czyszczenie materaca z plam z moczu

Wybór odpowiedniego materaca do spania nie jest łatwą sprawą. Bardzo często trzeba spędzić wiele godzin na szukaniu informacji oraz testowaniu materacy w salonie, aby wybrać ten idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Po znalezieniu materaca równie istotne jest odpowiednie dbanie o produkt, na którym będziemy spędzać wiele godzin podczas odpoczynku i snu. W trakcie codziennego użytkowania mogą pojawić się problemy z odczuwaniem nieprzyjemnego zapachu, jak również plamy. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca? Jak wyczyścić materac z moczu lub innych plam? Sprawdź teraz i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Praktyczne porady jak czyścić materac!
Wejdź na: Dezynfekcja materaca – jak zdezynfekować materac domowymi sposobami?
Sprawdź: Co zrobić ze starym materacem?

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach materaca?

Nieprzyjemny zapach nowego materaca w głównej mierze wynika z zastosowania niskiej jakości komponentów. Jeśli po otwarciu opakowania odczuwamy wyraźnie nieprzyjemny zapach chemikaliów, to nie świadczy to dobrze o jakości produktu, głównie zastosowanej w nim pianki poliuretanowej.

Im niższej jakości produkt wybraliśmy, tym nieprzyjemny zapach materaca będzie utrzymywał się dłużej. Przy zakupie materaca od renomowanych producentów, których jakość potwierdzają liczne certyfikaty i atesty, nieprzyjemny zapach odczuwalny będzie przez bardzo krótki czas lub niemal w ogóle.

Ochraniacz 3 warstwowy wodoodporny Pan Materac Ochraniacz bawełniany wodoodporny Hilding
Ochraniacz 3 warstwowy wodoodporny Pan Materac Ochraniacz bawełniany wodoodporny Hilding

Przeczytaj: Jak zwiększyć żywotność materaca?

Jak usunąć zapach stęchlizny z materaca?

Zapach stęchlizny na materacu pojawia się w wyniku nadmiernej wilgoci, jaka dostała się do produktu. Brak szybkiej reakcji na wylanie napoju czy innej cieczy może doprowadzić do wniknięcia wilgoci do wnętrza materaca, a co za tym idzie powstania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Nie zawsze samo wietrzenie materaca przyniesie oczekiwany skutek. Pranie całego materaca w takim przypadku jest praktycznie niemożliwe, dlatego należy zastosować inne metody, dzięki którym pozbędziemy się zapachu stęchlizny z materaca.

Prostym i bardzo skutecznym sposobem na przykry zapach z materaca jest połączenie sody oczyszczonej i kilku kropelek olejku eterycznego. Tak przygotowaną mieszaninę należy rozsypać na powierzchni całego materaca, odczekać godzinę i następnie dokładnie odkurzyć. Jest to bardzo efektywny sposób na nieprzyjemny zapach!

Nakładka higieniczna wodoodporna Janpol Ochraniacz wodoodporny Mollyflex
Nakładka higieniczna wodoodporna Janpol Ochraniacz wodoodporny Mollyflex

Sprawdź również: Odkształcony materac – jak zapobiegać?

Czyszczenie materaca z moczu – jak usunąć plamy moczu?

Pytanie, jak wyczyścić materac z moczu z pewnością zadają sobie rodzice małych dzieci oraz opiekunowi osób starszych, u których najczęściej dochodzi do problemu nietrzymania moczu. Plamy z moczu wyglądają nieestetycznie, dlatego jak najszybciej należy się ich pozbywać.

Większość materacy wyposażonych jest w zdejmowane pokrowce, które można prać w pralce według zaleceń producenta. W takim przypadku w sposób szybki i bezproblemowy pozbędziemy się plam z moczu, a materac będzie w dalszym ciągu zachwycał estetycznym wyglądem.

Więcej na: Pranie pokrowca na materac – jak prać pokrowiec na materac?

Niestety nie wszystkie materace dostępne są z pokrowcami, które można zdejmować i zakładać. W ofercie znajdują się również materace bez możliwości odpięcia pokrowca. Jak wyczyścić materac z moczu, gdy nie możemy wyprać pokrowca w pralce?

Sprawdzonym sposobem jest wymieszanie składników, które z reguły posiadamy w domu, czyli sody oczyszczonej i wody utlenionej. Tak wymieszane składniki należy przelać do buteleczki z rozpylaczem i spryskać plamę z moczu.

W celu uzyskania lepszego efektu można również delikatnie wetrzeć mieszaninę za pomocą szczoteczki. Po wyschnięciu i dokładnym odkurzeniu po plamie nie powinno być śladu. W przypadku, gdy domowe sposoby na czyszczenie materaca z moczu zawiodą, należy skorzystać z dostępnych na rynku środków chemicznych.

Sprawdź również: Jak wyczyścić łóżko?

Jak usunąć zapach moczu z materaca?

O ile plama na materacu wygląda nieestetyczne, to sam już zapach jest niezwykle nieprzyjemny i uciążliwy. Jak usunąć zapach moczu z materaca? Istnieją skuteczne domowe sposoby na pozbycie się zapachu moczu. Jednym z nich jest zastosowanie mąki kukurydzianej, która doskonale pochłania aromaty. Rozsypaną mąkę należy delikatnie wetrzeć w plamę, pozostawić na kilka godzin i dokładnie odkurzyć.

Innym sposobem na zniwelowanie i pozbycie się drażniącego zapachu jest wymieszanie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Powstałą papkę delikatnie nakładamy i wcieramy w plamę. Po godzinie możemy nawilżoną ściereczką lub gąbką zebrać papkę, która pochłonęła nieprzyjemny zapach. Do takiego roztworu możemy również dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, dzięki któremu w naszej sypialni uzyskamy przyjemny zapach.

Osoby z małym dziećmi, zwierzętami czy opiekujące się osobami starszymi często spotykają się z problemem plam z moczu lub innych płynów na materacu. Istnieje wiele zarówno domowych sposobów na usunięcie zapachu moczu z materaca oraz plam, jak i profesjonalnych środków chemicznych, które z pewnością pozwolą pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i uciążliwych plam w sypialni.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *