Materac dla seniora - jaki wybrać?

Z upływem czasu nasze ciało zaczyna się zmieniać i zaczynamy mieć inne wymagania i potrzeby. Kwestia dobrego zdrowia i samopoczucia o poranku zależy od wielu czynników, w dużej mierze jest to odpowiedni i dobrze dobrany materac. Wybierając materac dla osoby starszej, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, a mianowicie wiek, stan zdrowia oraz kondycję fizyczną. W takim razie jaki materac dla seniora będzie najlepszy?

Wygoda i komfort podczas snu

Wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się problemy ze snem. Już po pięćdziesiątym roku życia około 20% ludzi śpi coraz gorzej. Potrzebny czas snu spada z 7-8 h do 5-6 h. Zaczynają pojawiać się różne choroby, które mają wpływ na to jak śpimy. Najczęstsze to problemy ze stawami, kręgosłupem, układem krążenia oraz układem pokarmowym – pojawia się zgaga, jak również bardzo częste problemy z układem moczowym – konieczność częstego wstawania z łóżka, reumatyzm i osteoporoza. Wielu seniorów nie ma możliwości spania na materacu i niestety często śpią na kanapach czy wersalkach. Nie jest to dobre rozwiązanie, świetną alternatywą w takich przypadkach jest materac nawierzchniowy, najlepiej z wkładem z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej w zależności od indywidualnych potrzeb. Jednakże najlepiej byłoby zorganizować sypialnię w taki sposób, by senior mógł spać na wygodnym, dostosowanym materacu. Dobrze dobrany materac do spania dla osoby starszej zwiększy w znacznym stopniu komfort snu, eliminując różne dolegliwości bólowe.

Odpowiednie podparcie ciała

Niezwykle istotną kwestią jest to, aby materac dobrze dopasowywał się do ciała, redukując ucisk na biodra, szyję, kark i ramiona. Podczas snu kręgosłup powinien znajdować się w linii prostej, niezależnie od przyjętej pozycji. Zbyt twardy materac powoduje, że dochodzi do ucisków i krew nie może swobodnie przepływać. Dlatego też tak ważne jest, żeby materac miał odpowiednią twardość i indywidualnie dopasowywał się do ciała. Jeżeli dodatkowo jeszcze dana osoba większość czasu spędza w łóżku, to materac powinien również posiadać właściwości o przeciwdziałaniu powstawaniu odleżyn. Co to oznacza? Powierzchnia materaca powinna niwelować wszelkie uciski, umożliwiając swobodny przepływ krwi przez całe ciało, dając poczucie komfortu i odprężenia. W innym razie może dojść do pojawienia się odleżyn. Twardość materaca powinna być bardzo indywidualnie dopasowana do wagi konkretnej osoby.

Materac kieszeniowy, piankowy czy lateksowy?

Na rynku mamy dostępne materace kieszeniowe, lateksowe i piankowe. Przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa czy stawów materac powinien zapewniać wysoką sprężystość punktową oraz redukować uciski w miejscach newralgicznych takich jak biodra, barki i szyja. Sprawdzą się tu wszystkie typy materacy oczywiście po indywidualnym dopasowaniu. Przy problemach z krążeniem najodpowiedniejsze będą materace z zastosowaniem pianki termoelastycznej bądź z lateksu. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej wykonany jest pokrowiec, świetnym dodatkiem jest wełna owcza, która wpływa zarówno na pobudzenie krążenia, jak i przyspieszenie metabolizmu. Producenci oferują materace medyczne, ortopedyczne, dzięki którym łatwiej będzie nam wybrać ten właściwy. Warto wiedzieć, że dla osoby, która ma trudności w poruszaniu się, najbardziej wskazanym rozwiązaniem będzie wybór materaca kieszeniowego, który dzięki swojej sprężystości i dynamice pozwoli swobodnie i bez większych problemów wstawać z łóżka.

Dobrze dobrany materac przyniesie dużą ulgę, co znacznie poprawi samopoczucie osób starszych, przyczyniając się do zwiększenia komfortu życia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *