Poduszka do spania na boku

Odpowiednio dobrana poduszka jest doskonałym dopełnieniem ortopedycznych właściwości materaca. Poprawi jakość snu, wpłynie na lepszą regenerację organizmu, a także zapobiegnie problemom z porannymi bólami karku i głowy. Niestety, wielu z nas traktuje temat wyboru poduszki dosyć pobłażliwie. Śpiąc na boku, warto zadbać o utrzymanie właściwej postawy, dzięki czemu zapobiegniemy problemom ortopedycznym w przyszłości. Sprawdź i dowiedz się, jaka poduszka do spania na boku będzie odpowiednia!

Sprawdź również: Poduszka do spania na brzuchu – jaka najlepsza?
Wejdź na: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?
Dowiedz się więcej: Poduszka do spania na plecach – jaką wybrać?

Spanie na boku – najpopularniejsza pozycja podczas snu

Według badań, ponad połowa Polaków regularnie śpi na boku. Taka pozycja jest nie tylko najbardziej komfortowa i naturalna, ale i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Szczególnie przyjęcie pozycji embrionalnej odciąża kręgosłup, a także zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Warto przy tym pamiętać, że zdecydowanie korzystniejsze jest spanie na lewym boku. Dlaczego? Śpiąc w ten sposób, nie uciskasz aorty, a serce nie musi pracować tak ciężko, czego efektem jest prawidłowy przepływ krwi. W przypadku układu pokarmowego takie ułożenie ciała sprawia, że kwas żołądkowy nie dostaje się do przełyku, a trzustka nie jest uciskana przez żołądek. Korzysta także układ limfatyczny – krążenie limfy jest prawidłowe, co wpływa na transport składników w naszym organizmie. Co ważne, spanie na boku jest najodpowiedniejszą pozycją, jeśli mierzymy się z problemem chrapania.

Więcej na: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Poduszka do spania na boku – jaka powinna być?

Poduszka do spania na boku powinna przede wszystkim wspomagać utrzymanie kręgosłupa w linii prostej. Aby było to możliwe, musi spełniać dwa kryteria – posiadać odpowiednią wysokość i kształt. Jak dobrać odpowiednią wysokość poduszki do spania na boku? Najlepiej, jeśli wybierzesz się do salonu, gdzie wypróbujesz kilka modeli.

Poduszka Ergo L Curem Poduszka Antistress Carbon
Poduszka Ergo L Curem Poduszka Antistress Carbon

Jeżeli masz szerokie ramiona, wybierz poduszki twarde i wysokie. Połóż się na boku i poproś osobę trzecią, by sprawdziła linię Twojego kręgosłupa oraz położenie głowy. Jeśli poduszka jest za niska lub za miękka, czubek głowy będzie zniżał się w kierunku materaca. Jeśli za twarda i wysoka – skieruje się do góry. Ponadto przy wyborze poduszki do spania na boku, bardzo ważny jest jej kształt. Doskonale sprawdzą się poduszki profilowane, w których część odpowiadająca za podparcie odcinka szyjnego powinna być odpowiednio wyprofilowana i utwardzona.

Poduszka zwykła czy poduszka ortopedyczna do spania na boku?

Zwykła poduszka (wypełniona pierzem lub puchem) podczas snu często się „wyrabia”, spłaszczając się i zapadając. Konsekwencją tego jest brak odpowiednich punktów podparcia – odcinek szyjny jest ułożony pod skosem, co sprawia, że budzimy się z bólem karku. Taka pozycja z biegiem czasu może doprowadzić do porannych bólów odcinka szyjnego, a także nawracających bólów głowy.

Poduszka Superiore Deluxe Wave Magniflex Poduszka Vitale Wave Magniflex
Poduszka Superiore Deluxe Wave Magniflex Poduszka Vitale Wave Magniflex

Jeżeli masz podobne symptomy, wybierz poduszkę ortopedyczną do spania na boku. Ten model powinny koniecznie stosować osoby cierpiące na dyskopatię, przeciążenie kręgosłupa oraz migreny, a także prowadzące siedzący tryb życia. Jakie dodatkowe korzyści wynikają z używania poduszki ortopedycznej? Z pewnością poprawa krążenia oraz lepsze rozluźnienie mięśni. Utrzymanie prawidłowej linii kręgosłupa na pewno każdemu wyjdzie na zdrowie, zatem warto ją stosować również profilaktycznie.

Sprawdź również: Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?

Jak poduszka do spania na boku będzie odpowiednia?

Ponieważ większość z nas zmienia pozycję snu wielokrotnie w ciągu nocy, warto rozejrzeć się za poduszkami wykonanymi z użyciem pianki termoelastycznej. Jej powierzchnia ugina się pod wpływem temperatury ciała, dlatego poduszka termoelastyczna „pracuje” i dostosowuje się do bieżącego ułożenia głowy i szyi. Jest to najbardziej komfortowy i uniwersalny typ wypełnienia poduszek dla śpiących na boku. Ryzyko przebudzenia się w niewygodnej pozycji jest minimalne.

W takim przypadku nawet model o klasycznej, niewyprofilowanej powierzchni pozwoli nam na utrzymanie kręgosłupa w prostej linii. W przypadku osób, które preferują spanie bez poduszki, można zastanowić się nad zakupem wałka pod szyję, jednakże należy pamiętać, że materac w takim przypadku powinien być odpowiednio miękki i elastyczny.

Sprawdź również: Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?

Odpowiednio dobrana poduszka do spania na boku może całkowicie odmienić komfort snu, sprawiając, że obudzimy się w pełni wypoczęci i zregenerowani. Warto zatem poświęcić trochę więcej czasu i uwagi podczas wyboru odpowiedniej poduszki do spania na boku!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *