wygodny materac do spania

Zastanawiając się, jaki powinien być materac, większość osób odpowie – wygodny. Dla niektórych będzie to miękka, zapadająca się powierzchnia, dla innych z kolei, twarde i dobrze podpierające podłoże. W końcu poczucie komfortu jest odczuciem subiektywnym i dla każdego znaczy co innego. Jak dobrać wygodny materac, który pozwoli się nam w pełni zregenerować? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaki materac wybrać?
Wejdź na: Test materacy do spania – jak sprawdzić czy materac jest odpowiedni?
Przeczytaj: Nowy materac – kiedy można spać?

Dlaczego dobór wygodnego materaca jest ważny?

Powszechnie znany jest wpływ snu na nasze zdrowie i samopoczucie. Czynność ta stanowi kluczowy proces regeneracji organizmu, kiedy to nasze ciało i umysł przechodzą przez proces naprawy i odbudowy. Zdrowy sen ma fundamentalny wpływ na naszą pamięć, układ odpornościowy, witalność i zdolność koncentracji.

Jednym z najważniejszych elementów, mających wpływ na jakość wypoczynku, jest wybór odpowiedniego materaca. To bezpośrednio na nim spędzamy długie godziny każdego dnia. Źle dobrany, nie tylko może spowodować znaczny dyskomfort, ale także w konsekwencji wpłynąć negatywnie na kondycję kręgosłupa.

Na wybór wygodnego materaca szczególną uwagę powinny zatem zwrócić osoby z wadami postawy, cierpiące na dyskopatie, bezsenność, z problemami z krążeniem krwi, czy też osoby aktywne fizycznie. Zakup materaca powinien być traktowany jako inwestycja we własne zdrowie.

Wejdź na: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?

Materac Rock&Roll Hilding piankowy Materac Cha Cha Hilding kieszeniowy
Materac Rock&Roll Hilding piankowy Materac Cha Cha Hilding kieszeniowy

Wygodny materac – czym powinien się charakteryzować?

Wybór materaca powinien być spersonalizowany i dostosowany do wielu parametrów. Są to przede wszystkim: waga, wzrost, ulubiona pozycja snu, stan zdrowia. Jakie są główne cechy wygodnego materaca?

Odpowiednie podparcie – dobrze dopasowany materac zapewnia optymalne podparcie kręgosłupa i całego ciała. Istotne jest, aby sylwetka została utrzymana w pozycji prostej, a szczególnie odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa. Właściwe podparcie zniweluje ryzyko obudzenia się obolałym i niewypoczętym.

Dopasowanie do potrzeb i przyzwyczajeń – każdy z nas ma osobiste preferencje odnośnie tego, na jakim materacu jest mu najwygodniej. Oczywiście najważniejsze jest dobranie stopnia twardości do wagi i wzrostu, a następnie do tego, czy jesteśmy przyzwyczajeni do np. miękkiej pianki termoelastycznej, czy solidnie podpierającego ciało wkładu kieszeniowego.

Przeczytaj: Jak dobrać materac do wagi i wzrostu?

Redukcja punktów nacisku – wygodny materac powinien redukować punkty nacisku ciała na powierzchnię, zapewniając odpowiedni przepływ krwi i prawidłową regenerację organizmu.

Odpowiednia wentylacja – dobrze zaprojektowany materac powinien zapewniać pełen komfort termiczny, szczególnie latem. Osoby zmagające się z nadpotliwością powinny zwrócić szczególną uwagę na materiały, z którego wykonany jest materac – wysokiej jakości materac zapobiegnie dyskomfortowi termicznemu i przegrzewaniu się organizmu. Co więcej, dobry materac powinien mieć zapewniony właściwy przepływ powietrza, by zapobiec gromadzeniu się wilgoci w jego wnętrzu.

Hipoalergiczność – niektóre rodzaje wkładów są stworzone z myślą o alergikach (np. pianka lateksowa). Taki komponent blokuje możliwość namnażania się groźnych mikroorganizmów wewnątrz materaca, co przekłada się na bezpieczny i higieniczny sen.

Materac Wenus Janpol kieszeniowy Materac Andromeda Janpol sprężynowy
Materac Wenus Janpol kieszeniowy Materac Andromeda Janpol sprężynowy

Wygoda snu a budowa materaca

Wyróżnia się kilka rodzajów materacy, ze względu na ich budowę.

Materace kieszeniowe – takie modele posiadają setki niezależnych, drobnych sprężynek, z których każda jest umieszczona w osobnej przegrodzie. Rozwiązanie to sprawia, że każda z nich zapewnia indywidualne podparcie każdej części ciała. Wkład kieszeniowy jest zabezpieczony z obu stron warstwą wytrzymałej pianki.

Materace piankowe – są najczęściej wykonane z kilku warstw różnych pianek. Sprawia to, że idealnie dopasowuje się do kręgosłupa i całej sylwetki, która delikatnie „wtapia się” w powierzchnię. Są dedykowane osobom o niskiej wadze.

Materace lateksowe – niezwykle sprężyste i hipoalergiczne materace, wykonane z użyciem naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Nie przyciągają i nie kumulują kurzu, a także zapobiegają rozwojowi groźnych mikroorganizmów. Jest to rewelacyjny wybór dla osób wrażliwych na alergeny.

Materace hybrydowe – w swojej konstrukcji łączy sprężynową bazę z wkładem piankowym. Od materacy np. kieszeniowych różni się liczbą warstw. Więcej różnorodnych komponentów sprawia, że taki model jest jeszcze lepiej dopasowany do potrzeb użytkownika.

Dowiedz się więcej: Jakie są rodzaje materacy?

Materac Demeter Janpol lateksowy Materac Melody Hilding lateksowy
Materac Demeter Janpol lateksowy Materac Melody Hilding lateksowy

Przeczytaj: Jakie materace są najzdrowsze?

Wygodny materac do spania – kluczowa odpowiednia twardość

Twardość materaca ma najistotniejszy wpływ na poczucie komfortu podczas snu. To od tego zależy, w jaki sposób będzie układała się nasza sylwetka. Zbyt miękki model sprawi, że nie będzie wystarczająco podparta. Prowadzi to do niewłaściwego ułożenia kręgosłupa, który w czasie wypoczynku będzie wygięty w łuk. Skutkiem tego będzie napięcie mięśni, ból pleców oraz dyskomfort po przebudzeniu.

Z kolei zbyt twardy materac sprawi, że cała sylwetka będzie podparta na zaledwie kilku punktach. Konsekwencją takiego ułożenia ciała może być ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Należy podkreślić, że długotrwałe spanie na niedopasowanym pod kątem stopnia twardości materacu, może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych, takich jak: poranne bóle głowy i pleców, powstanie lub utrwalenie wad postawy, problemy z krążeniem, drętwienie kończyn.

Sprawdź również: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

Aby dobrać odpowiedni stopień twardości, dobrze jest zapoznać się z zaleceniami producenta. Większość z nich podaje informacje o tym, dla jakiej wagi i wzrostu dedykowane są poszczególne materace. Dobierając materac, należy wziąć także pod uwagę ulubioną pozycję snu – osoby śpiące na plecach powinny dobrać materac twardszy, natomiast preferując leżenie na boku czy brzuchu – nieco bardziej miękkie. Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, jaka twardość będzie dla nas odpowiednia, jest przetestowanie kilku modeli w salonie.

Wybór wygodnego materaca jest kwestią nie tylko preferencji osobistych, ale także potrzeb. Kluczowe jest uwzględnienie wielu czynników, jak budowa ciała, pozycja snu i ewentualne problemy zdrowotne. Nie ma jednego uniwersalnego materaca, który byłby odpowiedni dla wszystkich. Dobra jakość snu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i codziennego samopoczucia, więc inwestycja w wygodny materac to inwestycja w siebie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *