jaki materac do łóżka piętrowego - aranżacja pokoju z łóżkiem piętrowym

Łóżko piętrowe to nie tylko praktyczny mebel, który pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni w sypialni dziecięcej – przynosi także sporo frajdy najmłodszym. Aby jednak stał się bezpiecznym i komfortowym miejscem odpoczynku, należy dobrać do niego odpowiedni materac. Sprawdź, jaki materac do łóżka piętrowego będzie odpowiedni oraz dowiedz się, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru!

Sprawdź również: Jaki materac dla dziecka wybrać?
Dowiedz się więcej: Jakie łóżko dla dziecka wybrać?

Materac do łóżka piętrowego – czym powinien się charakteryzować?

Materac do łóżka piętrowego powinien być nisko profilowy. Wybór zbyt wysokiego modelu na górną pryczę może sprawić, że zwiększy się ryzyko wypadnięcia dziecka z łóżka podczas snu. Natomiast taki wybór do dolnej pryczy może skutkować niekomfortowym wstawaniem – dziecko może uderzać głową o górne piętro. Niezbędne będzie zatem wymierzenie wysokości ramy, która okala materac, a następnie dobranie na tyle niskiego materaca, aby barierka wciąż spełniała swoje zadanie.

Zalecana wysokość standardowego materaca dla dziecka to 9-12 cm. Dobierając odpowiednie komponenty, nawet model o mniejszej wysokości odpowiednio podeprze ciało i zamortyzuje ruchy podczas snu, bez uczucia dyskomfortu i ucisku.

Sprawdź również: Wymiary materaca dla dziecka – jakie będą odpowiednie?

Tak jak każdy materac do łóżka dziecięcego, również materac do łóżka piętrowego powinien mieć odpowiedni stopień twardości – dla najmłodszych zaleca się materace o średnim stopniu twardości. Choć ta twardość jest z reguły polecana użytkownikom o wadze 60-80 kg, dla rozwijającego się kręgosłupa lepiej jest dobrać nieco twardsze podłoże, aby sylwetka była lepiej podtrzymywana.

Materac Dobranocka Hilding dziecięcy Materac Kołysanka Hilding dziecięcy
Materac Dobranocka Hilding dziecięcy Materac Kołysanka Hilding dziecięcy

Jaki materac do łóżka piętrowego wybrać?

Wybierają materac do łóżka piętrowego, przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na jego komponenty. Materace dla dzieci powinny odznaczać się najwyższą higienicznością. Współczesne modele zapobiegają gromadzeniu się pleśni, roztoczy czy bakterii. Do łóżka dla dzieci doskonale sprawdzą się materace z pianką lateksową.

Oprócz najwyższego stopnia higieny modele takie posiadają wiele punktów podparcia, dzięki czemu doskonale podtrzymują wszystkie naturalne krzywizny anatomiczne. Co więcej, materac wykonany z lateksu wcale nie musi być wysoki, aby zachowywał wszystkie najważniejsze cechy.

Materac Young Prestige Pan Materac dziecięcy Materac Young Special Pan Materac dziecięcy
Materac Young Prestige Pan Materac dziecięcy Materac Young Special Pan Materac dziecięcy

Dowiedz się więcej: Materac lateksowy dla dziecka – czy to dobry wybór?

Innym rozwiązaniem są materace piankowe. Najlepiej sprawdzą się tutaj materace wykonane z użyciem pianki termoelastycznej. Jej popularność znacznie wzrosła, a wszystko dzięki niezwykłym właściwościom – dopasowaniu się pod wpływem temperatury ciała.

Ponadto dobrej jakości materac dziecięcy powinien mieć także zdejmowalny pokrowiec, który można bezpiecznie prać w warunkach domowych w wysokiej temperaturze. Nie tylko przedłuży to żywotność materaca, ale i wpłynie na komfort i higienę snu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci wrażliwych na alergeny.

Materac Lio Janpol dziecięcy Materac Fini Janpol dziecięcy
Materac Lio Janpol dziecięcy Materac Fini Janpol dziecięcy

Dlaczego warto zadbać o dobór odpowiedniego materaca do łóżka piętrowego?

Łóżka piętrowe dla dzieci to świetny wybór o pokoju rodzeństwa, który zapewni wiele frajdy najmłodszym użytkownikom. Warto przy tym zadbać o właściwie dobrany materac do łóżka piętrowego, który powinien zapewnić dziecku właściwe podparcie kręgosłupa. Szczególnie że w przypadku najmłodszych snu jest znacznie więcej, a na dodatek odgrywa on niemałą rolę w prawidłowym rozwoju. Jest to o tyle istotne, że wybór ten może znacznie wpłynąć na prawidłowy rozwój ciała.

Źle dobrany materac do łóżka piętrowego nie tylko może mieć negatywne skutki dla kręgosłupa, lecz także nie spełniać wymogów bezpieczeństwa. Warto zwrócić szczególną uwagę na komponenty, z których został wykonany. Higieniczność produktu, atesty czy przewiewność wkładu mogą mieć szczególne znacznie w przypadku dzieci zmagających się z alergiami. W przypadku łóżek piętrowych odpowiednio dobrany materac nie tylko zapobiegnie wyginaniu się stelaża, ale także zapobiegnie wypadnięciu dziecka z łóżka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *