Symbole twardości w materacach

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, m.in.: rodzaj wypełnienia oraz stopień twardości. O ile wybór wypełnienia materaca jest jasną kwestią, o tyle wybór twardości materaca może być już zdecydowanie trudniejszy. Odczucie twardości jest ściśle związane z wagą użytkownika. Dlatego też producenci materacy wprowadzili symbole określające stopnie twardości, dzięki którym łatwiej nam jest określić który materac będzie dla nas odpowiedni. W takim razie, jaka twardość materaca będzie odpowiednia? Jak dobrać twardość materaca i co oznaczają symbole H1, H2, H3 i H4?

Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Odczucie twardości materaca to subiektywna ocena każdego użytkownika. Zadaniem materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia sylwetki i kręgosłupa podczas snu. W tym celu należy dokładnie określić twardość materaca. Spanie na zbyt miękkim lub za twardym materacu może przyczynić się do powstania i rozwinięcia wielu schorzeń, które w dłuższej perspektywie będą rzutować na nasze samopoczucie i komfort życia. Podczas snu kręgosłup powinien być utrzymany w stabilnej pozycji, w linii prostej. Tylko takie ułożenie zapewni nam zdrowy i odprężający sen. Podczas zakupu materaca możemy zauważyć oznaczenia twardości, które określają, do jakiej wagi materac spełni swoje zadanie:
H1 – waga do 60 kg;
H2 – waga od 60 do 80 kg;
H3 – waga od 80 do 100 kg;
H4 – waga powyżej 100 kg.

Twardość materaca H1

Materace oznaczone symbolem H1 przeznaczone są dla osób o drobnej budowie ciała, których waga nie przekracza 60 kg. Materac o twardości H1 zapewni takim osobom odpowiednie wsparcie zarówno kręgosłupa, jak i części barkowej. Ważąc więcej niż 60 kg i decydując się na zakup materaca o twardości H1, należy mieć na uwadze, że może okazać się on za miękki, jak również spanie osoby cięższej może przyczynić się do szybszego zużycia i powstania trwałych deformacji.

Twardość materaca H2

Materace o twardości H2 to jedne z najczęściej wybieranych materacy na rynku. Jest to uniwersalna twardość, na której wyśpią się zarówno osoby preferujące sen na miękkiej powierzchni, jak i osoby lubiące twardsze podparcie. Doskonale sprawdza się również w sypialniach par o odmiennych preferencjach odnośnie do twardości. Materac H2 stanowi kompromis pomiędzy twardym materacem a miękką powierzchnią spania.

Twardość materaca H3

Symbol H3 oznacza materac twardy, który doskonale sprawdzi się w sypialni osób ważących od 80 do 100 kg. Dla osób ważących mniej materac H3 będzie w odczuciu zdecydowanie za twardy, nie zapewni odpowiedniego komfortu i podparcia ciała podczas snu. Zarówno materace o twardości H2 i H3 to jedne z najczęściej wybieranych materacy wśród klientów.

Twardość materaca H4

Zdecydowanie najtwardsze w odczuciu materace. Przeznaczone są dla osób ważących ponad 100 kg, dla których pozostałe materace są zdecydowanie za miękkie i nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia. Budowa materacy H4 opiera się na sztywnych i trwałych materiałach, które nie tracą swoich właściwości mimo dużego nacisku, jaki jest na nie wywierany. Materace H4 polecane są osobom, które szukają sztywnego podparcia i preferują bardzo twardą powierzchnię snu.

Przed zakupem materaca warto przejrzeć dokładnie ofertę, jaką posiadają sklepy. Wybierając materac, należy brać pod uwagę własne parametry jak wzrost i wagę, które w głównej mierze warunkują jaką twardość materaca powinniśmy wybrać. Odpowiednio dobrany materac to gwarancja komfortu i wygody podczas snu!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *