jakie łóżko dla seniora wybrać

Wybierając łóżko dla osoby starszej, warto skupić się na kwestii wygody i bezpieczeństwa. Choć dużo zależy od czynników, takich jak stan zdrowia czy ogólna kondycja fizyczna, łóżka dedykowane seniorom mają specyficzne cechy, które znacznie wpływają na komfort snu. Co więcej, odpowiednio dobrane mogą zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości. Z tego powodu warto spędzić trochę więcej czasu nad wyborem odpowiedniego łóżka, gdyż jego zakup to przede wszystkim inwestycja w zdrowie. Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, jakie łóżko dla seniora wybrać!

Sprawdź również: Materac dla seniora – jak wybrać odpowiedni?
Dowiedz się więcej: Jaki materac na chory kręgosłup?
Przeczytaj: Jakie drewno na łóżko wybrać?

Dlaczego wybór odpowiedniego łóżka dla starszej osoby jest tak ważny?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to przysłowie zna każdy z nas. Odpowiednio dobrane łóżko do sypialni i materac ma ogromny wpływ na naszą kondycję i zdrowie. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych osób – posłanie dla seniora odgrywa przede wszystkim niezwykle istotną rolę w procesie zachowania dobrej kondycji, jak również leczenia wielu schorzeń. Dotyczy to przede wszystkim schorzeń układu kostnego oraz krążenia.

Warto pamiętać, że z wiekiem długość snu się skraca, a w przypadku seniorów trwa on przeciętnie 5-6 godzin. Niezwykle istotne jest zatem, aby tak krótki odpoczynek pozwolił na pełną regenerację organizmu. Wielu seniorów śpi na wersalce czy kanapie, co często wynika z przyzwyczajenia. Jeżeli starsza osoba nie może sobie pozwolić na zakup nowego łóżka, czasem wystarczy zainwestowanie w materac nawierzchniowy. Nawet takie proste i o wiele tańsze rozwiązanie poprawi jakość snu i zmniejszy ryzyko pogłębiania się problemów zdrowotnych.

Sprawdź również: Materac na wersalkę – czy można położyć materac na wersalce?

Łóżko Lorenzo Bed Design kontynentalne Łóżko Albino Bed Design kontynentalne
Łóżko Lorenzo Bed Design kontynentalne Łóżko Albino Bed Design kontynentalne

Łóżko dla seniora – czym powinno się wyróżniać?

Łóżko powinno charakteryzować się stabilnością, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów, z których zostało wykonane. Solidny i masywny mebel nie tylko będzie uniemożliwiał przesuwanie się mebla podczas np. opierania się o niego, ale i zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Wybór łóżka wykonanego z trwałych materiałów to dopiero wstęp do sukcesu. Warto dobrać do niego solidny stelaż – najlepiej taki, który pozwoli na podnoszenie zagłówka za pomocą elektrycznie sterowanego mechanizmu. Taki model nie tylko zagwarantuje nam najwyższy komfort użytkowania, ale także zwiększy przewiewność oraz ochroni materac przed przetarciami.

Stelaż Family Moto Hilding Stelaż Select Moto Hilding
Stelaż Family Moto Hilding Stelaż Select Moto Hilding

W przypadku seniora, który ma problem z krążeniem, warto zadbać o stelaż z regulowanym podnóżkiem. Układając stopy, kolana i łydki wyżej względem reszty ciała, nie tylko pozytywnie wpływamy na układ krwionośny, ale także odciążamy kręgosłup. Kolejnym przydatnym elementem są barierki i podpórki. Starsza osoba podczas wstawania będzie mogła się o nie podciągnąć. Również poręcz, zamontowana na bocznej ściance ramy, ułatwi starszej osobie przekręcanie się z boku na bok.

Dowiedz się więcej: Łóżko kontynentalne czy zwykłe – które wybrać?

Najważniejszym elementem każdego łóżka jest materac. W przypadku łóżka dla seniora to właśnie od jego wyboru w dużej mierze będzie zależało samopoczucie po przebudzeniu. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać stopień twardości, by umożliwić swobodny przepływ krwi, przy jednoczesnym podtrzymywaniu kręgosłupa w linii prostej.

Wygodne łóżka dla starszych osób

Dla osób w późniejszym okresie życia wybór odpowiedniego łóżka ma ogromne znaczenie. Komfort snu może wpłynąć na ogólny stan zdrowia i samopoczucie seniorów. Dlatego też, gdy zastanawiamy się, jakie łóżko dla seniora wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Jakie właściwości powinny posiadać wygodne łóżka dla starszych osób? Po pierwsze, warto rozważyć materac. Tak jak wspomnieliśmy wyżej – optymalna twardość materaca jest kluczowa. Niezbyt twardy, ale też nie za miękki materac może dostosować się do ciała seniora, zapewniając odpowiednie wsparcie kręgosłupa i stawów.

Przy wyborze materaca zwróćmy uwagę na technologie zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach starszych, takie jak pianki dopasowujące się do ciała czy lateks, które pomagają zminimalizować punkty nacisku i zapewnić optymalny komfort.

Następnie, rama łóżka to również istotny element. Stabilna konstrukcja z odpowiednimi uchwytami ułatwia wstawanie i usadzanie się w łóżku. Dodatkowo, modele łóżek elektrycznych mogą pomóc w regulacji pozycji do spania, co jest przydatne przy problemach z krążeniem czy oddychaniem.

Oprócz samego komfortu snu warto również zastanowić się nad aspektami bezpieczeństwa. Barierki boczne lub uchwyty montowane do łóżka mogą zwiększyć poczucie pewności siebie podczas wstawania z łóżka.

Wygodne łóżka dla seniorów to te, które dostosowują się do ich indywidualnych potrzeb. Odpowiedni materac, stabilna konstrukcja, a także ewentualne dodatki bezpieczeństwa – to klucz do zapewnienia spokojnego i komfortowego snu, który korzystnie wpłynie na ogólną jakość życia naszych starszych bliskich.

Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Rytm Pan Materac kieszeniowy
Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Rytm Pan Materac kieszeniowy

Jakie łóżko dla seniora wybrać?

Na wybór konkretnego modelu łóżka dla osoby starszej wpływ ma przede wszystkim stan zdrowia seniora. W przypadku osób starszych, mających problem z samodzielnym poruszaniem się, niezbędne mogą okazać się dodatkowe elementy, takie jak wspomniane barierki czy poręcze. Jednakże niezależnie od stopnia sprawności fizycznej seniora, łóżko powinno mieć jedną istotną cechę – wysokość.

Rama łóżka powinna znajdować się na poziomie kolan użytkownika. Takie rozwiązanie pozwoli starszej osobie na swobodne schodzenie z łóżka (samodzielnie lub z pomocą osoby trzeciej). Optymalna wysokość zapobiegnie również nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa podczas tej czynności – jeśli łóżko będzie zbyt niskie, senior będzie potrzebował sporej siły mięśni, by wstać. Warto pamiętać, że nawet dysponując łóżkiem z nisko umieszczoną ramą, możemy zmodyfikować jego wysokość, wybierając jak najgrubszy model materaca.

Większość łóżek dedykowanych seniorom to modele drewniane. Są nie tylko estetyczne, trwałe, ale i łatwe do utrzymania w czystości. Kolejnym modelem wartym zainteresowania jest wysokie i komfortowe łóżko kontynentalne. Dzięki miękkiemu, tapicerowanemu zagłówkowi umożliwi wygodne spędzanie czasu w pozycji siedzącej, np. czytając czy oglądając telewizję.

Sprawdź również: Co to jest łóżko kontynentalne?

Wybór odpowiedniego łóżka dla seniora wymaga zwrócenia uwagi na wiele istotnych kwestii. Obecna oferta produktowa sklepów z wyposażeniem do sypialni pozwala na wybór spośród wielu modeli dostosowanych do potrzeb osób starszych. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Ci wybrać wygodne i komfortowe łóżko!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *