jaki matearc przy nadmiernej potliwości

Wydzielanie potu jest zjawiskiem naturalnym. Jest potrzebne do prawidłowej termoregulacji. Przez pocenie się organizm chroni się przed przegrzaniem. Kiedy jednak potliwość jest nadmierna, odczuwamy z tego powodu niemały dyskomfort. Bywa, że nadmierne pocenie ma miejsce tylko lub głównie w nocy. Choć na wiele czynników nie mamy wpływu, to jednak są sposoby na to, aby ten problem nieco zredukować. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego materaca. Jaki materac przy nadmiernej potliwości w nocy będzie odpowiedni? Co jeszcze można zrobić, aby poprawić jakość snu przy nadmiernej potliwości? Przeczytaj i dowiedz się, jak radzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością!

Sprawdź również: Jaki materac na chory kręgosłup?
Dowiedz się więcej: Jaki materac dla osób z nadwagą?

Nadmierna potliwość – z czego wynika?

Nadmierne pocenie się to produkcja większej ilości potu niż jest to potrzebne do utrzymania temperatury ciała w optymalnym zakresie. Ten stan jest określany jako hiperhydroza. Może mieć ona charakter pierwotny (samoistny) lub wtórny, czyli związany z występowaniem innych chorób.

Pocenie się może towarzyszyć nadczynności tarczycy, cukrzycy, zaburzeniom neurologicznym, chorobom nowotworowym (np. białaczce, chłoniakowi). Nocne poty są także charakterystyczne w przebiegu różnego rodzaju infekcji, począwszy od przeziębienia po poważne choroby zakaźne. Potliwość bywa też skutkiem stosowania niektórych leków (np. antydepresantów, opioidów). Występuje też u kobiet w okresie ciąży, połogu, a także menopauzy.

Materac Original Thermo Pan Materac piankowy Materac Boogie Hilding piankowy
Materac Original Thermo Pan Materac piankowy Materac Boogie Hilding piankowy

Poza występowaniem chorób do zwiększonej potliwości mogą przyczynić się też inne czynniki, np. silne emocje, spożywanie alkoholu, ostrych przyprawy (jak imbir czy kurkuma), stosowanie niektórych ziół i suplementów diety (np. lipy, czarnego bzu), a także zbyt wysoka temperatura w sypialni oraz nieadekwatna do warunków, zbyt gruba bądź nieprzepuszczająca powietrza piżama i pościel.

Sprawdź również: Jaka jest optymalna temperatura do spania?

Jak poradzić sobie z problem nadmiernej potliwości?

W sytuacji, gdy budzimy się oblani potem, a ubranie, a czasem też pościel wymagają zmiany, warto skonsultować problem z lekarzem, który w razie potrzeby może zlecić badania pozwalające wykluczyć występowanie poważnych chorób. Rozwiązaniem są też dostępne w aptekach lub drogeriach blokery potu i leki hamujące aktywność gruczołów potowych, tabletki zawierające wyciąg z szałwii i pokrzywy.

Bardzo ważna jest dbałość o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Najlepsza temperatura do spania to ok. 17-19 stopni Celsjusza w zależności od indywidualnych odczuć. Nieco wyższa powinna panować w pokojach noworodków i seniorów. Ważne jest wietrzenie sypialni przed położeniem się do łóżka albo spanie przy uchylonym oknie. W sezonie grzewczym należy unikać rozgrzewania kaloryferów wieczorem.

Materac Modulia Aero Sembella piankowy Materac Geltex Quantum Sun Sembella piankowy
Materac Modulia Aero Sembella piankowy Materac Geltex Quantum Sun Sembella piankowy

Do spania ubierać należy odzież z naturalnych materiałów, które w przeciwieństwie do syntetycznych pozwalają skórze lepiej oddychać. To samo dotyczy pościeli. Znakomicie sprawdzi się pościel lniana lub uszyta z tkanin bawełnianych, jak np. pościel z satyny bawełnianej lub perkalu. Warto też stosować zamiast całorocznej kołdry okrycie odpowiednie do pory roku. Osoby zmagające się z nadmierną potliwością nie mogą również zapomnieć o dbałości o higienę osobistą oraz o uzupełnianiu płynów.

Materac na nadmierną potliwość – czym powinien się charakteryzować?

Nie bez znaczenia w radzeniu sobie z nadpotliwością występującą w nocy jest wyposażenie łóżka w odpowiedni materac. Jaki? Taki, który zapewnia dobrą wentylację posłania. Struktura wkładu powinna umożliwiać swobodny przepływ powietrza i odprowadzenie wilgoci. Oddychający wkład zapewnia lepszy komfort termiczny. Ciało nie przegrzewa się zbyt łatwo. Utrudniony jest też rozwój grzybów i bakterii.

Materac dla osób z nadmierną potliwością powinien być też wyposażony w pokrowiec na materac, który można zdjąć i wyprać w wysokiej temperaturze. Aby zapobiec powstawaniu charakterystycznych żółtych plam z potu na pokrowcu, można stosować specjalne wodoodporne ochraniacze na materac, które jednocześnie umożliwiają właściwą cyrkulację powietrza. Ochronny podkład na materac pozwoli wydłużyć żywotność podłoża do spania.

Dowiedz się więcej: Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Materac Pola Janpol piankowy Materac Jan Janpol kieszeniowy
Materac Pola Janpol piankowy Materac Jan Janpol kieszeniowy

Jaki materac przy nadmiernej potliwości wybrać?

Wybór materacy jest ogromny. Wśród wielu dostępnych na rynku modeli z pewnością każdy, kto cierpi z powodu intensywnego pocenia się podczas snu, znajdzie coś dla siebie. Zastanawiając się, jaki materac przy nadmiernej potliwości będzie odpowiedni, warto zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak budowa materaca (komponenty tworzące materac powinny cechować się świetną przepuszczalnością powietrza), materiał wykonania pokrowca oraz dodatkowe funkcjonalności jak np. specjalna taśma 3D, która odpowiada za usprawnienie przepływu powietrza we wnętrzu materaca.

Przed zakupem warto skorzystać z porad doradców, aby wybrać odpowiedni materac dla osoby zmagającej się z nadmierną nocną potliwością. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Ci wybrać idealnie dopasowany do Twoich potrzeb materac do spania.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *