Pościel dla alergików

Uczulenie na kurz, a właściwie na żyjące w nim roztocza, jest przyczyną różnych reakcji alergicznych. Może być to nieżyt górnych dróg oddechowych i łzawienie oczu, ale również problemy skórne, takie jak wysypka, pokrzywka, czy świąd. Alergia jest chorobą układu immunologicznego, zatem osoby cierpiące na nią mają obniżoną odporność. Nad taką sytuacją można jednak zapanować lub całkowicie jej uniknąć. Należy przy tym zwrócić uwagę, na czym śpimy i przede wszystkim, czym się przykrywamy podczas snu. Odpowiednio dobrane elementy w sypialni wpłyną na nasze samopoczucie, wzmocnią barierę ochronną organizmu, a co za tym idzie, poprawią komfort codziennego życia. W takim razie jaka pościel dla alergików będzie najlepsza?

Czytaj też: Jaką kołdrę wybrać, aby dobrze spać?
Wejdź na: Rozmiar pościeli – jakie są standardowe rozmiary pościeli?
Sprawdź również: Jakie wypełnienie kołdry wybrać?

Jak zacząć dbać o sen?

Na pewno będzie to dobry, wygodny materac, odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy, właściwy poziom melatoniny (odstawiamy źródła światła niebieskiego przed snem), oraz to, jak bardzo jesteśmy aktywni w ciągu dnia. To tylko kilka z wielu czynników przyczyniających się do dobrego snu.

Sprawdź również: Jakie prześcieradło wybrać?

Jaką pościel dla alergików wybrać?

Na polskim rynku jest bardzo dużo produktów pościelowych rekomendowanych alergikom. Wybór, niestety, nie jest taki prosty, gdyż nie wystarczy napis „antyalergiczny”, aby mieć pewność co do zakupu. Pościel dla alergików musi spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musi posiadać odpowiednie certyfikaty.

Certyfikat OEKO-TEX to podstawa, jaką musi posiadać taki produkt. Świadczy bowiem o bezpieczeństwie naszej skóry w kontakcie z tekstyliami. Należy wspomnieć też o certyfikacie NOMITE, który mówi nam o najwyższej jakości produktu oraz komponentów wykorzystanych w procesie produkcji, które są w pełni bezpieczne dla alergików i osób uczulonych na roztocza.

ołdra Mikrofibra Pan Materac Kołdra Bamboo Pan Materac
Kołdra Mikrofibra Pan Materac Kołdra Bamboo Pan Materac

Przeczytaj: Co ile zmieniać pościel?

Prawidłowe czyszczenie pościeli antyalergicznej.

Warto również zwrócić uwagę na temperaturę, w jakiej będziemy mogli prać naszą pościel. By pozbyć się niechcianych mikroorganizmów, potrzebujemy aż 60 stopni. Prym będą tu wiodły kołdry syntetyczne, ponieważ dzielnie zniosą wysokie temperatury i zachowają swoje właściwości. Niestety, ogromną wadą materiałów syntetycznych jest to, że ograniczają przepływ powietrza, przez co będziemy się bardziej pocić, a ciepłe i wilgotne środowisko to doskonałe warunki do namnażania się roztoczy. Jest to argument, by szukać dodatkowych rozwiązań.

Jednym z nich jest zastosowanie olejków z drzewa Neem, które skutecznie zabezpieczają kołdrę przed mikroorganizmami. Dzięki temu kołdra dłużej zachowa swoją świeżość. Nie należy się bać kołder puchowych, jednak w tym wypadku nie możemy przekroczyć temperatury prania 40 stopni, ponieważ możemy taką kołdrę zwyczajnie uszkodzić. W takiej sytuacji z pomocą przybywają różnego rodzaju środki, które skutecznie neutralizują alergeny.

Sprawdź również: Jak prać pościel – w jakiej temperaturze prać pościel?

Kołdra Lyocell Pan Materac Kołdra Prosa Organic City Paradies
Kołdra Lyocell Pan Materac Kołdra Prosa Organic City Paradies

Antyalergiczne właściwości kołder puchowych.

Kołdry puchowe wciąż budzą kontrowersje, a to za sprawą błędnego przekonania, jakoby miały gromadzić więcej kurzu, niż te z wypełnieniem syntetycznym. Jest to mit. Są one jak najbardziej bezpiecznie dla alergików, o ile nie jesteśmy uczuleni na puch, gdyż puch sam w sobie nie jest pożywką dla roztoczy. Problemowi uczulenia na puch producenci również stawili czoła i stosują materiały, dzięki którym wypełnienie jest szczelnie zamknięte w komorach. Dzięki temu przestaje być alergenem, ale też nie pozwala przedostać się do środka roztoczom.

Sprawdź również: Pościel na jesień – jaką wybrać?
Dowiedz się więcej: Pościel na zimę – jaka będzie odpowiednia?

Kołdra dla alergika – puchowa czy syntetyczna?

Jak widać, zarówno kołdry syntetyczne, jak i puchowe mogą być stosowane przez alergików. Zaletą produktów syntetycznych jest na pewno niższa cena, łatwiej utrzymać je w czystości piorąc w wysokich temperaturach. Należy jednak zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane, oraz na posiadane certyfikaty. Wadą jest mniejszy przepływ powietrza i niska higroskopijność.

Kołdry z wypełnieniem naturalnym zniechęcają ceną, jednak ich lekkość i doskonałe właściwości termiczne, w połączeniu z odpowiednią wentylacją sprawiają, że warto zwrócić na nie uwagę. I w tym wypadku należy pamiętać o certyfikatach wspomnianych wcześniej. Certyfikaty dają nam pewność, że produkt jest bezpieczny dla naszego zdrowia, a sam puch jest nowy i nie pochodzi z odzysku.

Gdy już zapadnie decyzja i wybierzemy swoją pościel, warto o nią dbać, by służyła nam jak najdłużej. Pościel dla alergików wymaga szczególnej pielęgnacji. Wietrzenie minimum raz w tygodniu, regularne pranie i zmiana poszewek to podstawowe czynności, które pozwolą nam dłużej zachować świeżość i czystość pościeli!

Similar Posts

1 Comments

  1. szkoda, że z alergią na pierze nie da się za bardzo nic zrobić 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *