Pranie kołdry - aranżacja sypialni z łóżkiem, kołdrą i poduszkami

Zastanawiasz się, czy można prać kołdrę w warunkach domowych, czy raczej niezbędne jest skorzystanie z usług pralni? Dobrze trafiłeś! Sprawdź, jak prać kołdrę w zależności od jej rodzaju, dlaczego regularne pranie kołdry ma tak duże znaczenie i jak często to robić. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o praniu kołder, aby ich nie uszkodzić, a przy tym cieszyć się świeżością oraz higienicznymi i zdrowymi warunkami snu!

Przeczytaj także: Kołdra na lato – jaką wybrać?
Wejdź na: Kołdra na zimę – jaką wybrać?
Sprawdź również: Jaką pościel wybrać?

Pranie kołder – dlaczego jest tak ważne?

Kołdra ma najbliższy kontakt z naszym ciałem podczas codziennego snu. Pomimo stosowania poszew jest narażona na wsiąkanie potu, zwłaszcza gdy zmagamy się z problemem nadpotliwości. W związku z tym pojawia się problem z nieprzyjemnym zapachem. Ponadto w jej wnętrzu mogą gromadzić się szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy: bakterie, grzyby i roztocza, dla których wilgoć jest doskonałym środowiskiem rozwoju, a złuszczający się naskórek świetną pożywką.

Mogą one wywoływać alergie przejawiające się, np. świądem skóry, dusznościami, katarem, kaszlem. Bywają też przyczyną zapalenia spojówek, bólów głowy i atopowego zapalenia skóry. Niewidoczne gołym okiem patogeny mogą powodować bardzo uciążliwe dolegliwości, stąd koniecznością jest, nie tylko częsta zmiana pościeli, ale również regularne pranie kołder i poduszek.

Sprawdź również: Pranie pierza – jak prać poduszki z pierza?

Kołdra Mikrofibra Pan Materac Kołdra Seide Satin Paradies naturalna
Kołdra Mikrofibra Pan Materac Kołdra Seide Satin Paradies naturalna

Jak często prać kołdrę?

Większości z nas z pewnością nasuwa się pytanie, jak często prać kołdrę, aby zagwarantować sobie odpowiedni poziom higieny i uniknąć przykrych problemów zdrowotnych. W przypadku kołder syntetycznych, które są łatwiejsze w pielęgnacji, zaleca się pranie kołdry nawet raz na pół roku. W przypadku, gdy posiadamy kołdry puchowe, z pierza lub wełny, wówczas dla przedłużenia jej żywotności należy ograniczyć pranie. Wystarczy przeprowadzić ten zabieg raz na ok. 2 lata.

Z kolei poduszki powinny być prane zdecydowanie częściej. Natomiast bieliznę pościelową należy zmieniać co dwa tygodnie. Taka częstotliwość jest z reguły wystarczająca, jednak w przypadku, gdy chorujemy, nie należy zwlekać i wyprać całe posłanie zaraz po ustąpieniu infekcji.

Podobnie w sytuacji, gdy zdarzy się nam zabrudzenie albo zalanie kołdry. Najlepiej wyprać ją jeszcze wtedy, gdy plamy są świeże. Pielęgnacja nie ogranicza się tylko do prania. Ważne jest też jak najczęstsze wietrzenie, zwłaszcza zimą przy dużym mrozie, który skutecznie zabija roztocza.

Kołdra Bamboo Pan Materac Kołdra Notte Amore puchowa
Kołdra Bamboo Pan Materac Kołdra Notte Amore puchowa

Jak prać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym?

Kołdry syntetyczne są dość łatwe w pielęgnacji. Można często i bez obaw prać je w pralce automatycznej. Oczywiście zawsze należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta, które podane są na wszytej metce i na opakowaniu.

W jakiej temperaturze prać kołdrę? Z reguły nie należy ustawiać temperatury wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Dla zwykłego odświeżenia wystarczy temperatura nawet na poziomie 30-40 stopni. Ograniczeniem często bywa ładowność pralki. W bębnie o małej ładowności duża kołdra może się po prostu nie zmieścić. Jeśli załadunek będzie nadmierny, jest ryzyko, że woda nie zmiesza się dobrze z detergentem i kołdra pozostanie niedoprana. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z usług pralni.

Kołdry ze sztucznym wypełnieniem wysychają stosunkowo szybko. Najlepiej suszyć je rozwieszone na świeżym powietrzu w ciepły, wietrzny dzień, a w sezonie jesienno-zimowym w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej.

Kołdra Lyocell Pan Materac Kołdra Tempur Fit Classic Standard
Kołdra Lyocell Pan Materac Kołdra Tempur Fit Classic Standard

Pranie kołdry puchowej – jak prać kołdrę z pierzem?

O ile w przypadku kołder syntetycznych pranie nie jest zbyt skomplikowane, o tyle pranie kołder puchowych lub półpuchowych (będących połączeniem puchu i pierza) wymaga większej ostrożności, aby wypełnienie nie utraciło swojej sprężystości. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Niektóre produkty z pierzem nie nadają się do prania w wodzie. Powinny być czyszczone chemicznie. Jeśli producent dopuszcza pranie kołdry w pralce i dysponujemy pralką o odpowiedniej ładowności, możemy kołdrę umieścić w pralce i wybrać specjalny program do prania puchu albo program do tkanin delikatnych z wirowaniem na niskich obrotach. Maksymalna temperatura prania to 30-40 stopni Celsjusza.

Należy pamiętać o stosowaniu delikatnych detergentów. W praniu kołder puchowych można użyć specjalnych kulek, które w trakcie prania rozbijają wypełnienie. Puch i pierze schną znacznie dłużej niż wsad syntetyczny. Najlepiej, aby suszenie odbywało się w suchy, gorący dzień. Czasem może zająć nawet kilka dni. Warto dopilnować, aby kołdra wyschła w pełni, aby uniknąć rozwoju pleśni we wnętrzu kołdry.

Pranie kołdry wełnianej – co musisz wiedzieć?

Pranie kołdry wełnianej też wymaga większej przezorności, aby włókna się nie skurczyły. Zanim do tego przystąpimy, musimy zapoznać się szczegółowo z przepisem prania kołdry podanym przez producenta. W przypadku prania ręcznego nalewamy do wanny letnią wodę (ok. 20-30 stopni Celsjusza) i umieszczamy w niej kołdrę na kilkadziesiąt minut, obracając i bardzo delikatnie ugniatając ją od czasu do czasu. Unikamy mocnego wyciskania.

Jeśli dopuszczalne jest pranie kołdry wełnianej w pralce, wybieramy program przeznaczony do prania wełny. Stosujemy specjalne środki do prania tkanin wełnianych. Warto zaznaczyć, że wełna nie wchłania wilgoci, kurzu i zapachów, dzięki czemu nie wymaga częstego prania.

Mamy nadzieję, że znalazłeś tu wszystkie niezbędne informacje o tym, jak prać kołdrę. Teraz bezpiecznie możesz zadbać o okrycie, pod którym sypiasz, i cieszyć się zawsze przyjemną świeżością i dobrym zdrowiem!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *