Rozmiar materaca do spania - aranżacja

Wybór odpowiedniego materaca ma wielkie znaczenie w kontekście zdrowego i regeneracyjnego snu. Podczas snu nasz organizm odpoczywa, mięśnie rozluźniają się, dzięki czemu rano jesteśmy w stanie efektywnie i wydajnie pracować. Obok odpowiedniej twardości materaca, jego wypełnienia, jak i innych dodatkowych właściwościach, bardzo istotny jest dobór prawidłowego rozmiaru materaca. Jakie wymiary powinien mieć materac? Jaki rozmiar materaca będzie odpowiedni? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Wysokość łóżka z materacem – jaka jest optymalna?
Wejdź na: Jakiej firmy materac wybrać?
Sprawdź również: Grubość materaca – jaka wysokość materaca będzie odpowiednia?

Jakie są standardowe rozmiary materacy?

– standardowe wymiary materacy do łóżek jednoosobowych to 80×200, 90×200, 100×200 lub 120×200 cm;

– natomiast do większych łóżek dla dwóch osób rozmiary materacy to 140×200, 160×200, 180×200 lub 200×200 cm.

Jak dobrać rozmiar materaca?

Wymiary materaca określają dwa parametry: długość oraz szerokość. Pierwszy z parametrów dobieramy na podstawie wzrostu użytkownika. Standardowo przyjmuje się, że materac powinien być dłuższy o ok. 15 cm od ciała, dlatego też większość producentów produkuje materace o standardowej długości 200 cm.

Dla osób wyższych istnieje oczywiście możliwość zakupu materaca o długości nawet 220 cm. Bardziej istotna jest natomiast szerokość materaca. To ile mamy miejsca w trakcie snu wpływa na komfort naszego odpoczynku. W zależności od naszych preferencji, budowy ciała oraz tego, czy śpimy sami czy z partnerem możemy wybierać spośród materacy od szerokości 80 cm do nawet 200 cm.

Przeczytaj także: Wymiary materaca dla dziecka – jakie będą odpowiednie?

Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy Materac Tempo Pan Materac piankowy
Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy Materac Tempo Pan Materac piankowy

Materace pojedyncze – jakie wymiary?

Minimalną szerokośią materaca do łóżek pojedynczych jest 80 cm, dlatego materace 80×200 cm polecane są dla osób szczupłych o drobnej i smukłej budowie ciała. Przy bardziej rozbudowanej budowie ciała standardem są materace 90×200 cm, jest to optymalna szerokość, która zapewni swobodę ruchów dorosłemu człowiekowi podczas snu.

Z kolei osoby szukające nieco szerszej powierzchni spania z pewnością docenią możliwości, jakie dają materace 100×200 cm. Dodatkowe centymetry zapewnią komfortową przestrzeń w trakcie nocy!

Sprawdź również: Materac jednoosobowy – jaki materac dla singla?

Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy Materac Salsa Hilding piankowy
Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy Materac Salsa Hilding piankowy

Szerokość materaca dla dwóch osób – jaki rozmiar materaca będzie odpowiedni?

Do sypialni dla par należy wybrać taki rozmiar materaca, który zapewni odpowiednią przestrzeń obojgu użytkownikom. Najmniejszym z rozmiarów dedykowanych dla par są materace 120×200 cm. Nie jest to jednak zbyt komfortowe rozwiązanie, ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię spania przeznaczoną dla jednego użytkownika.

Często osoby śpiące w pojedynkę decydują się na zakup materaca właśnie w tym rozmiarze. Standardowym rozmiarem w sypialniach małżeńskich są materace 160×200 cm, jak również nieco węższe materace 140×200 cm. Modele te zapewniają optymalną przestrzeń podczas snu, dzięki której każdy z użytkowników ma odpowiednią ilość miejsca.

Wejdź na: Jaki materac dla dwojga wybrać?
Przeczytaj też: Materac dwuosobowy – jaki rozmiar będzie optymalny?
Sprawdź: Jaki materac do łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy dwa osobne?

Materac Wenus Janpol kieszeniowy Materac Andromeda Janpol sprężynowy
Materac Wenus Janpol kieszeniowy Materac Andromeda Janpol sprężynowy

Materace w dużych rozmiarach – wygodna przestrzeń podczas snu!

Osoby, które cenią sobie przestrzeń podczas snu oraz mają możliwość wyposażenia sypialni w duże łóżko, z pewnością wybiorą największe materace dostępne na rynku. Materace 180×200 cm idealnie sprawdzą się w większych sypialniach. Istnieje również możliwość wyboru jeszcze szerszych modeli. Materace 200×200 cm dedykowane są do obszernych sypialni małżeńskich.

Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem szerokości materaca rośnie również jego cena. Materace w rozmiarach 180 i 200×200 cm są zdecydowanie droższe od materacy przeznaczonych dla jednej osoby czy standardowych materacy dwuosobowych.

Sprawdź też: Ceny materacy – ile kosztuje dobry materac?

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Rozmiar materaca warunkują wymiary posiadanego przez nas łóżka oraz możliwości przestrzenne sypialni, jak również to czy szukamy materaca dla jednej czy dla dwóch osób. Dzięki szerokiej ofercie produktowej każdy znajdzie odpowiedni materac w idealnie dopasowanym rozmiarze!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *