Każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje, które wpływają na to, jak śpimy. Jedni dla komfortu potrzebują większej przestrzeni, podczas gdy inni mogą czuć się równie wygodnie na węższym łóżku. Wybór odpowiedniej wielkości mebla do spania w dużej mierze decyduje o jakości wysypiania się i ogólnego samopoczucia w ciągu dnia. Przed zakupem warto więc przemyśleć kwestię wymiarów łóżka, z których szerokość ma podstawowe znaczenie. Jaka szerokość łóżka dla jednej osoby będzie odpowiednia? Czy wystarczy standardowe łóżko o szerokości 90 cm, czy może lepiej zainwestować w nieco szersze? Przeczytaj i dowiedz się, jakie są standardowe wymiary łóżka pojedynczego i czym należy kierować się przy wyborze!
Sprawdź również: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Dowiedz się więcej: Wymiary łóżka do sypialni — jaki rozmiar łóżka wybrać?
Spis treści
Łóżko dla jednej osoby – o czym warto pamiętać?
O ile wybór łóżka dla dwóch osób wymaga uwzględnienia potrzeb obu użytkowników i szukania kompromisu, jeśli są one rozbieżne, o tyle wybierając łóżko pojedyncze, można pozwolić sobie na większą elastyczność i skupić się wyłącznie na indywidualnych upodobaniach. Osoba sypiająca w pojedynkę może wybrać łóżko o szerokości odpowiedniej dla siebie, a do niego dokupić materac dostosowany do własnej wagi, ulubionego stopnia twardości itd. Ma również całkowitą swobodę, jeśli chodzi o styl, kolorystykę i inne aspekty estetyczne, a także funkcjonalne.
Priorytetem przy wyborze szerokości łóżka są nasze nawyki dotyczące pozycji snu oraz skłonności do poruszania się podczas nocnego odpoczynku. Aktywność w czasie snu wiąże się z jego fazami, tj. fazą NREM (sen o wolnych ruchach gałek ocznych) i REM (sen o szybkich ruchach gałek ocznych). Do częstych zmian pozycji, mimowolnych ruchów ciała dochodzi w fazie NREM. W fazie REM pojawiają się natomiast marzenia senne, dochodzi do rozluźnienia mięśni i wtedy organizm się nie porusza.
Zmiany pozycji w czasie snu są czymś normalnym, niekiedy jednak poruszanie się we śnie wiąże się z pewnym schorzeniem neurologicznym, tj. RLS (zespołem niespokojnych nóg), które powoduje uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia, a co za tym idzie konieczność poruszania kończynami dolnymi. To przekłada się na niską jakość snu, a co za tym idzie zmęczenie i gorsze samopoczucie w ciągu dnia.
Przeczytaj: Jak ustawić łóżko w sypialni?
Łóżko MALMO EKODOM drewniane | Łóżko BODEN EKODOM drewniane |
Osoby, które mają skłonność do częstego poruszania się, przewracania się z jednego boku na drugi, mogą preferować szerszą powierzchnię, która zapewni im więcej przestrzeni do swobodnego ruchu i przyjęcia wygodnego dla siebie ułożenia. Z kolei osoby, które nie mają tendencji do intensywnego ruchu, śpią spokojnie w jednej pozycji, będą czuły się zupełnie komfortowo na węższym łóżku.
Wejdź na: Łóżko z pojemnikiem czy bez – na jakie się zdecydować?
Szerokość łóżka dla jednej osoby – budowa ciała
Wybór szerokości łóżka może być też w pewien sposób powiązany z budową sylwetki. Osoby o szczupłej lub normalnej budowie ciała będą wygodnie odpoczywać na standardowej wielkości łóżka, natomiast osoby tęższe, mogą niekiedy potrzebować większej powierzchni do spania, zwłaszcza gdy często obracają się z boku na bok.
Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o wyborze optymalnej szerokości łóżka jednoosobowego jest wielkość sypialni. W małych sypialniach lepiej sprawdzą się łóżka o mniejszej szerokości, które nie zajmą zbyt dużo miejsca, pozostawiając przestrzeń na inne meble i poruszanie się w swobodny sposób. Z kolei w większych sypialniach można pozwolić sobie na szersze łóżko, które zapewni większą powierzchnię do odpoczynku. Przed zakupem mebla do spania warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń.
Trzeba również pamiętać, że szerokość łóżka wpływa na kompozycję oraz ogólny wygląd sypialni. Warto wybrać łóżko, które będzie proporcjonalne do wielkości wnętrza i będzie dobrze z nim harmonizować. Zbyt szeroki mebel w małej sypialni zdominuje pomieszczenie. Pokój będzie sprawiał wrażenie zatłoczonego.
Sprawdź również: Jaka szerokość łóżka dla dwóch osób?
Łóżko SELFOSS PAN MATERAC tapicerowane | Łóżko HELLA PAN MATERAC tapicerowane |
Przeczytaj: Jak dobrać łóżko do wzrostu?
Jaka szerokość łóżka dla jednej osoby?
Standardowe wymiary łóżka pojedynczego to 90×200 cm. To sprawdzone rozwiązanie, które będzie odpowiednie w przypadku większości osób i z pewnością zagwarantuje komfortowy odpoczynek w nocy. Tego typu łóżka są idealne dla starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Bywają jednak sypialnie o bardzo ograniczonym metrażu, w których każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Dla zwiększenia funkcjonalności pomieszczenia można zdecydować się na węższe łóżko 80×200 cm. Jeśli użytkownik nie ma szczególnych wymagań, najprawdopodobniej będzie na takiej wielkości podłożu sypiał całkiem wygodnie.
A co jeśli nasze potrzeby są większe od przeciętnych? Żaden problem! Producenci oferują większe łóżka 90×200 cm. Dostępne są również meble z powierzchnią spania 100×200 cm albo 120×200 cm, na których możemy rozłożyć się wygodnie. Wymiary łóżka 120×200 cm są również świetnym rozwiązaniem dla osób, które czasami dzielą łóżko z dzieckiem lub zwierzęciem.
Sprawdź: Łóżko do małej sypialni – jakie wybrać?
Łóżko VERONA TARTAK MEBLE drewniane | Łóżko LULEA EKODOM drewniane |
Szerokość łóżka a materac
Kiedy już zdecydujemy się na odpowiednią szerokość łóżka jednoosobowego, kolejnym krokiem jest wybór materaca. Warto pamiętać, że szerokość materaca powinna odpowiadać szerokości łóżka. Materac musi idealnie pasować do ramy łóżka, nie pozostawiając żadnych szczelin ani nie wystając poza nią.
Istnieje wiele rodzajów materacy, takich jak sprężynowe, piankowe, lateksowe, hybrydowe. Wybierzmy taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i preferencjom. Praktycznie wszystkie materace oferowane są w wielu różnych rozmiarach, odpowiadających typowym wymiarom łóżek, a zatem z łatwością dopasujemy materac do łóżka.
Każdy wybór związany z wyposażeniem sypialni to inwestycja w komfort i jakość naszego snu. Dzięki zróżnicowanym wymiarom łóżek bez wątpienia każdy znajdzie odpowiedni dla siebie wariant.