jak dbać o materac?

Kupując materac do spania, mamy nadzieję, że posłuży nam przez wiele lat. Jednak często dochodzi do wcześniejszego zużycia materaca, czego główną przyczyną jest niewystarczająca ochrona i pielęgnacja materaca, jak również nieodpowiednie użytkowanie. Jakich zasad należy przestrzegać, aby materac zachował dłużej swoją funkcjonalność i walory użytkowe? Jak dbać o materac?

Czytaj też: Dezynfekcja materaca – jak zdezynfekować materac domowymi sposobami?
Sprawdź również: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?
Wejdź na: Pranie pokrowca na materac – jak prać pokrowiec na materac?

Prawidłowe podparcie materaca – unikaj układania na podłodze!

Podstawą przy zachowaniu właściwości materaca do spania jest odpowiednie podparcie. Zdecydowanie odradza się użytkowania materaca, który leży na podłodze. Takie ułożenie skutecznie uniemożliwia wentylację materaca, przez co w jego wnętrzu gromadzi się wilgoć oraz niebezpieczne dla zdrowia człowieka pleśń, grzyby oraz kurz i roztocza.

Twarde podłoże wpływa również na szybsze zużycie sprężyn oraz ścieranie pianek, przez co materac poddany zostaje szybszemu zużyciu, tracąc swoje właściwości. Producenci zalecają, aby łączyć nowoczesne materace ze stelażami z elastycznymi listewkami, dzięki którym w materacu zachowana zostaje odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz stabilne wsparcie na całej powierzchni.

Sprawdź również: Odkształcony materac – jak zapobiegać?

Odwracanie materaca

Materace dwustronne warto odwracać co 3-4 miesiące, co umożliwia odpowiedni przepływ powietrza i zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Regularne odwracanie materaca pozwoli na zachowanie jego ergonomicznego i elastycznego kształtu oraz wpłynie na przedłużenie żywotności. Materace jednostronne możemy także obracać co jakiś czas na drugą stronę, nie po to, żeby spać, ale dla odpoczynku od ucisku listew oraz zapewnienie przepływu powietrza z jednej i drugiej strony.

Przeczytaj: Jak zwiększyć żywotność materaca?

Przemoczenie materaca

Przemoczenie i wilgoć to jedne z najczęściej pojawiających się problemów podczas codziennego użytkowania. W przypadku, gdy na nasz materac wylany zostanie sok, woda lub inna ciecz należy jak najszybciej wysuszyć materac. Dzięki szybszemu wysuszeniu materaca unikniemy nagromadzenia drobnoustrojów we wnętrzu.

W przypadku, gdy po wysuszeniu pozostanie nieprzyjemny zapach, należy niestety zastanowić się na zakupem nowego materaca. Świetną ochronę przed przemoczeniem materaca zapewni specjalny ochraniacz na materac, który tworzy skuteczną barierę przed przedostawaniem się cieczy do wnętrza materaca.

Sprawdź również: Jak wyczyścić łóżko?

Regularne pranie pokrowca

Po długim czasie użytkowanie na powierzchni pokrowca mogą pojawić się bakterie i grzyby. Podczas snu często się pocimy, co może doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu, jak również powstawaniu plam, dlatego bardzo ważne jest pranie pokrowca w odpowiedniej temperaturze – informacje zazwyczaj umieszczone są na metce wszytej do pokrowca.

Przy wyborze pokrowca na materac warto zwrócić uwagę na mocowanie zamka błyskawicznego, jego solidność gwarantuje, że nie rozpadnie się przy codziennym użytkowaniu materaca. Zachowanie pokrowca w odpowiedniej higieniczności pozwoli zadbać również o długotrwałą świeżość wkładu materaca. Po więcej informacji o rodzajach i właściwościach pokrowców zapraszamy do wpisu: Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Odkurzanie materaca

Jest to równie istotna kwestia jak regularne pranie pokrowca. Dzięki częstemu odkurzaniu powierzchni materaca unikniemy gromadzenia kurzu, naskórka, włosów oraz resztek jedzenia na materacu. Będziemy mieli większy wpływ na zachowanie higieniczności podczas snu.

Wietrzenie materaca – podstawa świeżości!

Podstawowa kwestia, o której bardzo często zapominamy podczas dbania o materaca to wietrzenie w odpowiednich warunkach. Materac należy wietrzyć w chłodne i wietrzne dni przez mniej więcej 3-5h. W niskich temperaturach roztocza i bakterie zostają zniszczone, dzięki czemu mamy pewność co do zachowania świeżości i czystości we wnętrzu materaca.

Dowiedz się więcej: Jak odświeżyć materac?

Dodatkowe obciążenia i zginanie

Materac nie jest dostosowany do nadmiernych wstrząsów i obciążeń. Zarówno sprężyny, jak i pianki pod wpływem skakania i zginania mogą ulec trwałej deformacji lub całkowitemu uszkodzeniu. Również podczas przeprowadzki należy unikać zginania materaca. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie materaca folią i umieszczenie w miejscu, w którym nie będzie konieczności zgięcia lub nienaturalnego wygięcia jakiejś części materaca.

Pamiętajmy, odpowiednie dbanie o materac w znacznym stopniu wydłuży jego żywotność i pozwoli dłużej cieszyć się wygodnym i komfortowym snem!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *