jak dobrać materac do wagi i wzrostu

Wybierając nowy materac, stajemy przed wieloma dylematami. Różnorodność modeli przyprawia o zawrót głowy, a dostępne warianty każdego z nich wcale nie ułatwiają zadania. Warto pamiętać o tym, że istotne są nie tylko aspekty takie jak właściwości, rodzaje wkładu, materiały, rozmiar czy cena. Aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen, równie ważne jest dobranie modelu do naszej wagi i wzrostu. Jakie ma to znaczenie dla komfortu? Jak dobrać materac do wagi i wzrostu? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?
Dowiedz się więcej: Jakie są rodzaje materacy?
Przeczytaj: Wygodny materac – czyli jaki?

Czy waga ma wpływ na wybór materaca?

Czy na wybór materaca powinna mieć wpływ nasza waga? Zdecydowanie tak. Stopień twardości dobrany na tej podstawie zapewni przede wszystkim optymalne wsparcie dla kręgosłupa i innych naturalnych krzywizn anatomicznych. Powierzchnia powinna być na tyle elastyczna, by się do nich dopasować i utrzymać je w prostej pozycji.

Jednocześnie nie może być zbyt miękka, gdyż to sprawi, że całe ciało „zatopi” się w materacu. Choć wybór najczęściej zależy od naszych osobistych preferencji i przyzwyczajeń, dłuższe użytkowanie materaca o niedopasowanym stopniu twardości może skutkować powstaniem lub rozwinięciem się schorzeń kręgosłupa.

Dobranie materaca do wagi ma także ogromny wpływ na trwałość materaca. Zbyt miękki model dosyć szybko się odkształci i straci swoje właściwości. W przypadku osób o większej wadze warto także zadbać o to, by dobrać komponenty o zwiększonej wytrzymałości (np. włókno kokosowe, pianki HR o dużej gęstości).

Sprawdź również: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?

Materac Atut Hilding kieszeniowy Materac Zorba Hilding kieszeniowy
Materac Atut Hilding kieszeniowy Materac Zorba Hilding kieszeniowy

Jak dobrać materac do wagi ciała?

Większość producentów materacy stosuje standaryzowane oznaczenia stopni twardości: H1, H2, H3 i H4. Waga a twardość materaca – dla jakiego obciążenia maksymalnego są dedykowane poszczególne stopnie twardości?

H1 – materac miękki. Przeznaczony dla osób o drobnej budowie ciała i wadze nieprzekraczającej 60 kg.
H2 – materac o średnim stopniu twardości. Jeden z najczęściej wybieranych typów materacy. Dedykowany osobom o wadze 60-80 kg.
H3 – materac twardy. Przeznaczony dla osób o wadze 80-100 kg.
H4 – materac bardzo twardy. Sprawdzi się w przypadku osób ważących powyżej 100 kg.

Więcej na: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Warto podkreślić, że zakresy te mogą różnić się w zależności od zaleceń poszczególnych producentów. Jeśli nasza waga jest „graniczna”, najlepszym będzie przetestowanie w salonie obu stopni twardości i wybrać ten, który jest dla nas bardziej komfortowy.

Materac Delia Janpol kieszeniowy Materac Cha Cha Hilding kieszeniowy
Materac Delia Janpol kieszeniowy Materac Cha Cha Hilding kieszeniowy

Kupując nowy materac, należy także wziąć pod uwagę ulubioną pozycję snu. Dla osób śpiących głównie na plecach lub na boku powierzchnia powinna być na tyle miękka i elastyczna, by barki czy biodra odpowiednio się zapadały, utrzymując kręgosłup w linii prostej. Z kolei osoby preferujące spanie na brzuchu powinny wybrać nieco twardszy materac, aby ciało nie wyginało się w łuk.

Sprawdź: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Materac a wzrost – na co zwrócić uwagę?

Wybór materaca powinien być także podyktowany naszym wzrostem. Dla komfortowego użytkowania przyjmuje się, że minimalny „zapas” długości, w stosunku do naszego wzrostu, powinien wynosić 20 cm. Najpopularniejszymi modelami są te, które mają 200 cm długości, zatem zasada ta będzie spełniona w przypadku większości osób. Osoby o wzroście powyżej 180 cm powinny zastanowić się nad zakupem modeli o długości 220 lub 240 cm.

Przeczytaj: Rozmiar materaca – jakie wymiary powinien mieć materac?

U wysokich osób ciężar ciała rozkłada się inaczej niż w przypadku niższych, które ważą tyle samo. Może więc się zdarzyć, że wygodniejszy okaże się model o niższym stopniu twardości niż zalecany. Z tego powodu osoby zarówno bardzo niskie, jak i wysokie osoby powinny przetestować minimum dwa warianty stopni twardości.

Materac Erebu Janpol kieszeniowy Materac Conga Hilding piankowy
Materac Erebu Janpol kieszeniowy Materac Conga Hilding piankowy

Warto zwrócić szczególną uwagę na materace z tak zwanymi strefami twardości. Jest to najczęściej pięć lub siedem stref, które są utwardzone w taki sposób, by materac odpowiednio podpierał głowę, barki, lędźwie, miednicę, uda, łydki i stopy. Strefy te są dostosowane do osób o przeciętnym wzroście – dla niskich lub bardzo wysokich użytkowników materac może przynieść skutek odwroty od zamierzonego, sprawiając, że będziemy budzili się obolali i niewyspani.

Więcej na: Czym są strefy twardości w materacu?

Waga a twardość materaca – o czym warto jeszcze pamięt

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, wybierzmy się do salonu celem przetestowania kilku modeli. Należy wtedy pamiętać o tym, aby ułożyć się nie tylko na plecach, ale także przyjąć inne pozycje, w których najczęściej zasypiamy. Jak sprawdzić, czy materac jest dla nas odpowiedni? Poprośmy inną osobę, aby obserwowała ułożenie naszego kręgosłupa podczas leżenia na boku – powinien on układać się w linii prostej na całej długości. Aby tak się stało, powierzchnia musi być na tyle elastyczna, by ramiona i biodra się w niej „zatapiały”.

Niezwykle istotne jest także optymalne podparcie części lędźwiowej – aby to sprawdzić, należy wsunąć w tym miejscu otwartą dłoń. Jeśli nie jest to możliwe – materac jest zbyt miękki. W przypadku, gdy przestrzeni pomiędzy lędźwiami a materacem jest za dużo – wybrany model jest zbyt twardy, przez co nie może dopasować się do krzywizn anatomicznych.

Przeczytaj: Test materacy do spania – jak sprawdzić czy materac jest odpowiedni?

W niektórych przypadkach wymiana materaca wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu przez kilka lub kilkanaście nocy. Należy pamiętać o tym, że wcale nie musi to oznaczać, że został on nieodpowiednio dobrany – najczęściej wynika to z tego, że zmieniamy miękki materac na nieco twardszy i nasze ciało potrzebuje czasu, by się przyzwyczaić.

Jak dobrać materac do wagi i wzrostu? Wybór odpowiedniego materaca na podstawie wagi i wzrostu znacznie ułatwi proces poszukiwań modelu, który zagwarantuje nam zdrowy i komfortowy sen. To właśnie na podstawie tych danych z łatwością dobierzesz odpowiedni stopień twardości, który przełoży się na idealne podparcie sylwetki i lepsze samopoczucie każdego ranka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *