plamę, a po chwili wycieramy ściereczką.
UWAGA! Zawsze uważamy, żeby nie zalać materaca. Czyścimy tylko powierzchownie.

Myjka ciśnieniowa – szybki sposób na wyczyszczenia materaca!

Użycie myjki ciśnieniowej. W ten sposób czyścimy nasz materac bardziej dogłębnie. Takie czyszczenie materaca doskonale sprawdzi się w przypadku użytkowania przez alergików. W razie potrzeby można użyć delikatnego detergentu do czyszczenia tapicerki i tkanin obiciowych. Tą metodą dezynfekujemy również nasz materac, zabijając przy okazji wszystkie bakterie – dzięki użyciu gorącej pary pod ciśnieniem.

W zachowaniu materaca w odpowiedniej czystości pomoże nam również specjalny ochraniacz na materac, który skutecznie chroni przed przedostawaniem się do wnętrza materaca drobnoustrojów, kurzu oraz innych niebezpiecznych dla zdrowia alergenów. Stosowanie ochraniaczy znacząco zwiększa higienę materaca i pozwala na dłuższe utrzymanie materaca w odpowiedniej czystości. Więcej o ochraniaczach w artykule: Ochraniacz na materac – jaki wybrać?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *