Materac dla seniora - jaki wybrać?

Z upływem czasu nasze ciało zaczyna się zmieniać i zaczynamy mieć inne wymagania i potrzeby. Kwestia dobrego zdrowia i samopoczucia o poranku zależy od wielu czynników, w dużej mierze jest to odpowiedni i dobrze dobrany materac. Wybierając materac dla osoby starszej, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, a mianowicie wiek, stan zdrowia oraz kondycję fizyczną. W takim razie jaki materac dla seniora będzie najlepszy?

Sprawdź również: Dlaczego warto wybrać materac naturalny?

Materac dla seniora – Wygoda i komfort podczas snu!

Wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się problemy ze snem. Już po pięćdziesiątym roku życia około 20% ludzi śpi coraz gorzej. Potrzebny czas snu spada z 7-8 h do 5-6 h. Zaczynają pojawiać się różne choroby, które mają wpływ na to jak śpimy. Najczęstsze to problemy ze stawami, kręgosłupem, układem krążenia oraz układem pokarmowym – pojawia się zgaga, jak również bardzo częste problemy z układem moczowym – konieczność częstego wstawania z łóżka, reumatyzm i osteoporoza.

Wielu seniorów nie ma możliwości spania na materacu i niestety często śpią na kanapach czy wersalkach. Nie jest to dobre rozwiązanie, świetną alternatywą w takich przypadkach jest materac nawierzchniowy, najlepiej z wkładem z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej w zależności od indywidualnych potrzeb. Jednakże najlepiej byłoby zorganizować sypialnię w taki sposób, by senior mógł spać na wygodnym, dostosowanym materacu. Dobrze dobrany materac do spania dla osoby starszej zwiększy w znacznym stopniu komfort snu, eliminując różne dolegliwości bólowe.

Więcej na: Materac na wersalkę – czy można położyć materac na wersalce?

Jaki materac dla seniora wybrać?

Niezwykle istotną kwestią jest to, aby materac dobrze dopasowywał się do ciała, redukując ucisk na biodra, szyję, kark i ramiona. Podczas snu kręgosłup powinien znajdować się w linii prostej, niezależnie od przyjętej pozycji. Zbyt twardy materac powoduje, że dochodzi do ucisków i krew nie może swobodnie przepływać. Dlatego też tak ważne jest, żeby materac miał odpowiednią twardość i indywidualnie dopasowywał się do ciała. Jeżeli dodatkowo jeszcze dana osoba większość czasu spędza w łóżku, to materac powinien również posiadać właściwości o przeciwdziałaniu powstawaniu odleżyn. Co to oznacza? Powierzchnia materaca powinna niwelować wszelkie uciski, umożliwiając swobodny przepływ krwi przez całe ciało, dając poczucie komfortu i odprężenia. W innym razie może dojść do pojawienia się odleżyn. Twardość materaca powinna być bardzo indywidualnie dopasowana do wagi konkretnej osoby.

Więcej na: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Materac dla osoby starszej – kieszeniowy, piankowy czy lateksowy?

Na rynku mamy dostępne materace kieszeniowe, lateksowe i piankowe. Przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa czy stawów materac powinien zapewniać wysoką sprężystość punktową oraz redukować uciski w miejscach newralgicznych takich jak biodra, barki i szyja. Sprawdzą się tu wszystkie typy materacy oczywiście po indywidualnym dopasowaniu. Przy problemach z krążeniem najodpowiedniejsze będą materace z zastosowaniem pianki termoelastycznej bądź z lateksu.

Więcej na: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej wykonany jest pokrowiec, świetnym dodatkiem jest wełna owcza, która wpływa zarówno na pobudzenie krążenia, jak i przyspieszenie metabolizmu. Producenci oferują materace medyczne, ortopedyczne, dzięki którym łatwiej będzie nam wybrać ten właściwy. Warto wiedzieć, że dla osoby, która ma trudności w poruszaniu się, najbardziej wskazanym rozwiązaniem będzie wybór materaca kieszeniowego, który dzięki swojej sprężystości i dynamice pozwoli swobodnie i bez większych problemów wstawać z łóżka.

Dobrze dobrany materac przyniesie dużą ulgę, co znacznie poprawi samopoczucie osób starszych, przyczyniając się do zwiększenia komfortu życia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *