Świadomy sen

Marzenia senne są bardzo często pełne abstrakcyjnych obrazów i sytuacji. Mimo to przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że to, co widzi, jest jedynie wytworem jego wyobraźni. Dopiero po przebudzeniu uświadamiamy sobie, że to był „tylko sen”. Istnieje jednak możliwość, by sen przeżywać z pełną świadomością, a także go kontrolować i modyfikować jego treści. Czy świadomy sen jest bezpieczny? Czym dokładnie jest i jak mieć świadomy sen? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Ile powinno się spać?
Dowiedz się więcej: Jak się wysypiać – co zrobić żeby lepiej spać?
Przeczytaj: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!

Co to jest świadomy sen?

Świadomy sen (ang. lucid dream, w skrócie LD) to sen, w którym osoba śniąca zdaje sobie w pełni sprawę, że śni. W ten sposób ma pełną kontrolę nad tym, co widzi; jest także w stanie robić rzeczy, których na jawie nie da się wykonać.

Świadomy sen to przede wszystkim jasność myślenia – technika aktywuje płat czołowy mózgu, który odpowiada za myślenie logiczne. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad emocjami, percepcją, samorefleksją, myśleniem abstrakcyjnym. Co niezwykle istotne, osoba śniąca posiada dostęp do wspomnień z rzeczywistości. Wyróżniamy trzy główne techniki świadomego śnienia, w zależności od sposobu jego wywoływania:

DILD (ang. Deam Inducted Lucid Dream) – osoba śniąca odzyskuje świadomość w wyniku np. testu rzeczywistości, poprzez zauważenie nieprawidłowości we śnie lub odruchową reakcję już po uświadomieniu sobie faktu śnienia.

WILD (ang. Wake Inducted Lucid Dream) – osoba śniąca przechodzi bezpośrednio ze stanu czuwania w świadomy sen. Jest to tak zwany sen indukowany jawą.

MILD (and. Mnemonic Inducted Lucid Dream) – osoba śniąca przypomina sobie w czasie snu, że to, co się dzieje, jest snem. Jest oparta na wizualizacjach wykonywanych tuż przed zaśnięciem.

Czy każdy może świadomie śnić? Tak! Należy mieć jednakże świadomość, że niektórzy będą potrzebowali odrobinę więcej cierpliwości i dłuższego treningu, by osiągnąć zamierzony efekt.

Przeczytaj: Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć w nocy?
Dowiedz się więcej: Sen polifazowy – co to takiego?

świadomy sen

Sprawdź również: Skąd się biorą sny?

Do czego może służyć świadomy sen?

Osoby, które praktykują świadome śnienie, przede wszystkim wymieniają korzyści dotyczące zdrowia psychicznego. Najczęściej świadomy sen jest stosowany jako pomoc w zwalczaniu koszmarów – pełna świadomość stanu, w jakiej się znajdujemy, pozwala na kontrolowanie nie tylko naszych reakcji, ale także samych treści snów.

Świadomy sen to także sposób na lepsze samopoznanie. Praktycy techniki twierdzą, że wywoływanie świadomego snu, jest jedną ze skuteczniejszych metod w znajdywaniu rozwiązań na realne problemy, a także element rozwoju zdolności twórczej i kreatywności. Coraz częściej jednakże staje się po prostu formą rozrywki.

Świadomy sen pozwoli Ci dostarczyć sporą dawkę endorfin, a także znacznie poprawi samopoczucie. Odtwarzanie wspomnień, abstrakcyjne projekcje, zdolność do rzeczy niemożliwych – to wszystko jest w Twoim zasięgu. Wystarczy odrobina cierpliwości i samodyscypliny.

Dowiedz się więcej: Mówienie przez sen – z czego wynika?

Śpiący mężczyzna w sypialni

Czy świadomy sen jest bezpieczny?

Dotychczas nie dowiedziono, by świadomy sen przynosił negatywne skutki dla zdrowia. Warto mieć jednakże pamiętać o tym, że chcąc wyćwiczyć tę technikę, należy szczególnie zadbać o jakość i warunki snu, co z kolei może wywołać skutki uboczne, takie jak niewyspanie i zmęczenie.

Dowiedz się więcej: Objawy niewyspania i jego skutki!

Warto pamiętać, że sny pojawiają się w fazie REM, która trwa przez około 25% snu, co ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. W takiej sytuacji po przebudzeniu mogą pojawić się halucynacje senne i stan, w którym osoba ma problem z odróżnieniem snu od jawy. Należy wtedy zaprzestać stosowania technik wywoływania świadomego snu. Jakie są przeciwwskazania? Przede wszystkim ze świadomego śnienia powinny zrezygnować osoby ze schizofrenią, a także z problemami ze strony układu krążenia.

świadomy sen

Przeczytaj: Jak sen wpływa na pamięć i koncentrację?

Jak mieć świadomy sen?

Wywoływanie świadomego snu jest często poprzedzone żmudnymi treningami, które wymagają od nas ogromnej dozy cierpliwości. Technik na świadomy sen jest wiele, warto także podkreślić, że to, co dla kogoś okaże się skuteczne, w przypadku innej osoby może nie przynosić rezultatów. Niezwykle istotna jest także faza przygotowań do wywoływania świadomego snu.

Aby uzyskać świadomy sen, w początkowym etapie kluczowe jest zapamiętywanie snów. Choć każdej nocy coś nam się śni, większość z nas nie potrafi przywołać szczegółów tego, czego sen dotyczył. Niezwykle istotne jest zatem, aby po przebudzeniu się spisywać wszystko, co udało nam się zapamiętać. Należy to robić, nawet jeśli przebudziliśmy się w środku nocy.

Przeczytaj: Higiena snu – co to jest?

Jeśli zauważysz, że każdego dnia potrafisz odtworzyć marzenia senne i zapamiętujesz coraz więcej szczegółów, możesz przejść do kolejnego etapu. Poniżej podpowiadamy, co może w tym pomóc.

Autosugestia – jedna z najprostszych technik pozwalająca uzyskać świadomy sen. Polega na zasypianiu z intencją – należy wielokrotnie powtarzać w myślach tuż przed zaśnięciem, że chcemy śnić świadomie.

Technika WBTB – jedna z najskuteczniejszych technik na świadomy sen. Polega na przerywaniu snu po kilku godzinach (najczęściej po upływie około pięciu godzin – gdy jesteśmy w trzeciej fazie REM). Przed położeniem się ponownie spać, warto spisać zapamiętane sny. Najistotniejsze jest rozbudzenie w pełni swojego umysłu, a następnie, podczas ponownego zasypiania, należy zastosować technikę WILD lub MILD.

Drzemka – popołudniowa drzemka to idealny czas, by przećwiczyć wyuczone techniki. Istnieje znacznie większa szansa na to, że świadomy sen się pojawi.

Dowiedz się więcej: Drzemka w ciągu dnia, ile powinna trwać?

kobieta śpiąca w sypialni

Chyba każdy z nas choć raz w życiu po przebudzeniu żałował, że sen nie był rzeczywistością. Latanie niczym ptak, tworzenie abstrakcyjnych rzeczy, przeżywanie ponownie wspomnień – możliwość przeżywania tego niemalże każdej nocy daje nam świadomy sen. Doświadczanie świadomych snów, chociaż wymaga to od nas ćwiczeń i samodyscypliny, perspektywa przeżywania „drugiego życia” jest niezwykle kusząca.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *