Jak spać na poduszce ortopedycznej

Poduszki ortopedyczne zostały stworzone szczególnie z myślą o tych, którzy cierpią z powodu bólu szyi i karku. To przypadłość, która dotyczy coraz większej ilości osób. Bardzo często wynika z niewłaściwej pozycji w czasie pracy lub podczas snu. Zadaniem poduszki ortopedycznej jest odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa poprzez odpowiednie jego podparcie, czego efektem jest redukcja bólów napięciowych. Polecana jest nie tylko tym, którzy już zmagają się z tą utrudniającą codzienne funkcjonowanie dolegliwością, ale również z powodzeniem może być stosowana w profilaktyce oraz dla zwiększenia komfortu snu. Jak spać na poduszce ortopedycznej, aby dobrze spełniła ona swoją funkcję? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Jaka poduszka ortopedyczna sprawdzi się najlepiej?
Wejdź na: Jak wybrać idealną poduszkę do spania?
Sprawdź: Poduszka do spania na brzuchu – jaka najlepsza?

Jaką wybrać poduszkę ortopedyczną?

Czym tak właściwie jest poduszka ortopedyczna? Jest to odpowiednio wyprofilowana poduszka, która posiada status produktu medycznego. Oznacza to, że wyróżnia się ona właściwościami prozdrowotnymi. Jej oddziaływanie na organizm człowieka łagodzi dolegliwości bólowe lub poniekąd wspomaga ich leczenie.

Nie każda ergonomiczna poduszka, choć z pewnością przyczynia się do wygodnego spania, jest poduszką ortopedyczną. Na rynku dostępne są modele przypominające poduszki ortopedyczne, które jednak nie spełniają ortopedycznych funkcji. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie widnieją na poduszce.

Przeczytaj także: Rozmiary poduszek – jakie są dostępne?

Poduszka Classico Wave Magniflex Poduszka Cotton Deluxe Wave Magniflex
Poduszka Classico Wave Magniflex Poduszka Cotton Deluxe Wave Magniflex

Poduszki ortopedyczne wykonane są z różnego rodzaju pianek. W większości wkład poduszek ortopedycznych tworzą pianki termoelastyczne, nazywane również piankami visco lub z pamięcią kształtu. Posiadają one właściwości dostosowywania się do anatomicznych kształtów pod wpływem nacisku i temperatury ciała użytkownika, zapewniając idealne podparcie szyi i głowy. Po ustaniu kontaktu z ciałem wracają one do swojego pierwotnego kształtu.

Poduszka Vitale Wave Magniflex Poduszka Superiore Deluxe Wave Magniflex
Poduszka Vitale Wave Magniflex Poduszka Superiore Deluxe Wave Magniflex

Wybierając poduszkę ortopedyczną, która ma dobrze spełnić swoją funkcję, należy uwzględnić jej wysokość. Osoby o drobnej budowie ciała powinny zdecydować się na modele nie wyższe niż 12 cm, zaś osoby wyższe, tęższe i o szerokich ramionach, mogą wybrać wyższe poduszki, nawet do 15 cm.

Więcej na: Poduszka dla alergika – jaką wybrać?

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Po zakupie poduszki ortopedycznej szybko przekonamy się, że spanie na niej to czysta przyjemność. Aby zapewnić sobie prawidłowe podtrzymanie kręgosłupa szyjnego, należy jednak pamiętać o jej właściwym ułożeniu. Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej? Jest to przede wszystkim uzależnione od pozycji, w jakiej śpimy. Poduszka może mieć tradycyjny kształt lub posiadać specjalne profilowanie w postaci wypukłości. Takie poduszki profilowane zalecane są w szczególności dla osób preferujących sen na boku.

Poduszka Classico Standard Magniflex Poduszka Cotton Deluxe Standard Maxi Magniflex
Poduszka Classico Standard Magniflex Poduszka Cotton Deluxe Standard Maxi Magniflex

Jeśli posiadamy poduszkę z dwoma wybrzuszeniami w kształcie fal o różnej wysokości i sypiamy na plecach, to skierujmy ją niższym bokiem w kierunku ciała. Jeśli zaś preferujemy spanie na boku, a dotyczy to większości osób, poduszka powinna być ułożona odwrotnie, tj. wyższym bokiem w kierunku ciała. Chodzi o to, aby jak najlepiej przylegała do ciała, dając należyte podparcie karku i szyi.

Poduszka Superiore Flat Magniflex Poduszka Magnigel Deluxe Standard Maxi Magniflex
Poduszka Superiore Flat Magniflex Poduszka Magnigel Deluxe Standard Maxi Magniflex

Zdecydowanie najmniej korzystną pozycją do spania jest sypianie na brzuchu. W takiej pozycji głowa jest uniesiona do góry, przez co nadwyrężeniu ulega kręgosłup szyjny. Jeśli masz tendencję do przyjmowania takiej pozycji, warto spróbować zmienić nawyki. Z pewnością nie będzie to łatwe, jednakże może mieć kolosalne znaczenie dla zdrowia. Osoby ze skłonnościami do spania na brzuchu powinny wyposażyć swoją sypialnię w niskie poduszki do spania, które nie będą w takim stopniu obciążać kręgów szyjnych podczas snu.

Korzystanie z poduszki ortopedycznej można też poprzedzić konsultacją z fizjoterapeutą lub lekarzem, którzy z pewnością doradzą jak w pełni wykorzystać właściwości tego rodzaju wyrobu medycznego. Należy również pamiętać, że do spania na poduszce ortopedycznej trzeba się przyzwyczaić, gdyż wymusza one przyjęcie nie dowolnej, ale zdrowej pozycji ciała. Ciało musi się przyzwyczaić do właściwego ułożenia podczas snu.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci odpowiednio korzystać z poduszki ortopedycznej. Prawidłowo dobrana poduszka sprawi, że każdego dnia obudzisz się wypoczęty, a co najważniejsze bez dokuczliwego bólu w okolicy szyi i karku!

Similar Posts

1 Comments

  1. Super poduszki, śpię na nich już od kilku lat, wstaję wypoczęta, bez bólu głowy czy pleców.
    Niewielki wydatek a korzyść ogromna. Polecam zakup poduszki ortopedycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *