Grubość materaca

Możemy spotkać się z przeświadczeniem, że im wyższy materac, tym bardziej zdrowy i wygodny stanie się nasz sen. Jak wiadomo, wiele społecznych przekonań często się nie sprawdza, choć niekiedy możemy znaleźć w nich ziarenko prawdy. Istnieją jednak pewne prawidłowości, które faktycznie mogą wpłynąć na jakość naszego snu. Między innymi jest to właśnie grubość materaca. Jednak czy wysoki materac zawsze będzie dla nas odpowiedni? Czy na niskim materacu nie jesteśmy w stanie się wyspać? Sprawdź, jaka wysokość materaca będzie odpowiednia i dlaczego grubość materaca jest tak istotna!

Przeczytaj także: Rozmiar materaca – jakie wymiary powinien mieć materac?
Wejdź na: Wysokość łóżka z materacem – jaka jest optymalna?
Sprawdź: Test materacy do spania – jak sprawdzić czy materac jest odpowiedni?

Grubość materaca – od czego zależy?

Obecna oferta produktowa pozwala nam wybierać spośród wielu rodzajów materacy, zarówno pod względem rozmiarów, jak i ich wypełnienia. To właśnie od rodzaju i ilość warstw tworzących materac zależy jego grubość. Ze względu na zróżnicowane budowy materacy nie można jednoznacznie stwierdzić jaka wysokość materaca będzie idealna.

Rozpiętość wymiarów jest bardzo duża – najmniejszą grubość mają materace nawierzchniowe, których wysokość nie przekracza kilku centymetrów. Jednakże są to modele stosowane jako dodatkowa warstwa na materac główny, nie zaleca się spania tylko i wyłącznie na materacach nawierzchniowych.

Materac Original Multi Pan Materac Materac Salsa Hilding
Materac Original Multi Pan Materac Materac Salsa Hilding

W ofercie znajdują się również materace w całości wykonane z jednego materiału piankowego – wysokoelastycznego lub lateksowego. Ich grubość mieści w przedziale 18-24 cm. Osoby szukające wyższego materaca mają możliwość wyboru spośród wielowarstwowych materacy piankowych, modeli z wkładem sprężynowym lub materacy hybrydowych.

Materace piankowe w zależności od ilości i rodzaju zastosowanych pianek standardowo dostępne są o grubości od 18 do 27 cm. Wyjątkiem są ekskluzywne materace piankowe, których wkład opiera się na kilku rodzajach pianek – w tym przypadku materace mogą mieć nawet 30 cm grubości. Jeszcze grubsze są materace sprężynowe/kieszeniowe, których wkład w centralnej części opiera się na upakowanych sprężynach oraz jednej bądź kilku warstwach pianek.

Wysokość materacy kieszeniowych mieści się w szerokim przedziale od 18 cm do nawet 35 cm. Zdecydowanie najwyższymi materacami w ofercie są materace hybrydowe, w których połączone zostały systemy sprężynowe z kilkoma warstwami wysokiej jakości pianek – wysokość tego rodzaju materacy może dochodzi nawet do 40 cm.

Materac Demeter Janpol Materac Puls Pan Materac
Materac Demeter Janpol Materac Puls Pan Materac

Jaka wysokość materaca będzie optymalna?

Wybór odpowiedniego materaca jest uzależniony przede wszystkim od naszych preferencji oraz uwarunkowań zdrowotnych. Dlatego też podczas podejmowania decyzji należy zastanowić się, jaki wkład materaca będzie dla nas odpowiedni oraz ile osób będzie na nim spało. Jest to szczególnie ważne w przypadku łóżek małżeńskich, gdzie różnice wagowe mogą sprawiać dyskomfort odpoczynku podczas snu.

W takiej sytuacji szczególnie poleca się materace kieszeniowe, w których każda ze sprężyn ugina się pod ciężarem ciała użytkownika pojedynczo. Takie materace wyróżniają się większą grubością, dlatego nawet w przypadku podwyższonej wagi partnera nie odczujemy zmieniającego się nacisku po naszej stronie materaca.

Materac Pasodoble Hilding Materac Cora Janpol
Materac Pasodoble Hilding Materac Cora Janpol

Podobne zasady wyboru wysokości materaca tyczą się modeli pojedynczych. Najważniejsze, abyśmy pamiętali o naszych uwarunkowaniach zdrowotnych. To właśnie według nich najlepiej wybrać odpowiedni wkład materaca, a co za tym idzie, jego grubość. Rozwiązanie zakupu dwóch modeli materacy staje się coraz popularniejsze również w przypadku łóżek małżeńskich, ponieważ każde z partnerów odpoczywa na modelu idealnie dopasowanym do siebie. Jednakże w takim przypadku należy pamiętać, aby wybrane dwa materace pojedyncze miały identyczną wysokość.

Przeczytaj także: Materac jednoosobowy – jaki materac dla singla?

Materac na podłodze a grubość materaca

Coraz częściej w wielu sypialniach zauważyć można brak łóżka oraz ułożenie materaca bezpośrednio na podłodze. Obniża to oczywiście koszt zakupu stelaża i łóżka, ale niesie ze sobą dużo negatywnych skutków. Zagnieżdżone drobnoustroje czy nadmiary kurzu na podłodze mogą przyczynić się do problemów ze zdrowiem. Dzieje się tak, ponieważ materac położony bezpośrednio na podłodze nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Jeśli jednak zdecydujemy się na położenie materaca bezpośrednio na podłodze, pamiętajmy, aby dokupić ochraniacz, który odpowiednio go zabezpieczy przed zniszczeniami oraz zapewni odpowiednią ochronę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do materaca. W przypadku wyboru materaca, który będzie leżał bezpośrednio na podłodze, zdecydowanie należy wybierać spośród grubych materacy. Dzięki temu nie będziemy odczuwać wrażenia przebywania na twardym podłożu, a nasz odpoczynek będzie zdrowy i przyjemny.

Przeczytaj także: Czy materac do spania na podłodze to dobre rozwiązanie?

Odpowiednia grubość materaca jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na zdrowym i spokojnym śnie. Wybierajmy takie materace, które będą dla nas odpowiednie nie tylko ze względu na wysokość, ale również twardość czy rodzaj wkładu. Dzięki temu odczujemy znaczną poprawę jakości snu i nasze funkcjonowanie w ciągu dnia zmieni się diametralnie. Niewygodny, stary materac może bowiem przyczynić się do powstawania różnego rodzaju uszkodzeń kręgosłupa czy nieprzyjemnego napięcia mięśni.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *