wysokość łóżka z materacem - sypialnia

Centralną i zarazem najważniejszą część każdej sypialni stanowi łóżko. Jest to mebel, który pełni zarówno funkcję estetyczną, jak i wpływa na nasze codzienne samopoczucie oraz zdrowie. Odpowiednio dobrane łóżko z materacem zapewni nam wyjątkowy komfort i odprężenie podczas snu. Przy wyborze łóżka często zapominamy o bardzo ważnym parametrze, jakim jest jego wysokość. Jaka powinna być wysokość samego łóżka, a jaka wysokość łóżka z materacem? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Czytaj też: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Sprawdź również: Jaki materac wybrać?
Przeczytaj także: Jak wybrać łóżko tapicerowane?

Dlaczego wybór wysokości łóżka jest tak istotny?

Wysokość łóżka sypialnianego jest bardzo ważna ze względu na poranny komfort, jak i aspekty higieniczne i zdrowotne. Blisko podłogi gromadzi się najwięcej kurzu i brudu. Unoszące się delikatnie zanieczyszczenia wdychamy śpiąc na zbyt niskim łóżku. W dłuższej perspektywie może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, w szczególności jeśli zmagamy się na co dzień z alergiami.

Spanie w niewielkiej odległości od podłogi ma również drugi negatywny aspekt. Codzienne wstawanie z tak nisko ułożonego łóżka jest wyjątkowo niekomfortowe i uciążliwe. W takim razie jaka powinna być wysokość łóżka z materacem? Jaka wysokość łóżka będzie odpowiednia?

Sprawdź: Jakie są rodzaje łóżek do sypialni?

Łóżko drewniane Lund Plus Materac Puls Pan Materac
Łóżko Lund Plus Ekodom Materac Puls Pan Materac

Dowiedz się więcej: Jakie łóżko dla seniora wybrać?

Wysokość łóżka z materacem, jaka będzie odpowiednia?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka jest idealna wysokość łóżka. Jest to pojęcie zależne od wielu indywidualnych upodobań każdego z nas. Przyjmuje się, że optymalna wysokość, na jakiej powinno się spać to ok. 50 cm nad podłogą. Jest to wysokość, na którą nie dostają się zanieczyszczenia z podłogi, a poranne wstawanie jest naturalne i przyjemne.

Aby sprawdzić, czy wysokość, na jakiej śpimy, jest odpowiednia, wystarczy usiąść na materacu i położyć stopy na podłożu. Jeśli kończyny tworzą kąt prosty z podłogą, to znaczy, że wysokość łóżka z materacem jest optymalna.

Przeczytaj także: Łóżko tapicerowane czy drewniane – które wybrać?

Łóżko tapicerowane Kalipso H Materac Tempo Pan Materac
Łóżko Kalipso H New Elegance Materac Tempo Pan Materac

Wysokość łóżka a grubość materaca?

Na wysokość łóżka składają się dwa elementy – wysokość ramy łóżka oraz grubość materaca. W zależności od rodzaju łóżka materac może lekko wystawać z ramy lub zapełniać całą przestrzeń łóżka. W łóżkach tapicerowanych materac włożony jest w ramę i wystaje ponad nią.

Przyjmuje się, że w łóżkach z ramą tapicerowaną, materac powinien wystawać minimum 10 cm ponad ramę, aby siadanie i poranne wstawanie odbywało się w komfortowych warunkach. Dokładnie taka sama sytuacja występuje w przypadku łóżek drewnianych.

Natomiast w łóżkach kontynentalnych materac ułożony jest na całej powierzchni, dlatego przy zakupie należy również zwrócić uwagę na grubość materaca, aby zachować odpowiednią wysokość całego mebla.

Przeczytaj także: Grubość materaca – jaka wysokość materaca będzie odpowiednia?

Łóżko Apollo S New Elegance Materac Original Multi Pan Materac
Łóżko Apollo S New Elegance Materac Original Multi Pan Materac

Wybierając łóżko do sypialni, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale również funkcjonalnością i praktycznością. Odpowiednia wysokość łóżka, solidna i trwała rama oraz wygodny materac tworzą razem wyjątkową przestrzeń, zapewniającą komfortowy i odprężający sen!

Similar Posts

1 Comments

  1. Hmm, ja jeszcze dodam tutaj parę innych aspektów które zaobserwowałem. Im posłanie jest niżej tym temperatura powietrza podczas spania będzie niższa (to napewno plus, bo sen jest lepszy gdy jest chłodniej).

    Będzie też więcej CO2 bo zbiera się na dole pomieszczeń, (wydaje mi się, że to pomaga usnąć).

    A jak postawimy materac na podłodze zmieniają się jego właściwości (zwiększa się twardość), mi spało się wtedy dużo lepiej niż, na dedykowanym uginającym się stelażu z desek, polecam spróbować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *