Miękki materac - jak utwardzić materac?

Wybierając materac, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej twardości dopasowanej do naszej wagi, sylwetki i potrzeb. Jest to jeden z głównych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego materaca do spania. Każdy z nas potrzebuje indywidualnie dobranej powierzchni spania, która nie powinna być zbyt miękka, ani zbyt twarda.

Czytaj też: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?
Sprawdź również: Za twardy materac – co zrobić?

Skutki spania na zbyt miękkim materacu

Nieodpowiednio dobrana twardość materaca może przyczynić się do obniżenia komfortu snu i pogłębienia schorzeń. Śpiąc na zbyt miękkim materacu pojawią się bóle kręgosłupa i stawów oraz zbyt duże napięcie mięśni, przez które nasze ciało nie zregeneruje się odpowiednio po całym dniu pracy. Nie będziemy mogli prawidłowo ułożyć się na materacu, a każda zmiana pozycji będzie wymagała od nas dużego wysiłku. Będziemy się kręcić i wiercić szukając najkorzystniejszej dla nas pozycji, umożliwiającej rozluźnienie mięśni i regenerację. Niestety w tej sytuacji nie osiągniemy takiego rezultatu, a wręcz przeciwnie, będziemy coraz bardziej obolali i zmęczeni. Trudno będzie wyprostować się po przebudzeniu, nasze mięśnie będą cały czas napięte, aby zapewnić właściwe wsparcie dla kręgosłupa. W ciągu nocy będziemy zapadać się w głąb materaca, co w dłuższej perspektywie przełoży się na poranną sztywność karku i ból w okolicach szyi.

Materac Hilding Bass Materac Hilding Alt
Materac Bass Hilding Materac Alt Hilding

Jak utwardzić materac do spania?

Nie musimy jednak od razu wymieniać materaca na nowy. Są sposoby, aby nasz materac utwardzić i przystosować do aktualnych potrzeb. Pierwszy sposób to zakup specjalnej maty kokosowej, którą można włożyć pod pokrowiec lub między pianki (jeśli nie są ze sobą połączone – zależy to od konstrukcji materaca). Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt zakupu, jak również właściwości, jakimi się charakteryzuje mata kokosowa. Wkładka wykonana jest z naturalnych komponentów, dzięki którym wspomaga cyrkulację powietrza w materacu, zapewniając ochronę przed gromadzeniem i namnażaniem bakterii i kurzu. W drugim przypadku można zastosować materac nawierzchniowy z wbudowaną matą kokosową. Topper na materac to cienka nakładka, która dodatkowo chroni nasz materac przed zabrudzeniem, zapewniając odpowiednie usztywnienie i lepszą stabilizację dla naszego ciała. Nakładka w większości przypadków wyróżnia się właściwościami antyalergicznymi i bakteriobójczymi, dzięki czemu chroni nasz materac przed rozwojem alergenów. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie materaca nawierzchniowego z piany wysokoelastycznej, która usztywnia i wyrównuje zbyt miękki materac, dając lepsze podparcie dla naszego kręgosłupa. Taki materac nawierzchniowy zwiększa higieniczność naszego materaca, wydłużając również jego żywotność, dzięki czemu unikniemy dodatkowego wydatku na nowy materac przez kilka lat.

Materac Posłaniowy latex Janpol Materac Posłaniowwy z pianką termoelastyczną Janpol
Materac Posłaniowy Latex Janpol Materac Posłaniowy z pianką termoelastyczną Janpol

Ważne, aby zmiany te wprowadzić jak najszybciej. Poprawa twardości na właściwą zwiększy komfort naszego snu i wypoczynku. Szybko przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia, wyeliminuje dolegliwości bólowe, pozwoli szybko i w pełni regenerować nasz organizm podczas snu. Nasze mięśnie będą rozluźnione, a każdy dzień będziemy rozpoczynać wyspani, zregenerowani i z uśmiechem na twarzy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *