sen

Zmęczony po całym dniu stresującej pracy, zmierzasz w kierunku sypialni, mając nadzieję na upragniony odpoczynek. Otulony miękką pościelą, próbujesz zasnąć. Mija kilka, kilkanaście minut. Słyszysz dźwięk kapiącej wody w łazience, szum ulicy, hałas z klatki schodowej. Kiedy wszystko milknie, zmieniasz pozycje i próbujesz odpłynąć. Mija godzina, dwie, trzy – patrzysz na zegarek, jeszcze tyle czasu do rana…

Któż z nas nie doświadczył kłopotów ze snem? Chyba nie znajdzie się taki śmiałek, który by zaprzeczył. Ponieważ problem bezsenności to temat złożony, w tym tekście postaram się wskazać kilka najczęstszych przyczyn.

Zacznijmy jednak od samego pojęcia snu. Według dr n. med. Michała Skalskiego jest to stan niezależny od naszej świadomości, w trakcie którego zmienia się rytm pracy serca i aktywność mózgu1. Przebieg snu można podzielić na kilka etapów: zasypianie, sen płytki (faza NREM2), sen głęboki (REM). Podczas trwania danej fazy w naszym organizmie zachodzą liczne zmiany fizjologiczne, co ilustruje poniższa tabela.

Lekki sen – NREM: delikatne rozluźnienie mięśni, uczucie senności, uczucie pływania lub latania;

Sen głębszy – NREM: uwolnienie hormonu wzrostu, adrenaliny i kortyzolu, regeneracja komórek krwi, stopniowe magazynowanie energii

Marzenia senne – REM: zmiana ciśnienia krwi, nieregularny oddech i bicie serca, szybkie ruchy gałek ocznych, brak świadomości3.

Długość snu jest sprawą indywidualną. Około 80% ludzi śpi od 7-9h. Przeciętny człowiek przesypia około 1/3 długości życia. Z wiekiem jakość snu ulega pogorszeniu. Wiąże się to ze zmianą stylu życia oraz fizjologicznymi procesami starzenia.

Pierwsze objawy bezsenności

Kiedy możemy mówić o bezsenności? Według badań pierwsze kłopoty ze snem zaczynają się między 30-45 rokiem życia. Jednak dwie lub trzy nieprzespane noce nie muszą być jeszcze niepokojące. Powodami mogą być stres i silne napięcie psychiczne. Kiedy miną, również nasz sen wraca do normy. Do częstych przyczyn bezsenności zalicza się także nadmierne korzystanie z używek typu kawa czy papierosy oraz nieregularny tryb życia.

Jak zadbać o higienę snu? Oto kilka cennych porad:

 1. Zadbaj o środowisko snu – tuż przed snem wywietrz sypialnię,
 2. Nawodnij organizm kilka godzin przed snem,
 3. Zrelaksuj się, poczytaj ulubioną książkę,
 4. Wyjdź na spacer lub siłownię późnym popołudniem,
 5. Unikaj drzemek w ciągu dnia,
 6. Zjedz kolację 3 godziny przed snem,
 7. Staraj się prowadzić regularny tryb życia i kłaść o stałych porach,
 8. Unikaj używek tj. kofeina, papierosy, mocna herbata,
 9. Zabierz z sypialni zegarek,
 10. Unikaj silnego światła wieczorem,
 11. Nie próbuj zasnąć na siłę,
 12. Posłuchaj muzyki, która Cię relaksuje,
 13. Podczas zasypiania, nie myśl o pracy4.

Środowisko snu – o materacach słów kilka…

Bardzo częstą przyczyną bezsenności jest zły dobór materaca. Istnieje kilka sygnałów, które powinny dać nam do myślenia, przede wszystkim nasze samopoczucie – po przebudzeniu czujemy się zesztywniali, a nasze mięśnie są zdrętwiałe. Znaczenie ma także wiek materaca. Być może ma już kilka dobrych lat i zwyczajnie się wysłużył. A jak kupować materac? Na ten temat przeczytasz tutaj:

https://www.panmaterac.pl/c/jaki-materac-wybrac-7

Chorobowe przyczyny zaburzeń snu – czyli kiedy do lekarza?

O poważnych zaburzeniach snu możemy mówić wówczas, gdy stan bezsenności trwa przynajmniej od 2-3 tygodni. Wówczas wskazana jest konsultacja lekarska5. Przyczyny mogą być bardziej złożone i wymagają właściwego leczenia. Wśród najczęstszych wymienia się: bezsenność związaną ze stosowaniem leków, zespół niespokojnych nóg objawiająca się charakterystycznym mrowieniem kończyn, które nasila się po położeniu się do łóżka, zaburzenia oddychania wywołane bezdechem, nocne lęki i halucynacje, zaburzenia środowiskowe, choroby psychiczne, oraz narkolepsja – nagłe ataki snu w ciągu dnia i wybudzanie w nocy. W takich przypadkach potrzebne są badania, właściwa diagnoza i leczenie farmakologiczne6.

1Dr n. med. M. Skalski, Zaburzenia snu. Porady i wskazówki, s.1.

2Ang. Non-Rapid Eye Movement.

3D. Wiener, M. Nowak, Księga zdrowego snu, s. 14 [w:] www.hilding.pl

4Dr n. med. A. Wichniak, Bezsenność w praktyce lekarza, [w:] www.sen-instytut.pl

5Dr n. med. M. Skalski, tamże, s. 2.

6Międzynarodowa klasyfikacja zaburzeń snu [w:] www.sen-instytut.pl

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *