twardość materaca dla dziecka

Dorośli spędzają w łóżku ok. 1/3 doby, dzieci śpią jeszcze dłużej. Dlatego rodzice, którzy są świadomi wpływu materaca na zdrowie i rozwój swojej pociechy, przykładają staranną uwagę do wyboru odpowiedniego materaca. Przy tak dużym wyborze materacyków i dużej liczbie czynników, które należy uwzględnić, trudno podjąć decyzję, który model będzie najlepszy dla dziecka – jednym z nich jest twardość materaca dla dziecka. Sprawdź i dowiedz się, jaka twardość materaca dla dziecka i niemowlaka będzie optymalna!

Sprawdź również: Jaki materac dla dziecka wybrać?
Dowiedz się więcej: Jaki materac dla niemowlaka?

Twardość materaca dla dziecka – dlaczego jest istotna?

Twardość materaca dla dziecka jest bardzo ważnym kryterium wyboru podłoża do spania, ponieważ wpływa na jakość snu oraz rozwój fizyczny i zdrowie dorastającego człowieka. Odpowiednio dobrana pomaga zapewnić optymalne wsparcie dla ciała podczas nocnego odpoczynku, co pozwala uniknąć powstawania lub pogłębiania się wad postawy.

W przypadku najmłodszych optymalna twardość materaca dla niemowlaka może przyczyniać się do zapobiegania odkształceniom czaszki, które tworzą się u maluchów spędzających dużo czasu, leżąc w jednej pozycji. W pierwszych miesiącach życia główka jest bardzo podatna na deformacje, gdyż kości są miękkie, a szwy czaszkowe nie są zrośnięte ze względu na to, aby czaszka mogła rosnąć wraz z rozwojem i zwiększaniem się objętości mózgu.

Materac Dobranocka Hilding dziecięcy Materac Kołysanka Hilding dziecięcy
Materac Dobranocka Hilding dziecięcy Materac Kołysanka Hilding dziecięcy

Twardość materaca dla dziecka – H1, H2 czy H3?

Zwykle producenci materacy określają twardość za pomocą skali H1, H2, H3, H4. Każde oznaczenie reprezentuje inną twardość: H1 – materac miękki, H2 – materac średni, H3 – materac twardy, H4 – materac bardzo twardy. Zdarza się, że niektórzy ograniczają się do 3-stopniowej skali, jeszcze inni rozszerzają ją do 5 poziomów odczucia twardości.

Choć powszechnie uważa się, że twardy materac służy zdrowiu kręgosłupa, podczas gdy miękki przyczynia się do powstawania wad postawy, nie jest to prawda. Zawsze stopień twardości powinien być dopasowany do wagi i wzrostu użytkownika, jego preferencji i potrzeb związanych ze stanem zdrowia.

W przypadku materacy dziecięcych najlepszym wyborem będzie materac o średnim stopniu twardości, który zapewni odpowiednie podparcie ciągle rozwijającej się sylwetki dziecka.

Sprawdź również: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

twardość materaca dla dziecka

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Średnia twardość materaca dla dziecka to najlepszy wybór – zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac wpływają negatywnie na poczucie komfortu i prawidłowy rozwój małych użytkowników.

Bardzo twardy materac nie dopasuje się dobrze do budowy anatomicznej, co będzie prowadzić do niewłaściwego ułożenia kręgosłupa i innych części ciała. W niektórych przypadkach może nawet skutkować dolegliwościami bólowymi.

Z kolei zbyt miękki materac niemowlęcy również nie utrzyma sylwetki w prawidłowej pozycji – będzie powodował zapadanie się w podłożu. W przypadku niemowląt utrudni samodzielne przekręcenie się z brzuszka na plecy.

Materac Fini Janpol dziecięcy Materac Lio Janpol dziecięcy
Materac Fini Janpol dziecięcy Materac Lio Janpol dziecięcy

Czy twardość materaca dla dziecka to jedyne kryterium wyboru?

Kupując materac, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego twardość, ale też inne czynniki, które wpływają na zdrowie i komfort snu. Podłoże, na którym będzie sypiać dziecko, powinno być wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów, które nie będą szkodliwe dla najmłodszych i zapewnią im odpowiednie wsparcie.

Do produkcji materacy dziecięcych zazwyczaj stosowane są łatwo modelujące się, sprężyste pianki i lateks. Dla stabilizacji konstrukcji bywa wykorzystywana mata z naturalnych włókien kokosowych. Ważne, aby struktura wkładu umożliwiała swobodny przepływ powietrza, by dziecko nie przegrzewało się w nocy. Niemniej istotny jest odpowiedni pokrowiec na materac, który powinien być odporny na wilgoć i zabrudzenia i który można z łatwością zdjąć i wyprać, aby dziecko sypiało w higienicznym środowisku.

Przeczytaj: Materac lateksowy dla dziecka – czy to dobry wybór?

twardość materaca dla dziecka

Certyfikaty jakości w materacach dla najmłodszych

Warto zwrócić również uwagę na certyfikaty poświadczające, że materace są bezpieczne dla dzieci. Do najważniejszych należą:

certyfikat Oeko-Tex, który informuje o tym, że materiały wykorzystane do produkcji są wolne od substancji wpływających niekorzystnie na zdrowie człowieka. Testy przeprowadzane są pod kątem obecności takich substancji jak np. formaldehyd, ftalany, barwniki azowe, nikiel, ołów i wiele, wiele innych. Certyfikat informuje, że produkt zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony przed szkodliwymi chemikaliami. To bardzo ważne w przypadku materacy, które mają bezpośredni kontakt z ciałem dziecka.

pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka, która mówi o tym, że produkt został przebadany, spełnia wszelkie niezbędne wymogi w zakresie jakości, odpowiada standardom medycznym oraz zaleceniom dotyczącym dzieci. Opinię przyznaje zespół złożony ze specjalistów różnych dziedzin, w tym lekarzy, ekspertów medycyny wieku rozwojowego.

Sprawdź również: Wymiary materaca dla dziecka – jakie będą odpowiednie?

Materac Young Prime Pan Materac dziecięcy Materac Young Prestige Pan Materac dziecięcy
Materac Young Prime Pan Materac dziecięcy Materac Young Prestige Pan Materac dziecięcy

Kiedy już wybierzemy model materaca, trzeba jeszcze wybrać jego rozmiar dopasowany do dziecięcego łóżka. Pamiętać przy tym należy, że powinien być on przynajmniej 20 cm dłuższy od wzrostu dziecka. W pierwszych latach życia wystarczy materac 120×60 cm lub materac 140×70 cm, kolejnym wyborem może być materac 160×80 cm, a nastolatkom z powodzeniem można kupić standardowej wielkości materac 90×200 cm, który posłuży aż do osiągnięcia dorosłości.

Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania przez dziecko to najważniejsze kryteria, jakimi powinien kierować się każdy rodzic. Zastanawiając się, jakiej twardości materac dla dziecka wybrać, warto skorzystać z porad doradców w sklepach, którzy pomogą dobrać optymalny model materaca dla dziecka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *