prawidłowa pozycja do spania

Samo ułożenie ciała może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie po przebudzeniu. Załóżmy, że mamy dobrze dobrany do naszych potrzeb i preferencji materac do spania oraz poduszkę. Nasz kręgosłup zawsze powinien być ułożony w pozycji jak najbardziej prostej, biorąc pod uwagę całe ciało. Każda pozycja do spania jest inna i ma swoje wady i zalety. Nie ma tej jednej uniwersalnej i najlepszej dla wszystkich. Warto też pamiętać, że niektórzy ze względu na różne wady kręgosłupa lub choroby mogą mieć specjalne zalecenia odnośnie do pozycji spania. Kłopoty ze snem bardzo często związane są właśnie z nieodpowiednim ułożeniem ciała podczas snu, co może mieć związek z niewłaściwymi przyzwyczajeniami, a tych nikt nie lubi zmieniać. Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie kilku zmian może istotnie przełożyć się na lepszy komfort podczas snu. W takim razie, jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Przeczytaj także: Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?
Wejdź na: Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć w nocy?
Sprawdź: Jak się wysypiać – co zrobić żeby lepiej spać?

Spanie na brzuchu – zdecydowanie unikaj!

Starajmy się oduczyć spania na brzuchu albo przynajmniej ograniczyć je do minimum. Śpiąc w tej pozycji, mocno uciskamy dolne partie brzucha i znajdujące się w nim narządy, co może prowadzić do cofania zawartości żołądka i powstania zgagi objawiającej się silnym pieczeniem w przełyku. Nadwyrężamy też mocno kark i uciskamy płuca, co może być przyczyną niedotlenienia. Może nas boleć głowa, a nawet uszy. Ułożenie na brzuchu podczas snu nie jest najzdrowszą pozycją do spania, warto zmienić swojej przyzwyczajenia i spać na boku lub na plecach.

Przeczytaj także: Poduszka do spania na brzuchu – jaka najlepsza?

Spanie na boku – prawdopodobnie najlepsza pozycja do spania

Zdecydowanie lepszą pozycją do spania jest ułożenie na boku. Jeżeli jest to bardzo częsta pozycja snu, to warto między nogi wkładać cienką poduszkę, aby odciążyć kręgosłup. Lekkie podkurczenie nóg pozwoli nam się bardziej rozluźnić. Jeśli jednak w tej pozycji bolą nas biodra, ramiona czy cierpną nam ręce lub nogi to lepiej zmienić pozycję do spania, aby jak najszybciej znaleźć najzdrowsze dla nas ułożenie, w jakiej będziemy mogli się w pełni zregenerować podczas snu. Warto również wiedzieć, że na prawym boku uciskamy wątrobę, a na lewym serce. Dobrze jest więc zmieniać boki, na których leżymy.

Dowiedz się więcej: Poduszka do spania na boku – jaką wybrać?
Przeczytaj: Na którym boku spać?

Na plecach – najzdrowsza pozycja do spania

Najlepszą i najzdrowszą pozycją do spania jest jednak pozycja na plecach. Odciążamy wtedy kręgosłup, kark oraz mięśnie. Nogi i ręce są wtedy proste, a głowa lekko uniesiona ku górze (lepiej oddychamy), nie uciskamy narządów, nie drętwieje nam ciało. Krew krąży swobodnie, docierając do końca kończyn. Spanie na wznak jest wskazane dla osób, które odczuwają bóle kręgosłupa i karku, gdyż leżąc na plecach, wszystkie mięśnie ulegają rozluźnieniu, co przynosi ulgę i regenerację. Pomaga to też kobietom z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Niestety ta pozycja do spania nie jest wskazana dla osób cierpiących na bezdech senny, który może doprowadzić do niedotlenienia. Osoby te mogą spać z otwartą buzią i głośno chrapać.

Przeczytaj także: Poduszka do spania na plecach – jaką wybrać?

Skutki nieodpowiedniej pozycji podczas snu

Niezwykle ważne jest, aby podczas odczuwania bólu unikać uciskania tej części ciała podczas snu. Pozornie taki ucisk może przynosić ulgę, ale zawsze pogarsza stan bolącego miejsca. Połóżmy się wtedy w takiej pozycji do spania, aby jak najbardziej odciążyć bolącą część. Natomiast jak bolą nas ręce, szyja, kark to najlepiej nie wkładać ich pod poduszkę czy też bezpośrednio pod głowę. Jeśli mamy wady kręgosłupa lub problemy zdrowotne i jesteśmy pod opieką lekarza lub fizjoterapeuty to warto zasięgnąć ich porady, ponieważ mogą mieć dla nas specjalne zalecenia odnośnie do pozycji, w jakiej powinniśmy spać.

Przeczytaj także: Dyskopatia szyjna – jak spać?
Dowiedz się więcej: Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?

Nieodpowiednia pozycja podczas snu może przyczynić się do pogłębienia wielu schorzeń, jak i do porannego dyskomfortu. Najczęstszymi skutkami spania w niewłaściwej pozycji są bóle głowy, nadmierne napięcie mięśni, niedotlenienie, przemęczenie, kurcze karku, bóle brzucha oraz pleców.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Pamiętajmy, że pozycja snu ma wpływ na całe nasze ciało: kręgosłup, kości, mięśnie, narządy wewnętrzne tj.: jelita, żołądek, pęcherz, wątroba, płuca. Prawidłowa pozycja do spania przyczyni się do szybszej i efektywniejszej regeneracji ciała podczas snu. Przełoży się to na lepszą wydajność i zadowolenia w trakcie całego dnia. Wystarczy tylko, że zastosujemy się do podstawowych zasad, a na pewno polepszymy komfort naszego snu.

Similar Posts

2 Comments

  1. Długo nie mogłam się przyzwyczaić do spania na plecach i na moim poprzednim-sprężynowym materacu to było wręcz niemożliwe ale teraz mam piankowy – model curem.exe i zasypiam i wstają na plecach, czuję się wyspana więc to może zależeć od typu materaca. U mnie się zdecydowanie najlepiej sprawdził właśnie piankowy z pianką termoelastyczną

  2. Ja też kupiłam materac w firmie panmaterac.pl i wszystkie dolegliwości ustąpiły już po tygodniu, a zmagałam się z nimi od ponad 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *