materac lateksowy czy sprężynowy

Obecnie tempo życia jest szybsze niż kiedykolwiek, a stres stał się naszym stałym towarzyszem, dlatego znaczenie regenerującego snu dla zdrowia i samopoczucia nie może być przecenione. Jakość nocnego odpoczynku ma bezpośredni wpływ na produktywność, zdolność koncentracji i równowagę emocjonalną. Dlatego też wybór materaca, na którym spędzamy średnio jedną trzecią każdej doby, jest decyzją, która zasługuje na dogłębne rozważenie różnych możliwości. Materac lateksowy czy sprężynowy? Który z nich będzie odpowiedni? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?
Dowiedz się więcej: Materac piankowy czy lateksowy, który wybrać?

Czym wyróżniają się materace lateksowe?

Materace lateksowe mają wkład zrobiony z naturalnego materiału otrzymywanego z soku mlecznego drzewa kauczukowego. Ze względu na wysokie koszty produkcji i ograniczenia w niektórych właściwościach, obok lateksu naturalnego stosuje również lateks syntetyczny. W materacach mamy zazwyczaj do czynienia z lateksem mieszanym, czyli materiałem otrzymywanym przez połączenie naturalnego lateksu z syntetycznymi polimerami.

Lateks charakteryzuje się wysoką elastycznością, co pozwala materacowi idealnie dopasować się do kształtu ciała, zapewniając równomierne wsparcie dla kręgosłupa oraz redukcję punktów nacisku. Jest to szczególnie korzystne dla osób cierpiących na bóle pleców lub stawów. Materace lateksowe są również znane z wysokiej trwałości i odporności na powstawanie deformacji.

Mogą służyć przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości, co czyni je znakomitą inwestycją w długoterminowy komfort snu. Często posiadają nawet 10-15 lat gwarancji na wkład, znacząco przewyższając żywotność wielu innych typów materaców. Na tym nie kończą się ich zalety. Lateks to również materiał bardzo higieniczny, odporny na rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, posiadający dobre właściwości antyalergiczne i antygrzybicze.

Materac DEMETER JANPOL lateksowy Materac MELODY HILDING lateksowy
Materac DEMETER JANPOL lateksowy Materac MELODY HILDING lateksowy

Wysoka jakość i ekologiczny charakter materaców lateksowych oznaczają często wyższą cenę, dlatego podłoża do spania z dużą zawartością naturalnego lateksu niekoniecznie wpiszą się w każdy budżet. Materace lateksowe bywają też cięższe od innych materacy, co poniekąd utrudnia ich obracanie lub przenoszenie. I to są w zasadzie jedyne dwa mankamenty.

Przeczytaj: Jakie materace są najzdrowsze?

Cechy charakterystyczne materacy sprężynowych

Materace sprężynowe to podłoża do spania, w których rdzeń wkładu stanowią sprężyny ze stalowego drutu. Wśród nich rozróżniamy materace bonellowe oraz kieszeniowe. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na konstrukcji sprężyn. Bonellowe są ze sobą połączone, a kieszeniowe umieszczone w oddzielnych woreczkach (tzw. kieszonkach), dzięki czemu pracują niezależnie i mają większą elastyczność punktową, a tym samym zapewniają zdecydowanie lepsze podparcie ciała i dużo wyższy komfort. Z tego właśnie powodu praktycznie wyparły one bardzo popularne dawniej materace bonellowe.

Dodatkowo, dla zwiększenia wygody odpoczynku, materace sprężynowe posiadają warstwy z różnych pianek: wysokoelastycznych, termoelastycznych lub lateksu, które mają na celu poprawić wygodę odpoczynku.

Więcej na: Materac bonellowy czy kieszeniowy – który lepszy?

Pakowane indywidualnie sprężyny kieszeniowe zapewniają dokładne dostosowanie podłoża do budowy anatomicznej użytkownika, a przez to odpowiednie podparcie kręgosłupa i utrzymanie prawidłowej postawy podczas snu. Ale to nie jedyna ich zaleta. Niezależność sprężyn redukuje transfer ruchu, ponieważ obszar oddziaływania jest ograniczony tylko do tych sprężyn, które zostały bezpośrednio obciążone. W związku z tym jedna osoba praktycznie nie odczuwa ruchów drugiej osoby śpiącej na tym samym materacu.

Materac ORIGINAL MULTI PAN MATERAC kieszeniowy Materac ZORBA HILDING kieszeniowy
Materac ORIGINAL MULTI PAN MATERAC kieszeniowy Materac ZORBA HILDING kieszeniowy

Dzięki przestrzeniom między sprężynami możliwa jest dobra cyrkulacja powietrza, co zapobiega gromadzeniu się ciepła i wilgoci wewnątrz wkładu. Ponadto modele sprężynowe są szeroko dostępne na rynku i zazwyczaj oferowane w bardzo przystępnych cenach. Mają też szeroki zakres twardości, co umożliwia znalezienie materaca adekwatnego do oczekiwań użytkownika.

Sprawdź również: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Dla kogo dedykowane są materace lateksowe, a dla kogo kieszeniowe?

Zarówno materace lateksowe, jak i kieszeniowe oferują wysoki komfort snu, ale różnią się pewnymi cechami, które mogą lepiej odpowiadać na konkretne wymagania. Decyzja o tym, czy wybrać materac lateksowy czy kieszeniowy zależy od wielu indywidualnych czynników, tj. własnych potrzeb, preferencji, budżetu.

Materac lateksowy jest idealny dla:

  • osób ceniących sobie ekologiczne rozwiązania, które chętnie korzystają z dobrodziejstw natury, wybierając produkty bezpieczne i zdrowe dla organizmu;
  • osób cierpiących na alergie, szczególnie wywoływane przez roztocza kurzu i pleśnie;
  • osób potrzebujących solidnego wsparcia;
  • osób, które szukają produktu o długiej żywotności;
  • osób, które posiadają stelaże regulowane.

Materac FIDES JANPOL lateksowy Materac WENUS JANPOL kieszeniowy
Materac FIDES JANPOL lateksowy Materac WENUS JANPOL kieszeniowy

Natomiast materac kieszeniowy doskonale sprawdzi się u:

  • osób, które zmagają się na co dzień z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa – materace kieszeniowe zapewniają optymalne wsparcie kręgosłupa niezależnie od przyjętej pozycji;
  • par, szczególnie gdy jeden z partnerów ma zwyczaj wiercenia się podczas snu;
  • osób, które poszukują komfortowego, ale zarazem ekonomicznego rozwiązania, które nie nadweręży mocno domowego budżetu.

Wejdź na: Dla kogo są materace kieszeniowe?

Materac lateksowy czy sprężynowy?

Który materac do łóżka wybrać – materac lateksowy czy sprężynowy? Kluczem do znalezienia odpowiedniego materaca jest świadome podejście do procesu wyboru i uwzględnienie wszystkich ważnych dla siebie aspektów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też osobiście przetestować oba typy materaców, aby na własnej skórze przekonać się, który z nich będzie najwygodniejszy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *