Miękki materac - jak utwardzić materac?

Wybierając materac, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej twardości dopasowanej do naszej wagi, sylwetki i indywidualnych potrzeb. Są to jedne z głównych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego materaca do spania. Każdy z nas potrzebuje indywidualnie dobranej powierzchni spania, która nie powinna być ani zbyt miękka, ani zbyt twarda. Wraz z upływem czasu możemy zacząć odczuwać mniejszy komfort podczas snu, wynikający ze zmiany odczucia twardości powierzchni spania. Co zrobić, gdy materac jest za miękki? Sprawdź i poznaj nasze wskazówki dotyczące utwardzenia materaca!

Czytaj też: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?
Sprawdź również: Za twardy materac – co zrobić?
Wejdź na: Mata kokosowa w materacu – dlaczego jest stosowana?

Za miękki materac – objawy

Odpowiedni materac do łóżka odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowego i komfortowego snu. Jednakże, gdy materac jest za miękki, może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i dyskomfortu podczas snu. Objawy zbyt miękkiego materaca mogą obejmować bóle pleców, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, ponieważ brak odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa może powodować nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu.

Dodatkowo, osoby śpiące na zbyt miękkim materacu mogą doświadczać trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, co może wpływać na jakość snu i ogólne samopoczucie. Za miękki materac może również sprzyjać zjawisku „zapadania się”, co utrudnia zmianę pozycji podczas snu i może prowadzić do zakłóceń w cyklu snu.

Dlatego też, wybierając materac, istotne jest znalezienie odpowiedniego balansu między miękkością a wsparciem, aby zapewnić optymalne warunki do regeneracji organizmu podczas snu.

Przeczytaj: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Skutki spania na zbyt miękkim materacu

Nieodpowiednio dobrana twardość materaca może przyczynić się do obniżenia komfortu snu i pogłębienia schorzeń. Śpiąc na zbyt miękkim materacu pojawią się bóle kręgosłupa i stawów oraz zbyt duże napięcie mięśni, przez które nasze ciało nie zregeneruje się odpowiednio po całym dniu pracy. Nie będziemy mogli prawidłowo ułożyć się na materacu, a każda zmiana pozycji będzie wymagała od nas dużego wysiłku.

Będziemy się kręcić i wiercić szukając najkorzystniejszej dla nas pozycji, umożliwiającej rozluźnienie mięśni i regenerację. Niestety w tej sytuacji nie osiągniemy takiego rezultatu, a wręcz przeciwnie, będziemy coraz bardziej obolali i zmęczeni. Trudno będzie wyprostować się po przebudzeniu, nasze mięśnie będą cały czas napięte, aby zapewnić właściwe wsparcie dla kręgosłupa. W ciągu nocy będziemy zapadać się w głąb materaca, co w dłuższej perspektywie przełoży się na poranną sztywność karku i ból w okolicach szyi.

Materac Hilding Bass Materac Hilding Alt
Materac Bass Hilding Materac Alt Hilding

Dowiedz się więcej: Miękkie materace – dla kogo są zalecane?

Jak utwardzić materac do spania?

Nie musimy jednak od razu wymieniać materaca na nowy. Są sposoby, aby utwardzić zbyt miękki materac i przystosować go do aktualnych potrzeb. Pierwszy sposób to zakup specjalnej maty kokosowej, którą można włożyć pod pokrowiec lub między pianki (jeśli nie są ze sobą połączone – zależy to od konstrukcji materaca). Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt zakupu, jak również właściwości, jakimi się charakteryzuje mata kokosowa. Wkładka wykonana jest z naturalnych komponentów, dzięki którym wspomaga cyrkulację powietrza w materacu, zapewniając ochronę przed gromadzeniem i namnażaniem bakterii i kurzu.

W drugim przypadku można zastosować materac nawierzchniowy z wbudowaną matą kokosową. Topper na materac to cienka nakładka, która dodatkowo chroni nasz materac przed zabrudzeniem, zapewniając odpowiednie usztywnienie i lepszą stabilizację dla naszego ciała.

Dowiedz się więcej: Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

Nakładka w większości przypadków wyróżnia się właściwościami antyalergicznymi i bakteriobójczymi, dzięki czemu chroni nasz materac przed rozwojem alergenów. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie materaca nawierzchniowego z piany wysokoelastycznej, który usztywnia i wyrównuje miękki materac, dając lepsze podparcie dla naszego kręgosłupa.

Taka nakładka na zbyt miękki materac, w postaci materaca nawierzchniowego zwiększa higieniczność naszego materaca, wydłużając również jego żywotność, dzięki czemu unikniemy dodatkowego wydatku na nowy materac przez kilka lat.

Sprawdź również: Jak zwiększyć żywotność materaca?

Materac Posłaniowy latex Janpol Materac Posłaniowwy z pianką termoelastyczną Janpol
Materac Posłaniowy Latex Janpol Materac Posłaniowy z pianką termoelastyczną Janpol

Co zrobić, gdy materac jest za miękki?

Ważne, aby zmiany te wprowadzić jak najszybciej. Co zrobić, gdy materac jest za miękki? Poprawa twardości na właściwą zwiększy komfort naszego snu i wypoczynku. Szybko przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia, wyeliminuje dolegliwości bólowe, pozwoli szybko i w pełni regenerować nasz organizm podczas snu. Nasze mięśnie będą rozluźnione, a każdy dzień będziemy rozpoczynać wyspani, zregenerowani i z uśmiechem na twarzy.

Similar Posts

2 Comments

 1. Od niedawna śpię na moim dotychczasowym materacu lateksowym i dodatkowo na topperze marki Meradiso o twardości H1. Ważę 55 kg. Czy możliwe, że topper jest dla mnie zbyt miękki? Pojawiły się bóle karku i ramion w nocy i rano?

  1. Pani Joanno,
   modele nawierzchniowe w głównym zamyśle powinny poprawić komfort naszego snu, delikatnie zmiękczyć lub utwardzić powierzchnię czy też ją wyrównać.
   Jeśli model lateksowy stanowiący bazę był odpowiednio dopasowany do Pani paramentów i potrzeb, bardzo możliwe, że dodając jeszcze miększą warstwę powierzchnia snu, znacząco się zmieniła i nie stanowi już odpowiedniego podparcia. Niestety w naszej ofercie nie posiadamy modelu, z którego korzysta Pani obecnie, dlatego też nie znamy dokładnej specyfikacji produktu, jaką ma dokładnie twardość oraz jak zachowuje się wykorzystywany z modelami lateksowymi. Z tego miejsca możemy polecić przetestowanie materaca głównego bez dodatkowego toppera przez kilka nocy w celu sprawdzenia, czy ułożenie ciała będzie lepsze, a tym samym czy ustąpi ból.
   Bardzo możliwe również że obecnie posiadana poduszka nie stanowi odpowiedniego podparcia odcinka szyjnego kręgosłupa lub też jest zbyt wysoka. Aby wykluczyć tę ewentualność, bardzo prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta z informacją odnośnie obecnie posiadanej poduszki. Nasi doradcy postarają się pomóc, aby przywrócić komfort snu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *