jaki materac dla nastolatka wybrać?

Dzieci rosną, zmienia się ich sylwetka i codzienne potrzeby. Bardzo ważne jest, aby dobrze dobrać dla naszych dorastających pociech materac, który zapewni im prawidłowy i zdrowy rozwój podczas snu. W takim razie, jaki materac dla nastolatka będzie najlepszym wyborem? Czym się kierować przy wyborze materaca dla nastolatka?

Przeczytaj też: Rozmiar materaca – jakie wymiary powinien mieć materac?
Sprawdź: Jaki materac dla dziecka wybrać?
Wejdź na: Jaki materac dla niemowlaka?

Materac dla nastolatka – podstawa prawidłowego rozwoju!

Istotne jest to, ile czasu nastolatek spędza w szkolnej ławce, przed komputerem, telewizorem oraz czy uprawia jakiś sport, jak dużo rusza się w ciągu dnia. Wszystkie te rzeczy mają bezpośredni wpływ na kręgosłup, samopoczucie, zmęczenie i ogólny rozwój. Dlatego też wybór materaca dla nastolatka jest bardzo istotny. Materac powinien stanowić idealne podparcie dla kręgosłupa i wpływać na regenerację ciała podczas snu. Młodzi ludzie potrzebują szczególnego podparcia, ponieważ ich kręgosłup cały czas się rozwija i kształtuje, dzieci rosną, zmienia się ich waga i budowa ciała.

Sprawdź również: Materac lateksowy dla dziecka – czy to dobry wybór?

Materac Hilding Breakdance Materac Janpol Atena
Materac Breakdance Hilding Materac Atena Janpol

Skutki źle dobranego materaca dla nastolatka

Źle dobrany materac może przyczynić się do powstawania wad postawy lub pogłębienia się już istniejących. Może powodować także dolegliwości bólowe i ogólny dyskomfort podczas całego dnia. Sylwetka i waga nastolatków zmienia się bardzo szybko, więc należy zadbać oto, aby materac był trwały i odpowiednio sztywny.

Najlepsze będą materace z pianki wysokoelastycznej i lateksowej, które odpowiednio dobrane dadzą najlepsze podparcie. Dla dorastającej młodzieży dobre są materace dwustronne o różnej twardości, które zapewnią prawidłowe podparcie wraz ze zmianą budowy ciała. Niezależnie od wagi dziecka świetnie dostosują się do sylwetki, zapewniając wysoki komfort snu i regenerację.

Materac Hilding Funky Materac Gemini Janpol
Materac Funky Hilding Materac Gemini Janpol

Jaki pokrowiec na materac dla nastolatka?

Bardzo ważne jest też pokrycie materaca. Pokrowiec powinien być antyalergiczny, przewiewny, dobrze chłonący i oddający wilgoć, ściągany i z możliwością prania. Cechy te zwiększają higieniczność i żywotność materaca, jak również wpłyną na lepszy komfort odpoczynku i jakość snu. Więcej o rodzajach i właściwościach pokrowców w jednym z naszych poprzednich wpisów: Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Materac dla nastolatków – jaka twardość i rozmiar?

Materac dla nastolatka nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy, a w miarę możliwości warto od razu zakupić materac o długości 200 cm, gdyż posłuży on dłużej i nie trzeba będzie go wymieniać, jak dziecko podrośnie. Równie istotna jest szerokość powierzchni spania. Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje ok. 60 cm podczas snu.

W przypadku nastolatka warto zdecydować się od razu na materac 80×200 cm lub jeszcze szerszy materac 90×200 cm, aby zapewnić wygodę i komfort na dłuższy czas bez konieczności wymiany materaca na nowy. W mniejszych sypialniach dla nastolatka idealnym rozwiązaniem mogą okazać się materace w niestandardowych rozmiarach – materace 80×180 cm lub materace 90×190 cm – są to produkty dostosowane właśnie do pomieszczeń z ograniczoną powierzchnią.

Przeczytaj też: Wymiary materaca dla dziecka – jakie będą odpowiednie?

Aby ułatwić wybór, wiele firm posiada w swojej ofercie materace specjalnie dostosowane dla młodzieży i nastolatków. Zawsze warto zapytać o nie doradcę. Są one bezpieczne, dają właściwe podparcie ciała podczas snu, zapewniając dobrą i skuteczną regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną naszym dzieciom. A jak wiadomo: dobry i zdrowy sen to podstawa prawidłowego rozwoju!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *