noworodek

Jest całym światem rodziców. Mały Wielki człowiek – skarb, który chcą chronić i dla którego pragną wszystkiego, co najlepsze. Macierzyństwo to piękny stan, ale nie da się ukryć, również wyzwanie. Karmienie, przewijanie, kolki, infekcje itd., itd. A w tym wszystkim próba zaspokojenia swoich własnych potrzeb, bo przecież skąd czerpać siły? Która mama nie marzy o przespaniu całej nocy? Pobudki malucha na karmienie są czymś naturalnym, więc młodzi rodzice muszą się oswoić z nową sytuacją. W pierwszych miesiącach rodzice uczą się swojego dziecka. Jest to czas, w którym pojawia się wiele pytań i wątpliwości – czy na pewno wszystko robię dobrze? Każde dziecko jest inne, również potrzeby dotyczące snu niemowlaków i noworodków różnią się od siebie.

Dzisiaj kilka, mam nadzieję, przydatnych informacji na temat snu noworodka i niemowlęcia. Czy istnieją jakieś wytyczne dotyczące potrzeb snu małego człowieka? Otóż według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu noworodek w wieku tygodnia powinien przesypiać nieco więcej niż 16 godzin na dobę. U trzymiesięcznego niemowlęcia czas snu skraca się do 14,5 godziny na dobę. Roczne dziecko potrzebuje około 14 godzin, a w wieku półtora roku około 13,5 godziny na dobę. Jednak należy pamiętać, że przytoczone dane nie muszą idealnie pokrywać się z preferencjami twojego malucha. Są dzieci, które śpią dłużej lub krócej. Sen niemowlaka i noworodka wynika z ich indywidualnego zapotrzebowania. Nie oznacza, że coś im dolega1.

Sekret zdrowego snu niemowlaka – melatonina

Czasami rodzice martwią się, że dziecko krótko śpi, często budzi się w nocy. Tymczasem rytm spania noworodka i niemowlęcia jest do szóstego miesiąca życia nieregularny. Maluch nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Częste nocne pobudki są spowodowane nie tylko głodem malucha. Kluczową rolę odgrywa tutaj ograniczona ilość melatoniny – hormonu wydzielanego przez szyszynkę odpowiedzialnego za jakość snu. Dopiero po szóstym miesiącu jest produkowana w większej ilości, więc wydłuża się czas nocnego snu, a skraca liczba dziennych drzemek2. Dlatego czasami wystarczy po prostu przeczekać trudniejszy czas.

Jak zadbać o komfort snu niemowlaka?

Przed narodzinami dziecka podekscytowani rodzice szykują dla niego przytulny kącik. Wybierają łóżeczko, materacyk, pościel. Ponieważ w ferworze produktów rodzice mogą czuć się zagubieni. Podkreślić należy, że w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę na praktyczne aspekty. Jakość snu malucha zależy w pewnym stopniu także od warunków, jakie mu zapewnimy, i nie chodzi tutaj o kolorowe dodatki tj, baldachim, karuzela czy inne nowoczesne gadżety.

Skupmy się na jakości produktu. Rekomendowane łóżeczka występują w rozmiarze 60×120 lub 70×140. Interesujące modele możesz znaleźć na stronie www.panmaterac.pl. Ponadto są tutaj także ciekawe i polecane materacyki dla niemowląt:

https://www.panmaterac.pl/materace-dla-dzieci/343-20301-materac-dobranocka-5901595010045.html.

Więcej na temat: jak kupować materacyk, przeczytacie tutaj:

https://www.panmaterac.pl/c/materac-do-lozeczka-35.

A teraz kilka słów na temat pościeli. Pościel dla dziecka powinna być bawełniana o właściwościach antyalergicznych. Zazwyczaj w komplecie znajduje się także bardzo płaska poduszka. Jednak jeśli dziecku nie towarzyszy tzw. refluks żołądka – czyli częste ulewanie pokarmu, nie jest ona konieczna w pierwszych miesiącach życia. Ponieważ niemowlęta mają tendencję do „rozkopywania się” w nocy i manewrowania kołderką, w etapie początkowym lepszy może okazać się śpiworek. Mamy wówczas pewność, że maluch nie naciągnie go na siebie i będzie bezpieczny. Łóżeczko warto przygotować niedługo przed pojawieniem się dziecka, aby niepotrzebnie „nie zbierało” kurzu. Pamiętajmy także o dokładnym wietrzeniu sypialni, również w zimie i utrzymywaniu właściwej temperatury pomieszczenia – maksymalnie 22 stopnie.

Rytm dnia a sen niemowlaka

Trudno mówić o określonym rytmie dnia w przypadku noworodka. Wówczas to rodzice dostosowują się do malucha. Kilkumiesięczne niemowlę jest już zdolne do przesypiania całej nocy, oczywiście tutaj nie ma reguły, bo każde dziecko jest inne. Nie mniej jednak warto uczyć malucha pewnych określonych rytuałów, zwłaszcza, gdy wprowadzamy stałe pokarmy. Trzymając się określonych godzin – planujemy dziecku posiłki, spacery, kąpiel i sen. Możemy robić to stopniowo, np. ustalić porę kolacji na określoną godzinę i starać się trzymać takiego schematu. Nocne karmienie jest dla każdego dziecka indywidualne. Są maluchy, które bardzo szybko z niego rezygnują. A są też takie, które budzą się w nocy nawet po roku czasu.

1C. Macgregor, tłum. A. Kucharczyk – Barycza, Mamie na ratunek. Usypianie dziecka, s. 14., Gliwice.
2Tamże, s. 21-22.

Similar Posts

1 Comments

  1. Jednym z najgłówniejszych zadań jest dobór odpowiedniego materacyka. Jest to dość trudna kwestia. Warto zwrócić uwagę na twardość materaca i materiałów z których jest wykonany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *