Materac rolowany czy nie? Sposoby pakowania materacy

Przy wyborze odpowiedniego materaca spędzamy bardzo dużo czasu. Nie jest to produkt, który należy kupować bez uprzedniej konsultacji lub przetestowaniu w salonie. Istotny jest nasz wzrost, waga, preferencję odnośnie do budowy materaca oraz twardości powierzchni spania. Niekiedy, istotnym elementem wpływającym na wybór modelu jest sposób, w jaki materac jest zapakowany i wysłany. To, czy materac jest pakowany „na płasko” czy zwinięty w rolkę w żadnym stopniu nie wpływa na jego właściwości!

Czytaj też: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?
Sprawdź również: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?
Przeczytaj: Gdzie kupić materac?

Jak pakowane są materace?

Standardowo materace do łóżka pakowane były „na płasko”, co wiązało się z zajmowaniem ogromnych przestrzeni, sprawiało wiele trudności w przenoszeniu i było bardzo niewygodne. Ponad trzydzieści lat temu jedna z włoskich firm produkująca materace wymyśliła i opatentowała innowacyjny sposób ich pakowania. Mianowicie wpadli na pomysł zwijania materacy w rolkę. Okazało się to ogromną rewolucją w związku z transportem tego towaru, zwiększono jego ilość ponad czterokrotnie. Rolowanie materacy odbywa się tylko w fabryce podczas końcowej fazy procesu produkcyjnego podczas pakowania.

Materac Rytm Pan Materac Materac Original Strong Pan Materac
Materac Rytm Pan Materac Materac Original Strong Pan Materac

Sprawdź: Nowy materac – kiedy można spać?

Jakie materace mogą być zwinięte w rolkę?

Nie wszystkie materace nadają się do takiego sposobu przygotowania do transportu czy też przechowywania. Te, które są zbyt wysokie, mają zróżnicowaną budowę lub są bardzo sztywne, nie nadają się do zwijania w rolkę, gdyż ich konstrukcja na to nie pozwala, a taki sposób pakowania spowodowałby ich uszkodzenie. Bez problemu możemy natomiast rolować materace niższe, piankowe, lateksowe oraz kieszeniowe wysokiej jakości, bez obaw, że ulegną uszkodzeniu.

Materac Select Dynamic Pan Materac Materac Demeter Janpol
Materac Select Dynamic Pan Materac Materac Demeter Janpol

Materac rolowany czy nie? Zalety materacy zwiniętych w rolkę!

Transport tak zapakowanego materaca jest znacznie bardziej higieniczny, a także bardziej bezpieczny, gdyż w mniejszym stopniu narażony jest na zniszczenie mechaniczne czy zabrudzenie, podczas przewozu. Znacznie łatwiej jest też taki materac przenieść czy wnieść w trudno dostępne miejsca np.; mała winda, poddasze. Rolowanie materacy ma ogromny wpływ na transport. Możemy jednorazowo przewieźć ich znacznie więcej, co pozytywnie wpływa na środowisko. Jest też o wiele taniej, a dostawa do klienta detalicznego jest łatwiejsza.

Materac Salsa Hilding Materac Andromeda Janpol
Materac Salsa Hilding Materac Andromeda Janpol

Rozpakowanie materaca zapakowanego próżniowo?

Rozrolowany materac potrzebuje około 72h do pełnego osiągnięcia swoich właściwości, kształtu i pełnej objętości. Szybciej dojdą do siebie te sprężynowe, a trochę więcej czasu będą potrzebować te piankowe. Spowodowane jest to tym, iż sprężyny działają od razu i znacznie lepiej zasysają powietrze do wnętrza. W zależności od zaleceń producenta, po odpakowaniu, na materacu można spać od razu, po 24 lub 48h, jednak im dłużej poczekamy, tym odczucie przez nas materaca będzie właściwsze.

Zwijanie materaca w rolkę samemu jest czynnością niemożliwą, a podjęte próby mogą go uszkodzić. Materac może być rolowany tylko i wyłącznie za pomocą specjalistycznych maszyn, które pozwalają prawidłowo zwinąć produkt, aby zachować jego właściwości.

Similar Posts

6 Comments

  1. Hilding ma bardzo fajne materace. Sami mamy w domu trzy, jeden małżeński Salsa i dwa dla dzieciaków, modele – Breakdance i jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni.

  2. Mam materac rolowany i jest wygodny.

  3. Czy można ponownie zapakować materac na maszynie i potem ponownie odczekać 72 h, aby odzyskał swoje parametry ?

    1. Rolowanie odbywa się na etapie produkcji u producenta, który posiada do tego odpowiednie wielotonowe prasy, jak również wykorzystywana jest do tego próżnia. Jest to bezpieczny sposób przechowywania i transportowania materacy, jednak ponowna próba zrolowania rozpakowanego materaca może wpłynąć na jego trwałość lub też uszkodzić jego wkład.

  4. Jak długo można przechowywać zrolowany materac w folii. Czy jest określony maksymalny termin?

    1. Dzień dobry, producenci w kartach gwarancyjnych podają bezpieczny czas przechowywania materaca w formie zrolowanej. Jest to okres od kilku tygodni do nawet 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *