poduszka dla alergika

Uczulenie na roztocza i kurz to popularna dolegliwość utrudniająca codzienne czynności. Często objawy nasilają się szczególnie wieczorem, kiedy alergik kładzie się spać. Przyczyną są zwykle nieprawidłowo dobrane tekstylia sypialniane, które stanowią idealne środowisko do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Czynniki uczulające dostają się do organizmu głównie poprzez drogi oddechowe, dlatego sporą ulgę przynosi specjalna poduszka dla alergika. Jej budowa nie pozwala na szybkie gromadzenie się kurzu, dzięki czemu najbardziej narażone okolice ust i nosa utrzymują należytą higienę. Czym charakteryzują się poduszki dla alergików? Czytaj dalej i poznaj przydatne wskazówki, które przyniosą Ci ulgę w walce z uczuleniem!

Sprawdź również: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?
Dowiedz się więcej: Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?
Przeczytaj: Jak prać poduszki syntetyczne?

Poduszki dla alergików – jakie powinny mieć właściwości?

Akcesoria sypialniane dla osób wrażliwych na kurz muszą spełniać rygorystyczne wymagania. Istotną kwestią jest wykonanie pokrowca i wkładu z materiałów wysokiej jakości, dlatego najlepiej wybierać poduszki posiadające odpowiednie certyfikaty. Wśród najpopularniejszych warto wymienić OEKO-TEX – oznaczenie to potwierdza bezpieczeństwo w bezpośrednim kontakcie ze skórą człowieka.

Nieuczulający materiał to jednak dopiero połowa sukcesu, bo poduszki dla alergików trzeba jeszcze odpowiednio pielęgnować. Podczas zakupu należy więc zwrócić uwagę na temperaturę prania pokrowca i wkładu. Roztocza zostają zneutralizowane dopiero w 60°C, a dla pełnego bezpieczeństwa niektóre tkaniny syntetyczne pozwalają na czyszczenie nawet w 90°C.

Poduszka Bamboo Pan Materac Poduszka Mikrofibra Pan Materac
Poduszka Bamboo Pan Materac Poduszka Mikrofibra Pan Materac

Jakie wypełnienie poduszki dla alergika?

Kluczowy wpływ na właściwości produktu ma jego wkład, który decyduje o wygodzie i higienie. Tradycyjna pościel wypełniona pierzem nie jest dobrym wyborem dla osób zmagających się z alergiami, ponieważ bardzo łatwo gromadzi się w niej kurz. Podobne ryzyko istnieje w przypadku wkładu z naturalnej wełny – nawet pomimo częstego trzepania i wietrzenia nie uda się zapewnić należytej czystości.

Z tego względu poduszka dla alergików najczęściej wykonana jest z materiałów syntetycznych, takich jak puch silikonowy bądź pianki termoelastyczne. Poduszki syntetyczne nie stanowią pożywki dla mikroorganizmów i grzybów, dzięki czemu stanowią najbardziej higieniczny wybór. Osoby preferujące naturalne surowce mogą poszukać poduszki dla alergików, wykonanej z lateksu lub włókna bambusowego – te materiały również pozwalają zachować świeżość i nie gromadzą kurzu.

Dowiedz się więcej: Wypełnienie do poduszek, jakie najlepsze?

Poduszka Visco Balance Hilding Poduszka Airsense Janpol
Poduszka Visco Balance Hilding Poduszka Airsense Janpol

Jaka poduszka dla alergika będzie odpowiednia?

Osoby uczulone na roztocza powinny przede wszystkim zadbać o wybór higienicznej tkaniny i wypełnienia. Równie ważny jest sam kształt i rozmiar. Poduszki dla alergików muszą być przecież nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale także wygodne.

Należy więc dopasować je do wzrostu i preferencji użytkownika. Osobom śpiącym na boku poleca się poduszki profilowane, które pozwolą zadbać o prawidłowe ułożenie kręgosłupa szyjnego. Miłośnicy klasycznych tekstyliów sypialnianych mogą wybrać poduszki dla alergika z kulkami silikonowymi – przypominają one tradycyjne modele wypełnione pierzem.

Sprawdź również: Rozmiary poduszek – jakie są dostępne?

Na zakończenie trzeba zaznaczyć, że nawet najlepszy produkt nie spełni swojego zadania, jeśli zabraknie systematyczności w jego czyszczeniu. Materiały przeznaczone dla osób uczulonych nie gromadzą kurzu tak szybko, jak tradycyjne pierze, ale nadal należy pamiętać o regularnym trzepaniu, wietrzeniu oraz odświeżaniu.

Kluczowe jest częste pranie pokrowca w temperaturze powyżej 60°C, gdyż jego powierzchnia będzie miała największą styczność ze skórą twarzy i drogami oddechowymi. Regularnie czyszczona poduszka dla alergików w połączeniu z częstym wietrzeniem sypialni to przepis na zdrowy sen dla każdej osoby zmagającej się z uczuleniem na kurz.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *