Dla kogo pianka termoelastyczna

Materace do spania możemy podzielić ze względu na typ pianki, jaka tworzy w nich warstwę komfortową (najbardziej zewnętrzną, która umieszczona jest bezpośrednio pod pokrowcem). I tak w ofercie sklepów dostępne są materace z pianką wysokoelastyczną, lateksem, pianką żelową czy wreszcie z pianką termoelastyczną. Jest ona również nazywana pianką z pamięcią kształtu, pianką memory, pianką visco lub viskoelastyczną, czy też po prostu pianką termo. Czym się wyróżnia pianka termoelastyczna na tle innych materiałów?

Czytaj też: Materace medyczne – zdrowe podparcie ciała!
Sprawdź również: Jaki materac na chory kręgosłup?
Wejdź na: Dlaczego warto wybrać materac naturalny?

Początki produkcji pianek termoelastycznych

Firma Tempur jako pierwsza zdecydowała się wykorzystać piankę termoelastyczną w celach komercyjnych. Pierwotnie była to technologia opracowana przez Amerykańską Agencję Kosmiczną (NASA). Stworzona w celu redukcji sił nacisku ciał astronautów na fotele przy przebijaniu się promu na orbitę Ziemi.

Inżynierowie firmy Tempur ulepszyli jeszcze jej recepturę i przystosowali do rozwiązań komercyjnych, dzięki czemu materace z pianką termoelastyczną to jedne z najlepszych produktów na rynku. Inni producenci szybko zaczęli ich naśladować i stworzyli własne pianki termoelastyczne o równie wysokim komforcie użytkowania.

Sprawdź: Materac z pamięcią kształtu – czy warto wybrać?

Materac Salsa Hilding Materac Original Thermo Pan Materac
Materac Salsa Hilding Materac Original Thermo Pan Materac

Sprawdź również: Pianka Memory – co to takiego?

Pianka termoelastyczna – wyjątkowe otulenie podczas snu!

Pianka termoelastyczna, w odróżnieniu od innych pian, reaguje nie tylko na nacisk, ale również na temperaturę – im wyższa temperatura tym pianka staje się bardziej miękka. Kiedy ciało oddaje temperaturę, pianka reaguje i ugina w miejscu, w którym ciało ma styczność z materacem. Pianka zapada się tam, gdzie powinna, np. w strefie bioder i ramion, które powinny bardziej wchodzić w materac.

Ujmując to jeszcze inaczej – w miejscu oddawania temperatury tworzy się wgłębienie w kształcie ciała użytkownika. Pianka dzięki wyższej temperaturze „wie”, w którym miejscu powinna się ugiąć. Użytkownik leży w delikatnym zagłębieniu i ma wrażenie otulenia, pianka otacza jego ciało – tworzy się rodzaj niecki w kształcie ciała osoby leżącej.

Sprawdź również: Materace dla sportowców – jaki materac dla aktywnych osób?

Materac Rumba Hilding Materac Thermo Silver Materasso
Materac Rumba Hilding Materac Thermo Silver Materasso

Sprawdź również: Pianka Flexifoam – co to jest?

Idealne dopasowanie do sylwetki użytkownika!

Opisane wyżej cechy przekładają się bezpośrednio na ergonomię materaca, czyli jego zdolność przystosowania się do kształtów ciała, przede wszystkim kręgosłupa, ale również innych jego partii. Kręgosłup jest podparty zgodnie ze swoimi naturalnymi krzywiznami, dzięki czemu mięśnie mogą się rozluźnić – nie muszą pracować, żeby dodatkowo utrzymać ciało w optymalnej pozycji (szczególnie mięśnie przykręgosłupowe, które nie muszą już „ściskać” kręgów).

Zmniejszenie punktów nacisku na ciało nie powoduje również ucisku nerwów obwodowych. Taki ucisk może powodować ból, np. ramienia. Pianka termoelastyczna może wyeliminować ten problem, trzeba jednak pamiętać o odpowiednio dobranej twardości materaca, która w głównej mierze warunkuje nasz komfort i wygodę.

Sprawdź również: Pianka HR – czym jest pianka wysokoelastyczna HR?

Materac Termopur Comfort Materasso Materac Sultan Termopur Materasso
Materac Termopur Comfort Materasso Materac Sultan Termopur Materasso

Przeczytaj: Czy materac piankowy jest zdrowy?

Dla kogo materace z pianką termoelastyczną?

Pojawienie się pianki termoelastycznej było dla branży materacowej przełomowe, a konsumenci szybko się nią zachwycili. Zaczęła być stosowana w wysokiej klasie materacach medycznych, jak również jako wygodne podparcie dla ceniących sobie komfort klientów.

Jej właściwości medyczne docenią wszyscy zmagający się z bólami mięśniowo-szkieletowymi. Nie oznacza to, że ten materiał nie ma wad. Nie spodoba się osobom, które często zmieniają pozycję w ciągu nocy oraz tym, które mają problem ze wstawaniem z łóżka, a więc głównie osobom starszym. Dzieje się tak, ponieważ pianka potrzebuje chwili, kilku sekund, aby oddać temperaturę do otoczenia i wrócić do swojej pierwotnej postaci.

Przeczytaj: Wygodny materac – czyli jaki?

Poza tym pianka termoelastyczna nie ma tak otwartej struktury komórkowej, jak inne materiały. W odczuciu niektórych osób dotyczy to szczególnie osób cierpiących na nadpotliwość, będzie dodatkowo oddawać ciepło i grzać podczas nocy. Problem ten zgłasza zdecydowana mniejszość klientów. Dlatego też część modeli wyposażona jest w dodatkowe technologie odpowiadające za regulację temperatury.

Sprawdź również: Jaki materac wybrać?

Materace do spania z pianką termoelastyczną to nowoczesne produkty, zapewniające niebywały komfort i wygodę podczas codziennego odpoczynku!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *