materac średnio twardy

Czy zdarzyło Ci się kiedyś obudzić zmęczonym i obolałym, pomimo przespania całej nocy? Bardzo często źródłem takiego problemu jest niewłaściwie dobrany materac, który nie zapewnia odpowiedniego podparcia sylwetki. Rozwiązaniem jest wybór modelu, który posiada stopień twardości dopasowany przede wszystkim do wagi i wzrostu. Spośród dostępnych wariantów najpopularniejsze są materace średnio twarde. Czy jest to dobry wybór dla wszystkich? Czym wyróżnia się materac średnio twardy? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak dobrać materac do wagi i wzrostu??
Dowiedz się więcej: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Dlaczego twardość materaca ma znaczenie?

Głównym zadaniem materaca jest wsparcie kręgosłupa na całej jego długości – w taki sposób, aby podczas snu był utrzymany w linii prostej. Aby tak się stało, stopień twardości materaca musi być przede wszystkim dobrany do wagi użytkownika, jego stanu zdrowia i osobistych preferencji.

Spanie zarówno na zbyt miękkim, jak i zbyt twardym modelu sprawi, że będziemy budzili się obolali. Co więcej, długotrwałe użytkowanie takiego materaca może skutkować powstaniem lub rozwinięciem wielu schorzeń kręgosłupa, a także utrudni regenerację organizmu. Dyskomfort wynikający z użytkowania nieodpowiedniego modelu materaca może także przełożyć się na problemy z zasypianiem oraz częste wybudzanie się w nocy.

Przeczytaj: Materac twardy czy miękki – na jaki się zdecydować?

Odpowiednio dobrany stopień twardości materaca ma ogromny wpływ na jakość wypoczynku, a także wygodę użytkowania. W takim przypadku powierzchnia delikatnie się zapada, przyjemnie okalając sylwetkę oraz perfekcyjnie dopasowując się do niej. Co więcej, optymalny stopień twardości wpływa na redukcję punktów nacisku punktów ciała takich jak: ramiona, lędźwie, biodra. W takim przypadku krążenie krwi jest prawidłowe, co przekłada się na właściwą regenerację zarówno mięśni i stawów, jak i całego organizmu.

Materac Flamenco Hilding kieszeniowy Materac Zorba Hilding kieszeniowy
Materac Flamenco Hilding kieszeniowy Materac Zorba Hilding kieszeniowy

Materac powinien być także dostosowany do ulubionej pozycji snu. Gdy preferujemy spanie na boku lub na plecach, powierzchnia powinna nieco bardziej miękka – tak, aby biodra i barki zapadały się w taki sposób, by kręgosłup pozostał w linii prostej. Nieco twardszy materac docenią osoby, które najczęściej śpią na brzuchu – dzięki temu sylwetka nie będzie wyginała się w łuk.

Więcej na: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Materac średnio twardy – jakie są rodzaje?

Standaryzowane stopnie twardości materacy są oznaczane jako H1, H2, H3, H4, gdzie H1 to materac miękki, a H4 – bardzo twardy. Warto zaznaczyć, że skala ta może różnić się w zależności od producenta, dlatego przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z pełną ofertą danego dystrybutora.

Ponieważ średnio twardy materac to najchętniej wybierany wariant, w ofercie producentów można znaleźć modele wykonane z wielu różnych komponentów. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej spersonalizować nasz wybór, dopasowując poszczególne wkłady do naszych potrzeb. Wśród modeli średnio twardych możemy znaleźć najczęściej materace kieszeniowe, rzadziej materace piankowe.

Sprawdź również: Twarde materace – dla kogo są zalecane?

Najpopularniejszym komponentem jest wkład kieszeniowy, gdzie każda z wielu drobnych sprężynek jest umieszczona w osobnej przegrodzie, dlatego materac ugina się wyłącznie w miejscu realnego nacisku. Takie modele są szczególnie polecane parom, ponieważ nie przenoszą drgań podczas zmiany pozycji snu przez partnera.

Materac Zorza Hilding piankowy Materac Galio Pan Materac kieszeniowy
Materac Zorza Hilding piankowy Materac Galio Pan Materac kieszeniowy

Wejdź na: Miękkie materace – dla kogo są zalecane?

Kolejnym popularnym komponentem są dedykowane alergikom pianki lateksowe, trwałe i odporne na odkształcenia pianki wysokoelastyczne HR, oraz pianka termoelastyczna, która reaguje na zmianę temperatury i siłę nacisku. W niektórych modelach znajdziemy także pianki hybrydowe czy żelowe. Ten szeroki wybór sprawia, że materace średnio twarde mogą różnić się właściwościami, dlatego warto zapoznać się z cechami poszczególnych wkładów i wybrać te, które będą najlepiej odpowiadały naszym potrzebom.

Dla kogo są polecane materace średnio twarde?

Materace średnio twarde są najpopularniejszym i najchętniej wybieranym typem, który łączy w sobie odpowiednie podparcie oraz miękkość i elastyczność, dlatego jego właściwości spełnią oczekiwania wielu osób. Wypoczynek na takim materacu jest niezwykle komfortowy, a uniwersalność twardości sprawia, że jest to doskonały wybór dla par o dużej różnicy wagi.

Przeczytaj: Jaki materac dla dwojga wybrać?

Materac Gejzer Hilding kieszeniowy Materac Alistar Pan Materac piankowy
Materac Gejzer Hilding kieszeniowy Materac Alistar Pan Materac piankowy

Nie oznacza to jednak, że jest to dobry wybór dla każdego. Dla kogo średnio twardy materac będzie odpowiedni? Materac średnio twardy jest przeznaczony dla osób, które ważą 60-80 kg, a ich wzrost wynosi 160-180 cm. Należy podkreślić, że zakresy te mogą nieco różnić się, w zależności od producenta.

Wybór materaca średnio twardego może być trafną decyzją dla wielu osób, jednakże nie dla wszystkich. Warto mieć na uwadze, aby zawsze dobierać materac na podstawie naszej wagi, wzrostu, a także potrzeb i stanu zdrowia.

Zanim dokonamy wyboru, warto przetestować przynajmniej dwa stopnie twardości materacy, a także modele wykonane z różnych komponentów. Możemy mieć wtedy pewność, że decydujemy się na produkt, który znacznie poprawi jakość naszego snu, a także pozytywnie wpłynie na regenerację organizmu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *