Budzenie się w nocy - bezsenność

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje między innymi snu, który powinien być odpowiednio długi i prawidłowy, aby dobrze i skutecznie zregenerować mózg i całe ciało. Jednakże często budzimy się w nocy, nie wiedząc, dlaczego tak się dzieje. Częste budzenie się w nocy może wynikać ze stresu, nieprawidłowej diety, jak i wielu innych elementów naszego codziennego życia, do których nie zawsze przykładamy uwagę. Zatem dlaczego budzimy się w nocy? Jakie mogą być przyczyny częstego wybudzania się podczas snu?

Czytaj też: Drzemka w ciągu dnia, ile powinna trwać?
Sprawdź również: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!
Wejdź na: Problemy ze wstawaniem rano – z czego wynikają?

Fazy snu a długość i jakość naszego snu?

Warto wiedzieć, że sen dzieli się na dwie fazy: NREM i REM, z czego NREM składa się z czterech etapów. Cykliczny i płynny, nieprzerwany sen jest dla nas bardzo ważny. Zdarza się jednak, że niektórzy z nas budzą się w nocy. Taki stan rzeczy może mieć różne podłoże. Każdy śpi trochę inaczej i potrzebne są mu różne cykle, o różnych długościach, aby osiągnąć pełną regenerację i po prostu się wyspać. Cykle te trwają zwykle od 80 do 120 minut w zależności od indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Ma to też związek z wiekiem, gdzie zapotrzebowanie na sen jest inne. Więcej informacji o fazach snu w jednym z naszych poprzednich wpisów: Fazy snu – NREM i REM.

Wejdź również: Objawy niewyspania i jego skutki!

częste budzenie się w nocy

Przeczytaj: Parasomnia – co to jest?

Budzenie się w nocy, poważne zaburzenie snu!

Badania wykazują, że nawet co trzecia osoba może mieć problemy z powodu zaburzeń snu. Im ludzie starsi, tym więcej przypadków przebudzeń w ciągu nocy. Jednak nie tylko wiek jest powodem budzenia się. A więc dlaczego budzimy się w nocy? Powodów może być dużo i mogą one być bardzo zróżnicowane. Pierwsza podstawowa sprawa to kwestia tego, na czym śpimy. Jeżeli nie mamy dobrego, indywidualnie dopasowanego dla naszych potrzeb i oczekiwań materaca, to właśnie on, bądź jego brak, mogą być przyczyną zaburzeń snu.

Zbyt twardy, za miękki czy odkształcony materac wpłynie na dyskomfort podczas snu. To jedna z podstawowych przyczyn wiercenia się w nocy. Należy wtedy szybko wymienić materac na nowy, odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Warto też indywidualnie dobrać poduszkę, gdyż niewłaściwe podparcie głowy również może przełożyć się na budzenie w nocy.

Przeczytaj również: Jaka jest optymalna temperatura do spania?

częste budzenie się w nocy

Regularne pory spania!

Najkorzystniej byłoby, gdybyśmy codziennie kładli się spać o tej samej porze, choć często wydaje się to niemożliwe, warto jednak o to zadbać. Sypialnia powinna być miejscem cichym i ciemnym, powinna kojarzyć się ze snem i relaksem. Przed pójściem spać warto się wykąpać lub wziąć letni prysznic, można wykonać kilka ćwiczeń oddechowych czy posłuchać spokojnej, relaksującej muzyki. Kąpiel przed snem nie powinna być gorąca, ponieważ podnosi temperaturę ciała, która przed snem zawsze spada i staje się optymalna. Tak więc podwyższanie jej wieczorem może właśnie skutkować zaburzeniami snu.

Sprawdź: Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć w nocy?

częste budzenie się w nocy

Wieczorne jedzenie a jakość snu?

Jedzenie późnym wieczorem zdecydowanie nie jest w zalecane. Optymalny czas na kolację to 2-3h przed położeniem się do łóżka. Tak samo nie dobrze jest kłaść się na „głodnego”. Jeżeli nasz żołądek jest pełny, to może prowadzić to do cofania się jego treści, a tym samym do pojawienia się zgagi. Wskazane jest również wypicie szklanki wody, mleka, rumianku, melisy lub mięty. Pusty lub zbyt pełny żołądek często bywają przyczyną wybudzania się w nocy.

Przeczytaj: Sen a odchudzanie – czy sen ma wpływ na efekty odchudzania?

Aby zminimalizować ryzyko budzenia się w nocy, warto poczytać książkę w formie papierowej (poza łóżkiem). Czytanie na urządzeniach emitujących niebieskie światło (laptop, tablet, czytnik e-book) powoduje, że nasz mózg kojarzy je ze świtem, co również powoduje kłopoty zarówno z zasypianiem, jak i zaburzeniami podczas snu.

Sprawdź również: Świadomy sen – co to takiego?

częste budzenie się w nocy

Czego unikać przed snem, żeby się nie budzić?

Nie wskazane jest oglądanie telewizji, uczenie się, zajmowanie się jakąś dodatkową pracą wymagającą wzmożonego wysiłku umysłowego. Wskazany jest natomiast relaks, łatwiej wtedy usnąć. Jeśli nasze przebudzanie się jest systematyczne i regularne, dobrze pomyśleć o 30-minutowych ćwiczeniach fizycznych w ciągu dnia, kilka razy w tygodniu. Może to być spacer, jazda na rowerze czy też prace w ogrodzie. Unikajmy alkoholu, kawy i napojów z kofeiną. Regularnie wietrzmy sypialnię i utrzymujmy w niej temperaturę około 18 stopni C.

Przeczytaj: Higiena snu – co to jest?

Ciągłe budzenie się w nocy niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Dobrze więc zapewnić sobie jak najlepsze, optymalne warunki w sypialni, unikać rzeczy niewskazanych i zmienić swoje przyzwyczajenia na te korzystniejsze dla naszego zdrowia. Jak wiadomo, tylko ciągły, nieprzerwany sen da nam skuteczny odpoczynek i zregeneruje nasze ciało i umysł. Wyspani i w pełni zregenerowani będziemy zdrowsi, weselsi i bardziej wydajni podczas codziennych obowiązków!

Similar Posts

1 Comments

  1. Świetny artykuł. Z naszej strony dodalibyśmy akapit dotyczący budzenia się małych dzieci. Przyczyn tego zjawiska, szczególnie w okresie niemowlęcym może być niezwykle dużo. Największe znaczenie, zaraz po kwestiach zdrowotnych, ma rutyna – dziecko przyzwyczajone do karmienia np. o 3:00, będzie budziło się dokładnie o tej porze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *