Symbole twardości w materacach

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, m.in.: rodzaj wypełnienia oraz stopień twardości. O ile wybór wypełnienia materaca jest jasną kwestią, o tyle wybór twardości materaca może być już zdecydowanie trudniejszy. Odczucie twardości jest ściśle związane z wagą użytkownika. Dlatego też producenci materacy wprowadzili symbole określające stopnie twardości, dzięki którym łatwiej nam jest określić który materac będzie dla nas odpowiedni. W takim razie, jaka twardość materaca będzie odpowiednia? Jak dobrać twardość materaca i co oznaczają symbole H1, H2, H3 i H4?

Przeczytaj także: Twarde materace – dla kogo są zalecane?
Wejdź na: Za twardy materac – co zrobić?
Sprawdź również: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?

Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Odczucie twardości materaca to subiektywna ocena każdego użytkownika. Zadaniem materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia sylwetki i kręgosłupa podczas snu. W tym celu należy dokładnie określić twardość materaca. Spanie na zbyt miękkim lub za twardym materacu może przyczynić się do powstania i rozwinięcia wielu schorzeń, które w dłuższej perspektywie będą rzutować na nasze samopoczucie i komfort życia.

Podczas snu kręgosłup powinien być utrzymany w stabilnej pozycji, w linii prostej. Tylko takie ułożenie zapewni nam zdrowy i odprężający sen. Podczas zakupu materaca możemy zauważyć oznaczenia twardości, które określają, do jakiej wagi materac spełni swoje zadanie:
H1 – waga do 60 kg;
H2 – waga od 60 do 80 kg;
H3 – waga od 80 do 100 kg;
H4 – waga powyżej 100 kg.

Przeczytaj także: Test materacy do spania – jak sprawdzić czy materac jest odpowiedni?

Twardość materaca H1

Materace oznaczone symbolem H1 przeznaczone są dla osób o drobnej budowie ciała, których waga nie przekracza 60 kg. Materac o twardości H1 zapewni takim osobom odpowiednie wsparcie zarówno kręgosłupa, jak i części barkowej.

Ważąc więcej niż 60 kg i decydując się na zakup materaca o twardości H1, należy mieć na uwadze, że może okazać się on za miękki, jak również spanie osoby cięższej może przyczynić się do szybszego zużycia i powstania trwałych deformacji.

Materac Julia Janpol Materac Luna Janpol
Materac Julia Janpol Materac Luna Janpol

Sprawdź również: Miękkie materace – dla kogo są zalecane?

Twardość materaca H2

Materace o twardości H2 to jedne z najczęściej wybieranych materacy na rynku. Jest to uniwersalna twardość, na której wyśpią się zarówno osoby preferujące sen na miękkiej powierzchni, jak i osoby lubiące twardsze podparcie.

Doskonale sprawdza się również w sypialniach par o odmiennych preferencjach odnośnie do twardości. Materac H2 stanowi kompromis pomiędzy twardym materacem a miękką powierzchnią spania.

Materac Original Multi Pan Materac Materac Puls Pan Materac
Materac Original Multi Pan Materac Materac Puls Pan Materac

Przeczytaj także: Jaka twardość materaca dla dziecka?
Sprawdź również: Materac średnio twardy – dla kogo jest polecany?

Twardość materaca H3

Symbol H3 oznacza materac twardy, który doskonale sprawdzi się w sypialni osób ważących od 80 do 100 kg. Dla osób ważących mniej materac H3 będzie w odczuciu zdecydowanie za twardy, nie zapewni odpowiedniego komfortu i podparcia ciała podczas snu. Zarówno materace o twardości H2 i H3 to jedne z najczęściej wybieranych materacy wśród klientów.

Materac Hilding Conga Materac Wenus Janpol
Materac Conga Hilding Materac Wenus Janpol

Twardość materaca H4

Zdecydowanie najtwardsze w odczuciu materace. Przeznaczone są dla osób ważących ponad 100 kg, dla których pozostałe materace są zdecydowanie za miękkie i nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia.

Budowa materacy H4 opiera się na sztywnych i trwałych materiałach, które nie tracą swoich właściwości mimo dużego nacisku, jaki jest na nie wywierany. Materace H4 polecane są osobom, które szukają sztywnego podparcia i preferują bardzo twardą powierzchnię snu.

Materac Hilding Pasodoble Materac Enyo Janpol
Materac Pasodoble Hilding Materac Enyo Janpol

Przed zakupem materaca warto przejrzeć dokładnie ofertę, jaką posiadają sklepy. Wybierając materac, należy brać pod uwagę własne parametry jak wzrost i wagę, które w głównej mierze warunkują jaką twardość materaca powinniśmy wybrać. Odpowiednio dobrany materac to gwarancja komfortu i wygody podczas snu!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *