Hipersomnia - nadmierna senność

Wydawać by się mogło, że 8-godzinny regularny sen rozwiąże wszystkie nasze problemy spowodowane codziennym zmęczeniem oraz brakiem sił na kolejny dzień. Zdarza się jednak, że pomimo przestrzegania odpowiedniego cyklu snu czujemy się źle, nie jesteśmy w stanie odpocząć. Jeśli taki stan jest wynikiem wielu nieprzespanych nocy, prawdopodobnie mamy do czynienia z brakiem regeneracji organizmu. Jeśli jednak stan zmęczenia utrzymuje się dłuższy czas, nawet kiedy śpimy regularnie, koniecznie sprawdźmy, czy nie dolega nam hipersomnia. Czym tak właściwie jest hipersomnia i jakie są jej przyczyny i objawy? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Somnifobia – co to takiego?
Wejdź na: Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć w nocy?
Sprawdź: Jak się wysypiać – co zrobić żeby lepiej spać?

Hipersomnia – co to takiego?

Hipersomnią określa się nieprzerwany stan zmęczenia i uczucia nadmiernej senności, który znacznie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka w ciągu dnia. Stan taki wynika ze wzmożonej potrzeby odpoczynku, co przekłada się na większą liczbę godzin snu.

Osoby cierpiące na nadmierną senność, w jej zaawansowanym stadium, są podatne między innymi na niekontrolowane drzemki czy problemy z pamięcią i koncentracją, co często negatywnie wpływa na życie rodzinne, zawodowe oraz społeczne. Hipersomnię, podobnie jak jej przeciwieństwo – bezsenność, można leczyć i łagodzić objawy.

Wejdź na: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!

hipersomnia - nadmierna senność

Przeczytaj: Parasomnia – co to jest?

Hipersomnia – jakie są przyczyny?

Często bardzo trudno określić bezpośrednią przyczynę występowania hipersomnii u człowieka. Jednak przypuszcza się, że na zaburzenia snu o charakterze nadmiernej senności mogą mieć wpływ takie czynniki jak: otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, problemy neurologiczne, stresujący tryb życia, brak odpowiedniej higieny pracy czy ogólnie pojęte zaburzenia psychiczne.

Wskazuje się również po prostu uwarunkowania genetyczne, z którymi najtrudniej wygrać. Jeśli ktoś z naszych bliskich cierpiał na tę przypadłość, są duże szanse, że hipersomnia wystąpi również u nas.

Sprawdź również: Ile powinno się spać?

hipersomnia - nadmierna sennośćy

Nadmierna senność i zmęczenie – objawy hipersomnii!

Podobnie do wielu innych zaburzeń snu hipersomnia jest bardzo złożona i objawia się etapami. Na samym początku możemy odczuwać chroniczne zmęczenie, brak chęci do wykonywania codziennych czynności czy zwykłe rozdrażnienie.

Sprawa może skomplikować się nieco bardziej, kiedy zaczniemy niekontrolowanie zasypiać w pracy lub podczas codziennych obowiązków. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby jak najszybciej podjąć próbę zdiagnozowania u siebie pierwszych symptomów hipersomnii.

Warto zaznaczyć, że nadmierne zmęczenie, spowodowane przesileniem organizmu, nie zwiastuje jeszcze występowania u nas hipersomnii. Problemowi powinniśmy przyjrzeć się bardziej, kiedy przesypiamy standardowe 8 godzin, nie męczymy się zbytnio w ciągu dnia, a mimo to nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, ponieważ wciąż chce nam się spać.

Przeczytaj: Sen a odchudzanie – czy sen ma wpływ na efekty odchudzania?

Najczęstszymi alarmującymi objawami hipersomnii są: problemy z pamięcią oraz koncentracją, nieustannie występujące poczucie lęku i strachu, ciągłe rozdrażnienie, wolniejsza mowa niż zwykle czy niebezpieczne omamy. Pamiętajmy jednak, że podane przykłady objawów hipersomnii muszą występować co najmniej miesiąc, abyśmy mogli stwierdzić, że mamy do czynienia z zaburzeniem snu.

Dowiedz się więcej: Mówienie przez sen – z czego wynika?

hipersomnia - nadmierna senność

Jak leczyć nadmierną senność?

Jeśli zaobserwujemy u siebie któryś z potencjalnych objawów hipersomnii, oczywiście warto skontaktować się z lekarzem, który oceni, jak poważne jest nasze zaburzenie i czy w ogóle ono występuje. Potwierdzenie lub zaprzeczenie pojawienia się hipersomnii specjalista powinien określić już podczas podstawowego wywiadu lekarskiego.

Może zdarzyć się jednak, że problem tkwi głębiej, dlatego często zleca się wykonanie tomografii komputerowej głowy, testu utrzymania czuwania czy badania polisomnograficznego. Ostatnie z badań polega na pełnej analizie etapów snu, parametrów układu krążenia w organizmie, a także ruchów kończyn podczas snu. Ważną kwestią jest również poziom przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz poziom zawartości tlenu we krwi.

W kolejnym etapie, jeśli lekarz stwierdzi hipersomnię, może zalecić nam odpowiednie leczenie na przykład za pomocą środków farmakologicznych czy mniej inwazyjnych metod behawioralnych, polegających na modyfikacji czasu snu lub celowym planowaniu niedługich drzemek w ciągu dnia.

Wejdź na: Fazy snu – NREM i REM, czym są?

Hipersomnia to zaburzenie, którego, przy odpowiedniej pomocy specjalisty, możemy się pozbyć. Dlatego tak bardzo ważne jest, abyśmy reagowali jak najszybciej. Jeśli rozpoznamy u siebie jakiś z opisywanych objawów, utrzymujących się ponad miesiąc, koniecznie zasięgnijmy opinii lekarza. Być może będzie to krok, poprzez który uwolnimy się od ciągłego zmęczenia, rozdrażnienia oraz „uciążliwego” funkcjonowania w społeczeństwie.

Similar Posts

1 Comments

  1. Pierwszy raz słyszę o czymś takim jak hipersomia. Chyba wreszcie mogę nazwać co jest u mnie problemem. Mimo, że długo śpię mam problem z tym, że jestem bardzo niewyspany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *