drzemka w ciągu dnia

Coraz więcej osób narzeka na jakość snu, a także na zmęczenie odczuwane po przebudzeniu i w ciągu dnia. Drzemka w ciągu dnia pozwala nabrać sił, odświeżyć umysł oraz daje inne korzyści dla organizmu. Warto w ciągu dnia zaplanować przynajmniej 10-20 minut na drzemkę, najlepszym momentem jest wczesne popołudnie. Drzemka zmniejsza poziom odczuwanego stresu, pobudza kreatywność i dostarcza nam energii na drugą część dnia. W organizmie wydziela się duża ilość hormonów, m.in. adrenalina i noradrenalina. Są one potrzebne do przebudzenia, stymulują rytm serca i wpływają na poprawienie ukrwienia mózgu. Warto dowiedzieć się ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia oraz jak wpływa na naszą dalszą efektywność w ciągu dnia?

Czytaj też: Bezsenność – poważny problem z zaburzeniem snu!
Sprawdź również: Objawy niewyspania i jego skutki!
Wejdź na: Częste budzenie się w nocy – jakie są tego przyczyny?

Drzemka w ciągu dnia – jak wpływa na efektywność?

Wielu z nas zmaga się w ciągu dnia ze spadkiem efektywności w pracy. Nagle dopada nas zmęczenie, zaczynamy ziewać lub odczuwać ból głowy. W ten sposób nasz organizm domaga się chwili odpoczynku. Wtedy najczęściej sięgamy po kolejną kawę lub napoje energetyczne, które nie zawsze działają na nas pobudzająco. Po nieprzespanej nocy wystarczy, że znajdziemy chwile na odpoczynek, by zaburzone funkcje mogły wrócić do normy. Po drzemce zwiększa się efektywność naszej pracy i łatwiej zapamiętujemy nowe informacje. Regularne ucinanie sobie drzemki pomaga pozbyć się napięcia i stresu, ponieważ obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu).

Sprawdź: Problemy ze wstawaniem rano – z czego wynikają?
Zobacz też: Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć w nocy?

Ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia?

Warto, aby drzemki były regularne i odbywały się o podobnej porze. Optymalny czas trwania wynosi około 20 minut. Drzemki, które trwają od 5 do 15 minut, dają natychmiastowy zastrzyk energii na kilka godzin. Z kolei po przebudzeniu z dłuższej drzemki możemy czuć osłabienie. Odpoczynek w ciągu dnia sprawia, że umysł znów zaczyna działać tak sprawnie, jak po obudzeniu. Krótka drzemka nie zaburzy nocnego snu, wręcz pozwoli się odstresować. Można ją zrobić w wolnej chwili, jednak nie później niż do godziny 18. Nie powinna trwać dłużej niż pół godziny, ponieważ po tym czasie mózg przechodzi w fazę głębokiego snu.

Przeczytaj: Głęboki sen – ile powinien trwać?

Drzemka po obiedzie, która będzie trwała dłużej, spowoduje, że zamiast dawki energii pojawi się zmęczenie, dlatego warto nastawić budzik. Jeśli jednak zmagamy się z bezsennością, powinniśmy zrezygnować z drzemek w ciągu dnia, ponieważ wpływają na zaburzenie rytmu dobowego. Mimo że niektórym pozwalają odpocząć i zregenerować organizm, mogą powodować problemy z zaśnięciem wieczorem.

Wejdź na: Jaka jest optymalna temperatura do spania?

Nadmiar obowiązków, nadgodziny, praca na zmiany i codzienne obowiązki powodują narastający stres, który przekłada się na nieprzespane noce. Brak odpowiedniej ilości snu ma negatywny wpływ na zdrowie, zwiększa ryzyko nadciśnienia i innych schorzeń związanych z układem krążenia. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy zapracowani, chwila odpoczynku w ciągu dnia zwiększy naszą produktywność. Drzemka, jeśli nie trwa zbyt długo, jest efektywną formą wypoczynku. Zdecydowanie nie jest to strata czasu, a sposób na dobre samopoczucie i zdrowie. Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem lub przeciwnikiem popołudniowej drzemki, pamiętaj o tym, aby dbać o zdrowy i spokojny odpoczynek w trakcie codziennych obowiązków!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *