Jak ustawić łóżko w sypialni - aranżacja sypialni z ustawionym łóżkiem przy ścianie

Ustawienie łóżka w sypialni ma ogromny wpływ na całą aranżację pomieszczenia. Mebel ten odznacza się sporymi rozmiarami, przez co mocno dominuje nad całą przestrzenią i decyduje o jej charakterze. Poza kwestiami czysto estetycznymi w grę wchodzą również aspekty praktyczne. Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, bo wiele zależy od dostępnego metrażu oraz układu okien i drzwi. Niektórzy dysponują oddzielną garderobą, inni będą potrzebować obok łóżka szafy ubraniowej, która również zajmuje sporo miejsca. Wnętrze należy więc dostosować do własnych potrzeb, co czasami wymaga kompromisów. Sprawdź kilka wskazówek i dowiedz się jak ustawić łóżko w sypialni!

Przeczytaj także: Wymiary łóżka do sypialni — jaki rozmiar łóżka wybrać?
Wejdź na: Łóżko do małej sypialni – jakie wybrać?
Sprawdź: Jakie łóżko do pokoju młodzieżowego?

Gdzie ustawić łóżko w sypialni?

Poszukiwanie w aranżacji miejsca na wygodne łóżko można rozpocząć od zapoznania się z zasadami feng shui. Ta sztuka urządzania pomieszczeń proponuje kilka prostych zasad, które ułatwią podjęcie decyzji jak ustawić łóżko w sypialni. Jedna z podstawowych wytycznych mówi, że najlepiej ustawić łóżko przy ścianie pozbawionej okien – dzięki temu nie tylko unika się nieprzyjemnych przeciągów, ale również można zachować swobodny dostęp do parapetu.

Sprawdź: Jakie są rodzaje łóżek do sypialni?

Kolejnym argumentem niech będzie fakt, że wezgłowie mogłoby w takim układzie zasłaniać kaloryfer, który zwykle znajduje się właśnie pod oknem. Ogrzewanie pomieszczenia zostaje wtedy zaburzone, a podczas snu głowa znajduje się blisko źródła ciepła, przez co obniża się komfort nocnego wypoczynku.

Łóżko Carlo Bed Design tapicerowane Łóżko Boho New Elegance tapicerowane
Łóżko Carlo Bed Design tapicerowane Łóżko Boho New Elegance tapicerowane

Wejdź na: Pomysł na zagłówek do łóżka – stylowe rozwiązania do sypialni!

Jak ustawić łóżko w sypialni w zgodzie z kierunkami świata?

Zasady feng shui sugerują też zachowanie odpowiedniego ułożenia względem kierunków świata. Wezgłowie powinno znaleźć się na ścianie od strony północnej, aby nogi w trakcie snu wskazywały na południe. Taka pozycja gwarantuje, że promienie słońca nie będą rano przedwcześnie pojawiać się w okolicach głowy, dzięki czemu nocny wypoczynek potrwa odrobinę dłużej.

Znaczenie ma nie tylko prawidłowe ustawienie łóżka, ale również sam wybór pomieszczenia, w którym urządzimy sypialnię. Powinno ono znajdować się w południowo-zachodniej części mieszkania lub domu. Całkowite dostosowanie się do powyższych zasad nie zawsze jest wykonalne, ale wzięcie kierunków świata pod uwagę może mieć spory wpływ na dobry sen.

Sprawdź: Sypialnia z miejscem do pracy – jak urządzić?

Łóżko Sisto Bed Design kontynentalne Łóżko Nord New Elegance tapicerowane
Łóżko Sisto Bed Design kontynentalne Łóżko Nord New Elegance tapicerowane

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Umiejscowienie mebli w pomieszczeniu musi uwzględniać istniejące ciągi komunikacyjne, aby nie blokować przejścia do ważnych punktów. Przy zastanawianiu się, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni, warto zwrócić szczególną uwagę, aby wezgłowie nie zasłaniało okna, a rama nie stała na przeszkodzie podczas otwierania drzwi.

Sypialnia czasami łączy się również z garderobą lub też posiada balkon – łóżko nie może w takich sytuacjach ograniczać dostępu do tych miejsc. Jeśli metraż jest niewielki, a przejścia wyjątkowo ciasne, to dobrym pomysłem będzie zastosowanie szaf przesuwnych, zamiast tych z klasycznym systemem otwierania. Meble z uchylnymi drzwiami nie są polecane w wąskiej sypialni, gdyż korzystanie z nich wymaga większej przestrzeni.

Łóżko Albino Bed Design tapicerowane Łóżko Monaco New Elegance tapicerowane
Łóżko Albino Bed Design tapicerowane Łóżko Monaco New Elegance tapicerowane

Sprawdź: Sypialnia małżeńska – jak urządzić?

Jak powinno stać łóżko w sypialni?

Tapicerowana rama, wysokie wezgłowie wzbogacone pikowaniem i guzikami, połyskujące nóżki o oryginalnym kształcie – staranne wykończenie z wysokiej jakości materiałów sprawia, że łóżko staje się nie tylko meblem czysto użytkowym, ale również ozdobą pomieszczenia.

Jeśli pragniemy podkreślić estetyczny aspekt naszego miejsca wypoczynku, to najlepiej ustawić łóżko w centralnej części sypialni. Wezgłowie powinno być widoczne bezpośrednio po otworzeniu drzwi do pomieszczenia, aby jego walory zostały odpowiednio wyeksponowane. Jeśli dodatkowo przyozdobimy materac różnorodnymi tekstyliami, to aranżacja będzie robić piorunujące wrażenie. Koce, narzuty i poduszki można dopasowywać kolorystycznie do pór roku, aby wprowadzić niepowtarzalny nastrój.

Łóżko Flavio Bed Design tapicerowane Łóżko Layla New Elegance tapicerowane
Łóżko Flavio Bed Design tapicerowane Łóżko Layla New Elegance tapicerowane

Sprawdź: Jaka szerokość łóżka dla dwóch osób?

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Ograniczony metraż to spore wyzwanie podczas urządzania wnętrza. Stanowi to problem szczególnie w przestrzeni do wypoczynku, gdzie priorytetem jest komfort i wygoda. W takim razie jak ustawić łóżko w małej sypialni? W niewielkiej sypialni najlepiej zrezygnować z nadmiernej ilości akcesoriów, aby zostawić więcej przestrzeni na szeroki materac.

Najpopularniejszym błędem jest ustawienie łóżka we wnęce, gdzie nie można swobodnie z niego wstać bokiem. Taki układ sprawia, że korzystanie z sypialni nie będzie komfortowe, a dodatkowo zabraknie miejsca na szafkę nocną, która jest bardzo funkcjonalnym meblem. Wszelkie szafy i komody powinny powędrować do innych pomieszczeń, aby dać małej sypialni trochę oddechu.

Zastanawiając się, jak ustawić łóżko w sypialni, aby zapewniało odpowiedni komfort zarówno wypoczynku, jak i korzystania z pozostałych elementów sypialni, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówką uda Ci się znaleźć odpowiednie miejsce na ustawienie łóżka w sypialni!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *