rozmiary poduszek do spania

Na co dzień nie zastanawiamy się, jakie rozmiary poduszek są dostępne. Ich cały wachlarz poznajemy w momencie, gdy zachodzi potrzeba zakupu nowej pościeli, a w tym przypadku poduszki. Sprawdź i dowiedz się, jak najlepiej dopasować rozmiar poduszki do spania do własnych potrzeb, a także, dlaczego jej odpowiedni dobór jest tak ważny!

Przeczytaj także: Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?
Wejdź na: Rozmiar pościeli – jakie są standardowe rozmiary pościeli?

Rozmiar poduszki – dlaczego ma znaczenie?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak odpowiednio dobrana poduszka może wpływać na komfort naszego snu. Poświęcamy czas na wybór materaca dopasowanego do naszych potrzeb, jednak często zapominamy o tym, że poduszki są równie ważnym elementem wyposażenia sypialni.

W wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie samodzielnie dobrać poduszki dostosowanej do indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Kończymy więc z produktem, który nie jest do końca zgodny z naszymi oczekiwaniami. A przecież każdy z nas ma inne preferencje co do jakości snu, dlatego zakup poduszki jest w całości kwestią indywidualną. Szukając poduszki, najczęściej zwracamy uwagę na rodzaj wypełnienia, natomiast równie istotny jest też rozmiar poduszki.

Więcej na: Wypełnienie do poduszek, jakie najlepsze?

Poduszka Mikrofibra Pan Materac Poduszka Antistress Carbon
Poduszka Mikrofibra Pan Materac Poduszka Antistress Carbon

Jakie są standardowe rozmiary poduszek?

Jak się okazuje, w Polsce najchętniej wybierana jest poduszka o wymiarach 70×80 cm – jest to standardowy rozmiar poduszki dostępny w sklepach. Stanowi ona optymalne podparcie głowy oraz szyi. Jest dostosowana do starszych dzieci oraz dorosłych. Alternatywą mogą być poduszki o wymiarach 50×60 cm lub 50×70 cm, które są dedykowane dla osób dorosłych, preferujących nieco mniejszy rozmiar poduszki do spania.

Kolejną opcją na liście jest poduszka typu ,,jasiek’’, która najczęściej ma wymiar 40×40 cm lub 45×45 cm. Często służy ona za wypełnienie poszewek dekoracyjnych, jednak świetnie sprawdza się także do wypoczynku w ciągu dnia lub podczas snu jako dodatkowa podpora głowy. Jaśki są często wybierane także w podróż z uwagi na niewielki rozmiar poduszki i wygodę użytkowania.

Poduszka Bambo Pan Materac Poduszka .Relax Curem
Poduszka Bambo Pan Materac Poduszka .Relax Curem

Jak dobrać rozmiar poduszki ortopedycznej?

Wybór poduszki ortopedycznej powinien być przemyślany. Jakie cechy powinny być brane pod uwagę przed zakupem? Pierwszy aspekt, który powinniśmy rozważyć to pozycja, w której najczęściej śpimy. Najzdrowsze jest spanie na plecach lub na boku. Zasypianie w tych pozycjach pozwala rozluźnić mięśnie i znacząco wpływa na komfort snu.

Sprawdź również: Poduszka do spania na boku – jaką wybrać?
Przeczytaj: Poduszka do spania na brzuchu – jaka najlepsza?

Poduszka Lyocell Pan Materac Poduszka Classico Wave Magniflex
Poduszka Lyocell Pan Materac Poduszka Classico Wave Magniflex

Użytkowane poduszki ortopedyczne powinny być dopasowane do szerokości barków. Jest to odległość między nasadą szyi a kością ramienną. Taka też powinna być zbliżona wysokość poduszki.

Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonana jest poduszka. Najczęściej będzie wykonana z pianki termoelastycznej, która pod wpływem nacisku i temperatury idealnie dopasuje się do kształtu głowy i karku, zapewniając optymalne podparcie podczas snu.

Więcej na: Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rozmiar poduszki do spania będzie dla nas najlepszy, warto zapytać o poradę doświadczonego sprzedawcę w sklepie, który pomoże dobrać produkt, najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.

Jaki rozmiar poduszki wybrać?

Rozmiar poduszki jest uzależniony od wielu czynników. Jest to między innymi: wiek, potrzeby podyktowane stanem zdrowia oraz nasze indywidualne preferencje.

Dla dzieci, które ukończyły osiemnasty miesiąc życia, warto postawić na poduszkę w rozmiarze 35×40 cm. Produkt nie powinien posiadać zbyt obszernego wypełnienia, ponieważ nie jest to wskazane dla dzieci w takim wieku. Dla ośmio-dziewięciolatków idealna będzie rozmiar poduszki 40×60 cm. W tym przypadku ilość wkładu jest dowolna. Najważniejsze, by dziecko czuło się komfortowo.

Poduszka Magniprotect Wave Magniflex Poduszka Magniprotect Standard Magniflex
Poduszka Magniprotect Wave Magniflex Poduszka Magniprotect Standard Magniflex

Dla dorosłych, którzy nie borykają się z żadnymi dolegliwościami zdrowotnymi, najlepsza będzie standardowy rozmiar poduszki: 70×80 cm, 50×60 cm lub 50×70 cm. Poduszka dla seniora powinna wspomagać prawidłową postawę ciała podczas snu. Właściwie dobrana podpiera głowę oraz szyję, a także odcinek szyjny oraz barki. Ważne, by była dopasowana, indywidualnie do budowy ciała, a w szczególności do szerokości barków, wagi oraz pozycji spania. W tym przypadku warto przemyśleć zakup poduszki ortopedycznej.

Odpowiednio dobrany rozmiar poduszki znacząco wpłynie na zdrowy i komfortowy sen, a dodatkowo pozwoli uniknąć przykrych dolegliwości w przyszłości. Wymieniając poduszkę na nową, zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i kieruj się nimi podczas zakupu. Z pewnością pozwoli to poprawić jakość snu oraz korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *