rodzaje sprężyn w materacach do spania

Od dekad materace sprężynowe cieszą się nieprzerwaną popularnością. Niejednemu z nas kojarzą się z niewygodnymi podłożami sprzed lat, gdy skrzypiąca sprężyna nie pozwalała na spokojny sen, a wysiedziane siedzisko fotela powodowało znaczny dyskomfort. Na szczęście, technologia produkcji materacy idzie z duchem czasu, a te wspomnienia nijak mają się do współczesnych rozwiązań. Materace sprężynowe są nie tylko znacznie wygodniejsze, ale i wyjątkowo odporne na odkształcenia oraz wytrzymałe. Dodatkowo ich cena jest znacznie bardziej przystępna w porównaniu do modeli wykonanych w całości z pianki. Sprawdź, jakie są rodzaje sprężyn w materacach!

Przeczytaj także: Jaki stelaż pod materac kieszeniowy?
Wejdź na: Jakie są rodzaje materacy?

Jakie są rodzaje sprężyn w materacach?

Rodzaje sprężyn w materacach można podzielić na:
sprężyny bonellowe;
sprężyny kieszeniowe;
sprężyny multipocket.

Jak działają sprężyny bonellowe?

Choć ich nazwa brzmi tajemniczo, korzystał z nich chyba każdy z nas. Ten typ sprężyn jest stosowany w meblarstwie od dziesiątek lat i możemy go znaleźć między innymi w kanapach, fotelach czy wersalkach. Pomimo, że ta technologia jest już przestarzała, wciąż posiada liczne grono zwolenników.

Jak to działa? Wszystkie sprężyny są ze sobą połączone za pomocą sztywnego drutu, a ich kształt przypomina klepsydrę. Zapewnia to elastyczność dostosowującą się do wagi użytkownika – im wyższa waga, tym mocniejsze sprężynowanie. Dzięki temu sprężyny bonellowe są bardzo uniwersalne. Ponadto, materace z takim wkładem są wyjątkowo przewiewne – powietrze jest prawidłowo odprowadzane z wnętrza materaca.

Materac Fandango Hilding kieszeniowy Materac Wenus Janpol kieszeniowy
Materac Fandango Hilding kieszeniowy Materac Wenus Janpol kieszeniowy

Dla kogo dedykowane są sprężyny bonellowe? Na pewno dla osób, które są przywiązane do klasycznych, sprawdzonych rozwiązań. Są często wybierane przez osoby starsze, które przyzwyczaiły się do ich specyfiki. Ponieważ materace bonellowe są tanie, a przy tym bardzo uniwersalne, na ich zakup często decydują się właściciele hoteli czy pensjonatów. Nie są polecane parom – ze względu na niewielką elastyczność punktową, łatwo przewodzą drganie, zatem podczas zmiany pozycji możemy przebudzić drugą osobę. Z czasem sprężyny mogą także się „wyrobić” i skrzypieć.

Przeczytaj także: Jaki materac dla dwojga wybrać?
Wejdź na: Materac bonellowy czy kieszeniowy – który lepszy?

Czym są sprężyny kieszeniowe?

W porównaniu do wkładu bonellowego, w materacach kieszeniowych liczba sprężyn jest ok. dwukrotnie większa. Każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszonce wykonanej z tkaniny, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie. Sprężyny mają spiralny kształt o tej samej średnicy. Dzięki temu materac kieszeniowy posiada liczne punkty podparcia, co z kolei zapewnia optymalną sprężystość na całej powierzchni. Bardzo dobrze dopasowuje się do krzywizn anatomicznych.

Sprężyny kieszeniowe uginają się tylko w miejscu nacisku, nie przenosząc drgań. Dodatkową zaletą jest ich wyjątkowo cicha praca, nawet po długim okresie użytkowania. Wkład kieszeniowy jest najpopularniejszym typem sprężyn. Przekłada się to na szeroki wybór modeli o różnych stopniach twardości. Różnorodność dodatkowych komponentów pozwala na dobranie modelu dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj także: Dla kogo są materace kieszeniowe?

Materace z wkładem ze sprężyn kieszeniowych będą doskonałą propozycją dla par. Wszystko dzięki temu, że materac ugina się jedynie w miejscu realnego nacisku – ruch drugiej osoby będzie niewyczuwalny, niezależnie od różnicy wagi ciała, co z kolei przekłada się to na nieprzerwany, spokojny sen.

Materac Smart Natura Sembella kieszeniowy Materac Erebu Janpol kieszeniowo-piankowy
Materac Smart Natura Sembella kieszeniowy Materac Erebu Janpol kieszeniowy

Wiele modeli z wkładem kieszeniowych posiada dodatkowy podział na strefy twardości, dzięki czemu powierzchnia materaca jeszcze lepiej podpiera krzywizny anatomiczne ciała.

Co to są sprężyny multipocket?

Sprężyny multipocket działają na podobnej zasadzie, co kieszeniowe. Jednakże jest ich o wiele więcej (minimum 500 sztuk/m2), a także mają znacznie mniejszą średnicę. Co to oznacza? Doskonały komfort snu i jeszcze lepsze dopasowanie powierzchni materaca do sylwetki. Wiele modeli z wkładem multipocket posiada właściwości ortopedyczne, zatem są idealną propozycją dla osób, które zmagają się z bólami pleców. Rewelacyjnie stabilizują pozycję kręgosłupa, utrzymując go w linii prostej.

Powierzchnia materaca cały czas utrzymuje ciało w wygodnej pozycji, co przekłada się na szybsze zasypianie i regeneracyjny sen. Idealnie dla par o dużej różnicy wagowej – ryzyko przebudzenia podczas zmiany pozycji partnera jest minimalne, ponieważ materac nie przenosi drgań.

Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy
Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy

Materac z wkładem ze sprężyn typu multipocket będą doskonałą propozycją nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Rewelacyjnie sprawdzą się w przypadku par o dużej różnicy wagi. Wiele modeli z wkładem multipocket jest przeznaczonych dla osób z problemami ortopedycznymi – optymalne podparcie krzywizn sylwetki wpływa pozytywnie na regeneracje mięśni i stawów.

Są także doskonałą propozycją dla tych, którzy w czasie snu często zmieniają ułożenie ciała i ciężko im znaleźć wygodną pozycję. Cicha praca i najwyższa elastyczność punktowa zapewni niezwykle komfortowy i regeneracyjny sen.

Ile sprężyn powinien mieć materac?

To, ile sprężyn powinien mieć materac, zależy od naszych oczekiwań dotyczących komfortu oraz możliwości finansowych. Im bardziej zaawansowany technologicznie materac z większą ilością sprężyn wybierzemy, tym jego cena będzie wyższa. W klasycznym materacach bonellowych ilość sprężyn mieści w przedziale 100-120 szt./m2, w materacach kieszeniowych jest to około 250 szt./m2, natomiast w nowoczesnych materacach z wkładem sprężynowym typu multipocket ilość sprężyn wynosi nawet powyżej 500 szt./m2.

Sprawdź również: Ceny materacy – ile kosztuje dobry materac?

Materac Electro Hilding hybrydowy Materac .ZIP Curem kieszeniowo-piankowy
Materac Electro Hilding hybrydowy Materac .ZIP Curem kieszeniowo-piankowy

Jakie są najlepsze sprężyny do spania?

Im więcej punktów podparcia, tym bardziej komfortowy sen. W przypadku osób, które nie mają problemu np. z bólami pleców, wystarczy model kieszeniowy. Jest on na tyle uniwersalny, że zadowoli praktycznie każdego. Jest to również dobra propozycja dla par.

Jeżeli często budzisz się obolały, a także cierpisz na bezsenność, polecamy materace hybrydowe ze sprężynami multipocket. Materac z takim wkładem sprawdzi się również w przypadku osób, które często przebudzają się podczas zmiany pozycji snu – taki model bardzo szybko reaguje na zmianę położenia ciała.

Większość współczesnych materacy sprężynowych posiada wydzielone strefy twardości, co przekłada się na jeszcze bardziej komfortowy sen. Gdy zdecydujesz się na materac sprężynowy, zwróć szczególną uwagę na dodatkowe komponenty, takie jak przekładki i pianki. Te elementy mogą sprawić, że materac będzie miał całkowicie odmienne właściwości. Ta duża różnorodność może stanowić pewien problem podczas wyboru materaca idealnego. Jednakże finalnie sprawia, że modele sprężynowe spełnią oczekiwania każdego użytkownika.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *