Materac dla seniora - jaki wybrać?

Z upływem czasu nasze ciało zaczyna się zmieniać i zaczynamy mieć inne wymagania i potrzeby. Kwestia dobrego zdrowia i samopoczucia o poranku zależy od wielu czynników, w dużej mierze jest to odpowiedni i dobrze dobrany materac. Wybierając materac dla osoby starszej, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, a mianowicie wiek, stan zdrowia oraz kondycję fizyczną. W takim razie jaki materac dla seniora będzie najlepszy?

Sprawdź również: Dlaczego warto wybrać materac naturalny?
Dowiedz się więcej: Jakie łóżko dla seniora wybrać?

Materac dla seniora – wygoda i komfort podczas snu

Wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się problemy ze snem. Już po pięćdziesiątym roku życia około 20% ludzi śpi coraz gorzej. Potrzebny czas snu spada z 7-8 h do 5-6 h. Zaczynają pojawiać się różne choroby, które mają wpływ na to jak śpimy. Najczęstsze to problemy ze stawami, kręgosłupem, układem krążenia oraz układem pokarmowym – pojawia się zgaga, jak również bardzo częste problemy z układem moczowym – konieczność częstego wstawania z łóżka, reumatyzm i osteoporoza.

Wielu seniorów nie ma możliwości spania na materacu i niestety często śpią na kanapach czy wersalkach. Nie jest to dobre rozwiązanie, świetną alternatywą w takich przypadkach jest materac nawierzchniowy, najlepiej z wkładem z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej w zależności od indywidualnych potrzeb. Jednakże najlepiej byłoby zorganizować sypialnię w taki sposób, by senior mógł spać na wygodnym, dostosowanym materacu. Dobrze dobrany materac dla seniora zwiększy w znacznym stopniu komfort snu, eliminując różne dolegliwości bólowe.

Więcej na: Materac na wersalkę – czy można położyć materac na wersalce?

Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Flamenco Hilding kieszeniowy
Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Flamenco Hilding kieszeniowy

Jaki materac dla seniora wybrać?

Niezwykle istotną kwestią jest to, aby materac dla starszej osoby dobrze dopasowywał się do ciała, redukując ucisk na biodra, szyję, kark i ramiona. Podczas snu kręgosłup powinien znajdować się w linii prostej, niezależnie od przyjętej pozycji. Zbyt twardy materac powoduje, że dochodzi do ucisków i krew nie może swobodnie przepływać. Dlatego też tak ważne jest, żeby materac dla seniora miał odpowiednią twardość i indywidualnie dopasowywał się do ciała.

Jeżeli dodatkowo jeszcze dana osoba większość czasu spędza w łóżku, to materac powinien również posiadać właściwości o przeciwdziałaniu powstawaniu odleżyn. Co to oznacza? Powierzchnia materaca powinna niwelować wszelkie uciski, umożliwiając swobodny przepływ krwi przez całe ciało, dając poczucie komfortu i odprężenia. W innym razie może dojść do pojawienia się odleżyn. Twardość materaca dla starszej osoby powinna być bardzo indywidualnie dopasowana do wagi konkretnej osoby.

Więcej na: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy Materac Salsa Hilding piankowy
Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy Materac Salsa Hilding piankowy

Materac dla osoby starszej – kieszeniowy, piankowy czy lateksowy?

Na rynku mamy dostępne materace kieszeniowe, lateksowe i piankowe. Przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa czy stawów materac dla seniora powinien zapewniać wysoką sprężystość punktową oraz redukować uciski w miejscach newralgicznych takich jak biodra, barki i szyja. Sprawdzą się tu wszystkie typy materacy oczywiście po indywidualnym dopasowaniu. Przy problemach z krążeniem najodpowiedniejsze będą materace z zastosowaniem pianki termoelastycznej bądź z lateksu.

Więcej na: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej wykonany jest pokrowiec materaca dla osoby starszej, świetnym dodatkiem jest wełna owcza, która wpływa zarówno na pobudzenie krążenia, jak i przyspieszenie metabolizmu. Producenci oferują materace medyczne, ortopedyczne, dzięki którym łatwiej będzie nam wybrać ten właściwy. Warto wiedzieć, że dla osoby starszej, która ma trudności w poruszaniu się, najbardziej wskazanym rozwiązaniem będzie wybór materaca kieszeniowego, który dzięki swojej sprężystości i dynamice pozwoli swobodnie i bez większych problemów wstawać z łóżka.

Dobrze dobrany materac dla seniora przyniesie dużą ulgę, co znacznie poprawi samopoczucie osób starszych, przyczyniając się do zwiększenia komfortu życia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *