dyskopatia lędźwiowa - jak spać przy dyskopatii lędźwiowej

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, brak aktywności ruchowej – czynniki te sprawiają, że z roku na rok wzrasta liczba osób, u których diagnozowane są choroby kręgosłupa, w tym głównie dyskopatia lędźwiowa. Osoby zmagające się z nimi z pewnością zdają sobie sprawę, jak duży wpływ na ograniczenie dolegliwości bólowych ma wysoka jakość odpoczynku. Regenerujący sen w połączeniu z rehabilitacją zminimalizuje ryzyko pogłębiania się schorzenia i poprawi jakość życia chorego. Dyskopatia lędźwiowa – jak spać? Jaka pozycja do spania będzie odpowiednia przy dyskopatii lędźwiowej? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?
Sprawdź również: Dyskopatia szyjna – jak spać?

Dyskopatia lędźwiowa – co to takiego?

Dyskopatia lędźwiowa to schorzenie dysku lędźwiowego, które wynika ze zmian zwyrodnieniowych w obrębie krążków międzykręgowych (dysków). Krążki te są zbudowane z jądra miażdżystego, pierścienia włóknistego oraz płytek chrzęstnych. W wyniku procesu degeneracyjnego, struktury dysków ulegają odwodnieniu, a kręgosłup nie jest utrzymywany w prawidłowym położeniu. To z kolei może doprowadzić do ucisku rdzenia lub nerwów.

Dyskopatia lędźwiowa objawia się przede wszystkim bólem w odcinku lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym, który nasila się podczas chodzenia, jak również przy podnoszeniu przedmiotów lub schylaniu się. Z czasem pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak: ból promieniujący do nogi, drętwienia kończyn, zaburzenia czucia czy niedowłady. Dyskopatia jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych i jest diagnozowana u coraz młodszych osób.

Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Tempo Pan Materac piankowy
Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy Materac Tempo Pan Materac piankowy

Jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Prawidłowo ułożony kręgosłup pozwoli odciążyć obolałe miejsce i zniwelować dyskomfort. Nie ma jednej, uniwersalnej pozycji snu, która przyniesie ulgę osobom cierpiącym na dyskopatię lędźwiową. Warto wypróbować wszystkie trzy warianty i sprawdzić, który skutecznie przyniesie nam ulgę. Jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

pozycja boczna – pomaga ustabilizować obręcz biodrową i barkową. Najważniejsze, aby kręgosłup był utrzymany w prostej linii, dlatego rewelacyjnie sprawdzi się tutaj wyprofilowana poduszka ortopedyczna. Warto też umieścić między stopami, kolanami i udami klin ortopedyczny, zwiniętą kołdrę lub poduszkę;

pozycja na plecach – przyjmując taką pozycję snu, warto podłożyć pod kolana np. zwinięty koc. Takie ułożenie ciała pozwoli odciążyć kręgosłup lędźwiowy i zniweluje ból;

pozycja embrionalna – pozycja na boku z nogami podciągniętymi do klatki piersiowej. Układając się w ten sposób, warto zadbać o wypełnienie krzywizn anatomicznych poduszkami, podobnie jak w pozycji bocznej.

Dowiedz się więcej: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy Materac Salsa Hilding piankowy
Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy Materac Salsa Hilding piankowy

Jaki materac na dyskopatię lędźwiową?

Dawniej osobom cierpiącym na dyskopatię lędźwiową zalecano spanie na bardzo twardych powierzchniach, takich jak np. podłoga czy deski. Z czasem okazało się, że rozwiązanie to, choć przynosi chwilową ulgę, przyczynia się do pogłębienia choroby. Zbyt twarda powierzchnia sprawia, że ciało jest ułożone w nienaturalnej pozycji, a biodra i ramiona są nadmiernie uciskane. Jaki materac na dyskopatię lędźwiową wybrać? Poniżej podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru materaca, jeśli zmagasz się z dyskopatią lędźwiową:

– powierzchnia powinna być dosyć twarda, a przy tym elastyczna. Aby odciążyć kręgosłup lędźwiowy podczas snu, stopień twardości materaca musi być dopasowany do wagi użytkownika.

Więcej na: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

materac dla osoby zmagającej się z dyskopatią lędźwiową powinien mieć wydzielone strefy twardości. W jaki sposób to działa? Powierzchnia zapada się na inną głębokość, w zależności od części ciała, którą podpiera. Dzięki temu kręgosłup lędźwiowy podczas snu jest stale utrzymany w linii prostej, co niewątpliwie przyniesie ulgę osobom cierpiącym na dyskopatię lędźwiową.

Dowiedz się więcej: Czym są strefy twardości w materacu?

Materac Fandango Hilding kieszeniowy Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy
Materac Fandango Hilding kieszeniowy Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy

– najlepsze dla kręgosłupa są materace wykonane z użyciem pianki termoelastycznej. Komponent ten ugina się pod wpływem temperatury ciała, co gwarantuje idealne dopasowanie powierzchni do sylwetki śpiącej osoby. Kolejnym wartym uwagi produktem jest materac kieszeniowy z wkładem kieszeniowy typu multipocket. Zwiększona liczba sprężyn sprawia, że krzywizny anatomiczne są odpowiednio podpierane, a powierzchnia materaca ugina się jedynie w strefie realnego obciążenia.

Przeczytaj: Materac z pamięcią kształtu – czy warto wybrać?
Sprawdź również: Pianka termoelastyczna w materacu – komfort i wygoda!

Objawy dyskopatii lędźwiowej doskwierają szczególnie podczas zasypiania. W ostrych stadiach schorzenia mogą także powodować przebudzanie się, a w konsekwencji problemy z ponownym zaśnięciem. To jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy, zależy od wielu czynników. Z pewnością należy skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania profesjonalnym porad w kwestii prawidłowego odciążenia kręgosłupa lędźwiowego podczas snu. Dobór odpowiedniego materaca jest niezwykle istotny – pozwoli nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale także umożliwi pełną regenerację mięśni, co jest niezwykle istotne podczas leczenia schorzeń kręgosłupa.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *