materac na chory kręgosłup, przykładowa sypialnia

Ból kręgosłupa to coraz częściej nieodłączna dolegliwość naszego społeczeństwa – siedzący tryb pracy, brak ruchu, aktywności fizycznej czy przeciążenia naszego układu ruchu to jedne z głównych przyczyn pojawienia się bólu, a w dalszej kolejności poważniejszych schorzeń kręgosłupa. Na początku jest to problem bagatelizowany, nasilający się z czasem. Często szukamy pomocy w momencie, kiedy ból kręgosłupa zaczyna przeszkadzać nam w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Zaczynamy szukać pomocy u ortopedów, fizjoterapeutów czy masażystów. Nie zdajemy sobie sprawy, że sami możemy zapewnić odpowiednią regenerację i odpoczynek stawom, mięśniom i choremu kręgosłupowi. W takim momencie warto skorzystać z porad ekspertów i dowiedzieć się jaki materac na chory kręgosłup wybrać? Czym się należy kierować przy wyborze materaca na bolący kręgosłup?

Czytaj też: Materace medyczne – zdrowe podparcie ciała!
Sprawdź również: Pianka termoelastyczna w materacu – komfort i wygoda!
Wejdź na: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

Ból pleców może mieć bardzo różne podłoże i przyczyny. Istotny jest nasz ogólny stan zdrowia, czy mamy jakieś wady postawy oraz czy przeszliśmy w przeszłości jakieś urazy ciała. Wpływ na stan kręgosłupa ma również tryb życia, jaki prowadzimy oraz jak bardzo przeciążamy nasz kręgosłup podczas codziennych obowiązków.

Możliwe przyczyny bólu kręgosłupa:
– siedzący tryb pracy (wielogodzinna praca przy komputerze lub np. maszynie do szycia);
– brak lub znikoma aktywność fizyczna;
– dźwiganie i noszenie ciężkich przedmiotów;
– spanie na niewygodnej wersalce, sofie lub narożniku;
– źle dobrany materac (zbyt miękka lub za twarda powierzchnia spania).

Sprawdź również: Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?

Materac na ból kręgosłupa, jaki wybrać?

Jeśli mamy źle dobrane podłoże do spania i nasz kręgosłup nie ma właściwego podparcia, to mięśnie, które go otaczają, cały czas pracują i niestety nie mają możliwości regenerowania się.

Jednym z rozwiązań, które może nam pomóc w walce z bólem pleców, jest właśnie odpowiedni materac. Współczesne modele materacy nie tylko zapewniają precyzyjne dopasowanie się do wszystkich krzywizn anatomicznych, ale także bardzo mocno redukują nacisk wywierany na nasze ciało, a co za tym idzie, gwarantują odpowiednią regenerację i rozluźnienie mięśni. Mowa tu przede wszystkim o materacach, w których główną warstwę, mającą bezpośrednią styczność z naszym ciałem, stanowi pianka termoelastyczna.

Materac Tempo Pan Materac Materac Puls Pan Materac
Materac Tempo Pan Materac Materac Puls Pan Materac

Sprawdź również: Jaki materac przy nadmiernej potliwości w nocy?

Pianka termoelastyczna w materacach na chory kręgosłup!

Piana termoelastyczna to rodzaj tworzywa, które bardzo precyzyjnie dopasowuje się do krzywizn pod wpływem temperatury i nacisku. Pierwotnie stosowana w siedziskach astronautów (aby redukować nacisk podczas przeciążeń), finalnie swoje miejsce odnalazła w materacach. Liczne modele, które w swojej budowie zawierają pianę termoelastyczne, to materace ortopedyczne. W czym tkwi sukces piany i w jaki sposób dba o nasz kręgosłup?

Otóż pianka termoelastyczna zapewnia bardzo precyzyjne dopasowanie do naszego ciała, wypełnia odcinek lędźwiowy, pozwala zapaść się biodrom i barkom oraz redukuje nacisk na nasze mięśnie i kręgosłup. Materace z pianką termoelastyczną są bardzo często polecane osobom, które zmagają się na co dzień z bólem i chorobami kręgosłupa.

Materac Hilding Rumba Materac Hilding Salsa
Materac Rumba Hilding Materac Salsa Hilding

Sprawdź również: Jakie łóżko dla seniora wybrać?

Odpowiedni stopień twardości przy problemach z kręgosłupem!

Ważnym aspektem przy wyborze materaca jest również jego twardość. W naszym społeczeństwie wciąż krąży przekonanie, że im twardszy będzie materac, tym lepiej dla naszego obolałego kręgosłupa – nic bardziej mylnego. Dobór odpowiedniej twardości to subiektywna kwestia chodzi tu głównie o nasze indywidualne preferencje i upodobania.

Jeśli lubimy spać na miękkim materacu i na takim czujemy się komfortowo, wybieramy miękki materac. Nie zapominajmy, że to przede wszystkim nam ma być wygodnie i to my musimy się dobrze czuć na materacu. Oczywiście przy wybieraniu odpowiedniego modelu istotne elementy to nasz wzrost i waga, ale zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać nasze upodobania, które z wiekiem też się zmieniają.

Przeczytaj: Jakie materace są najzdrowsze?

Zadbajmy o to, żeby nasze ciało miało w nocy zapewnioną regenerację, a być może sami będziemy w stanie zniwelować dyskomfort związany z bólem układu ruchu i tym samym ominie nas wizyta u ortopedy czy fizjoterapeuty. Zacznijmy od wyboru odpowiedniego materaca! Biorąc pod uwagę nasze potrzeby, preferencje i dopasowanie materaca do naszej sylwetki możemy wybrać ten model, który jest dla nas najbardziej komfortowy i pozytywnie wpłynie na problem związany z bolącym kręgosłupem. Będziemy cieszyć się zdrowym, spokojnym snem bez bólu, a nasz organizm będzie zregenerowany i silniejszy!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *