materac dwustronny czy jednostronny

Dobry materac ma kluczowe znaczenie dla naszego snu, abyśmy budzili się wypoczęci i zrelaksowani. Warto do wyboru materaca podejść z należytą starannością. Oprócz podstawowych parametrów jak szerokość, twardość czy budowa wkładu, materace mają wiele innych cech, którym warto się przyjrzeć bliżej. Niektóre modele są dwustronne, gdzie każda ze stron może reprezentować inne właściwości. Dostępne są również materace z jedną stroną użytkową. Czy materace dwustronne są bardziej funkcjonalne niż materace jednostronne? Lepiej wybrać materac dwustronny czy jednostronny? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Czytaj też: Materace rolowany czy nie? Jak pakowane są materace?
Sprawdź również: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?
Wejdź na: Jak dbać o materac? Porady i wskazówki

Materac dwustronny – dwie strony użytkowe!

Niewątpliwą zaletą materacy dwustronnych jest to, że możemy je dowolnie obracać i korzystać z właściwości dwóch powierzchni spania. W wielu modelach producenci stosują w materacach dwie różnego rodzaju pianki po obu stronach. Takie zastosowanie pozwala korzystać z właściwości np. lateksu i pianki wysokoelastycznej. Są to materace, których twardość po obu stronach jest bardzo zbliżona.

Coraz częściej, w nowoczesnych materacach, wykorzystuje się materiały, dzięki którym w obrębie jednego produktu mamy możliwość spania na powierzchni o zróżnicowanych stopniach twardości.

Kupując materac, chcemy z niego korzystać jak najdłużej, a jak wiemy nasze ciało i upodobania z czasem mogą się zmienić, dlatego wybór materaca dwustronnego o odmiennych stopniach twardości będzie idealnym zakupem. Jeśli czujemy, że jedna strona przestaje spełniać nasze oczekiwania, wystarczy obrócić materac do spania, aby cieszyć się odpowiednim podparciem dostosowanym do naszych aktualnych potrzeb.

Materac Hilding Flamenco Materac Original Multi Pan Materac
Materac Flamenco Hilding Materac Original Multi Pan Materac

Sprawdź również: Jaki materac wybrać?

Jak rozpoznać strony materaca?

W przypadku materacy dwustronnych to, na której stronie materaca powinniśmy spać, zależy już tylko i wyłącznie od nas samych. Jak rozpoznać strony materaca? Problemu nie ma w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup materaca z piankami funkcyjnymi. Są to materace dwustronne, których obie powierzchnie obłożone zostały pianami o innych właściwościach.

Na rynku dostępne są materace, gdzie po jednej stronie możemy korzystać z walorów termoelastycznego materiału, który idealnie dopasuje się do sylwetki oraz odpowiednio skumuluje ciepło, natomiast po drugiej stronie materaca zastosowano innowacyjną piankę chłodzącą, która zapewni nam większy chłód podczas snu. Uproszczając, można powiedzieć, że tego rodzaju materac posiada stronę letnią i zimową.

Kwestia strony, na jakiej śpimy, nie jest tak oczywista, kiedy w materacu zastosowano standardowe materiały. Aby rozpoznać, na której stronie materaca aktualnie śpimy, należy rozsunąć pokrowiec i porównać kolory i opisy pianek na stronie producenta lub sklepu, w którym zakupiliśmy materac.

Materac Hilding Zorba Materac Nolli Janpol
Materac Zorba Hilding Materac Nolli Janpol

Materace jednostronne – zalety i wady!

Materace jednostronne mają szereg zalet i są bardzo często wybierane przez klientów. Istotną zaletą takiego materaca jest to, że nie musimy go obracać podczas użytkowania. Jednakże niekiedy jest to traktowane jako jedna z wad materacy jednostronnych.

W miarę regularne obracanie i zmiana strony materaca wpływa lepiej na wentylację w produkcie. W przypadku, gdy materac przez wiele miesięcy czy lat leży w tej samej pozycji może dojść do zaburzenia przepływu powietrza, a co za tym idzie szybszego zużycia materaca. W takim przypadku producenci zalecają przekręcać materac w taki sposób, aby zamienić miejsce, gdzie spoczywała głowa z miejscem na nogi.

W taki sposób jesteśmy w stanie w jakimś stopniu poprawić cyrkulację powietrza w materacu. Niewątpliwą zaletą materacy jednostronnych jest ich cena oraz wysokość. Są to z reguły nieco tańsze i niższe materace, posiadające mniej warstw. Dzięki temu idealnie wpasują się do łóżka, w którym wyższy dwustronny materac mógłby się nie zmieścić lub wyglądać nieestetycznie.

Materac Tempo Pan Materac Materac Original Thermo Pan Materac
Materac Tempo Pan Materac Materac Original Thermo Pan Materac

Materac dwustronny czy jednostronny, który wybrać?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić który materac będzie lepszy. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Należy pamiętać, że bez względu na to, na jaki rodzaj się zdecydujemy, o materac należy dbać, odwracać od czasu do czasu, nawet jeśli jest to tylko zamiana miejsca, gdzie spoczywa głowa z nogami.

Nie da się kupić jednego, nawet najlepszego materaca na całe życie, gdyż po jakimś czasie zmieniają się nasze preferencji, nasze ciało, a materac się zużywa. Materac z higienicznego punktu widzenia należy wymieniać co 7 – 10 lat. Warto więc poświęcić więcej czasu na przetestowanie wielu modeli oraz skorzystanie z porad specjalistów, aby wybrać odpowiedni materac!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *