Sypialnia to dla nas szczególne miejsce, w którym odpoczywamy po całym dniu pracy i obowiązków. Intymna przestrzeń, która powinna być przytulna, wygodna i komfortowa. Aranżując sypialnię, kierujemy się tym, by była wnętrzem sprzyjającym wyciszeniu i relaksowi. Wybierając dodatki do sypialni, często stawiamy na rośliny, które nie tylko stanowią piękną ozdobę, ale także mają dobroczynne działanie. Rozważnie dobrane gatunki roślin mogą stworzyć w pomieszczeniu, w którym śpimy, zdrowszy i relaksujący klimat. Dlaczego warto mieć rośliny w sypialni? Jakie kwiaty do sypialni wybrać? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Czytaj też: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!
Sprawdź również: Jaka jest optymalna temperatura do spania?
Wejdź też: Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni – jakie wybrać?

Czy kwiaty doniczkowe w sypialni to dobry pomysł?

Wbrew powszechnej opinii kwiaty do sypialni to bardzo dobry pomysł. W ciągu dnia rośliny produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla, z kolei nocą proces ten zachodzi w sposób odwrotny, nie jest jednak tak intensywny, by utrudniać oddychanie. Prawdą jest to, że gdy rośliny podczas dnia mają dostęp do światła, wydzielają więcej tlenu, niż zużywają nocą. Dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, by sypialnię dekorować zielenią.

Najlepiej wybierać takie gatunki roślin, które przede wszystkim nawilżają i oczyszczają powietrze, ale także usuwają toksyny i ograniczają rozwój pleśni i grzybów. Unikać natomiast należy odmian mających drażniący i intensywny zapach, przez który nasz relaks czy sen może być utrudniony lub zaburzony.

Kwiaty w sypialni

Jakie kwiaty do sypialni wybrać?

Niemal każda roślina ma korzystny wpływ na otoczenie. Do sypialni najlepiej wybierać kwiaty o niewielkich rozmiarach i w rozsądnej ilości, ponieważ trzeba pamiętać, że musimy o nie codziennie dbać. Liście roślin należy przecierać, aby nie zbierał się na nich kurz, ważne jest również regularne nawadnianie i dostęp do światła, dzięki któremu dochodzi do fotosyntezy. Kwiaty doniczkowe pełnią funkcję naturalnych filtrów oczyszczających powietrze. Najczęściej polecane kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy to:
– skrzydłokwiat
– aloes
– zielistka
– palma koralowa
– sansewieria gwinejska
– figowce
– paprocie

Kwiatek w sypialni

Zadbaj o odpowiednią higienę snu!

Osoby, które mają na uwadze swoje zdrowie, powinny zadbać o odpowiednią higienę snu, która ma bardzo duży wpływ na samopoczucie i komfort życia. Zgromadzone w sypialni zanieczyszczenia, kurz i bakterie mogą negatywnie wpływać na jakość snu i zdrowie, powodować katar, kaszel, swędzenie czy poranne bóle głowy.

Wymienione problemy zdrowotne podkreślają, jak ważna jest jakość powietrza. Oprócz dbania o czystość w sypialni, świeżość pościeli i materaca, oraz regularne wietrzenie pomieszczenia, pomocne mogą być kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń. Rośliny doniczkowe są na ogół proste w uprawie i łatwo dostępne w kwiaciarniach. Warto zatem niewielkim wysiłkiem zadbać o jakość powietrza we wnętrzu, w którym spędzamy sporą część dnia.

Similar Posts

1 Comments

  1. Nieoceniona sansewiera dobrze sprawdzi się w sypialni, salonie, a nawet w biurze. Piękne liście wpiszą się niemal w każdą przestrzeń. Dzięki za inne podpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *