Problemy z wstawaniem rano

Słyszysz dźwięk znienawidzonego budzika. Otwierasz oczy. Jest ranek. Patrzysz na zegarek. Myślisz sobie – „Jeszcze pięć minut…” Zamykasz oczy, ale otwierasz je dopiero po godzinie. Zrywasz się zły, bo znowu spóźnisz się do pracy, a nawet nie zdążysz zjeść śniadania. Brzmi znajomo, prawda? Problemy ze wstawaniem dotykają niemal każdego z nas. Jednakże wcale nie musi tak być. Przekonaj się co robić, aby wstawać rano wypoczętym i pozbyć się problemów ze wstawaniem! Sprawdź już teraz i dowiedz się więcej!

Czytaj też: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!
Sprawdź również: Objawy niewyspania i jego skutki!
Wejdź na: Częste budzenie się w nocy – jakie są tego przyczyny?

Dlaczego nie chce nam się rano wstać?

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych człowieka. Jest to czas regeneracji i odpoczynku. Dobry sen jest gwarancją dobrego samopoczucia, koncentracji. Często ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wiele czynników wpływa na zdrowy sen. Nie chce nam się wstać, ponieważ nie dbamy o siebie, o naszą dietę, samopoczucie. Codziennie jesteśmy narażeni na stres, co sprzyja pojawianiu się problemów zarówno z zasypianiem, jak i porannym wstawaniem.

Śpimy za krótko, mało odpoczywamy, a przede wszystkim nie dbamy o aktywność fizyczną. Na poranne problemy ze wstawaniem wpływ na bardzo wiele czynników, których wyeliminowanie wpłynie pozytywnie na nasze codzienne samopoczucie.

Czytaj też: Somnifobia – co to takiego?
Wejdź na: Hipersomnia czyli nadmierna senność – jakie są przyczyny i objawy?

Problemy z porannym wstawaniem z łóżka – z czego mogą wynikać?

Jakość naszego snu, jak i to, czy wstaniemy rano wypoczęci zależne jest od wielu czynników. Bardzo często nie przykładamy większej wagi, do wydawać by się mogło, mało istotnych elementów, których ograniczenie z pewnością przełoży się na rozwiązanie problemów ze wstawaniem rano. Zatem czego należy unikać?

Jedzenie zaraz przed snem – nie powinno się spożywać posiłków zaraz przed snem, ponieważ wówczas mózg będzie musiał skupić się na strawieniu przyjętego przez nas pokarmu, a nie na rozluźnieniu się.

Przeczytaj: Sen a odchudzanie – czy sen ma wpływ na efekty odchudzania?

Korzystanie z urządzeń elektronicznych – światło niebieskie emitowane przez ekrany smartfonów i laptopów bardzo niekorzystnie wpływa na nas przed snem, ponieważ przez nie mózg myli dzień z nocą i pozostaje w trybie ciągłej aktywności.

Stres — poziom kortyzolu – hormonu stresu bardzo niekorzystnie wpływa na sen. Aby zniwelować stres, warto zadbać o siebie, robić coś przyjemnego, można również wypróbować medytację przed snem, która skutecznie wycisza i uspokaja oraz pomaga uporządkować myśli.

Brak czasu – ludzie często usprawiedliwiają się brakiem czasu na sen. W takim wypadku warto przeanalizować swój harmonogram dnia, znaleźć priorytety i dobrze się zorganizować. Przeciętny czas snu potrzebny do regeneracji to około 7-9 godzin. Jednak dla każdego może to być indywidualna kwestia. Warto samemu przetestować własne możliwości i granice, tak aby znaleźć optymalny czas snu.

Sprawdź również: Ile powinno się spać?

Rozwiązanie na poranne problemy ze wstawaniem!

Przed snem warto również zadbać o kilka aspektów, dzięki którym nasz sen będzie bardziej jakościowy.

Świeże powietrze w sypialni — wietrzone pomieszczenie, pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę, a dotleniony mózg czuje się lepiej.

Świeża pościel — wpływa na ogólne poczucie komfortu w sypialni.

Medytacja — pomaga się wyciszyć i uspokoić.

Stonowane kolory ścian — barwy mają duży wpływ na nasz mózg i wyrażają emocje, na przykład kolor czerwony jest kolorem pobudzającym do aktywności i niepozwalającym na koncentrację.

Czytanie książek przed snem — dobra i lekka lektura sprzyja zasypianiu, nie na darmo w młodości czyta się dzieciom bajki, w dorosłym życiu może to działać podobnie.

Wygodny materac — powinien być dobrany do naszej wagi i preferencji, odpowiednio twardy lub miękki, aby rano móc wstać bez bólu pleców. Więcej o doborze materaca: Jaki materac wybrać?

Sprawdź również: Świadomy sen – co to takiego?

Jak uczynić poranne wstawanie z łóżka przyjemniejszym?

Ulubiona melodia jako dzwonek budzika wywoła na naszej twarzy uśmiech już z samego rana. Budzik ustawiony z dala od łóżka zmusi nas do wstania, aby go wyłączyć. Wstanie z łóżka efektywnie nas rozbudzi, nie pojawi się pomysł wciśnięcia drzemki na kolejne kilka-kilkanaście minut, dzięki czemu nie będziemy odczuwać porannego zmęczenia.

Wejdź na: Dlaczego sen jest ważny?

Rano warto wykonać również kilka drobnych ćwiczeń rozciągających — pewnie brzmi strasznie, ale wykonanie kilku prostych ćwiczeń z samego rano z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie podczas całego dnia.

Przeczytaj: Higiena snu – co to jest?

Problemy ze wstawaniem, a zegar biologiczny

Pamiętajmy, że problemów ze wstawaniem nie pozbędziemy się od razu. Nasz zegar biologiczny ma swoje przyzwyczajenia. Musimy być cierpliwi i powoli przyzwyczajać nasz organizm do nowych nawyków. Efekty zawsze przychodzą z czasem.

Musimy znaleźć optymalny czas snu, jaki jest nam potrzebny do regeneracji oraz ustalić codzienny rytm dnia. Warto zadbać o poprawę codziennych nawyków, aby zadbać o regeneracyjny sen i pozbyć się porannych problemów ze wstawaniem!

Similar Posts

2 Comments

  1. Ja to miałam problemy ze wstawaniem jak mnie budził dźwięk. Jak wybudza mnie opaska sportowa co mam, za pomocą wibracji to wstaje… Nie mam takich problemów. Dziwne to, ale może chodzi o brak tego wyrwania?

    1. Mnie opaska w ogóle nie budzi ponieważ jak wibruje to nawet jej nie czuje tak mocno śpię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *