Odpowiednie środowisko snu wymaga starannego przygotowania, dlatego wiele osób kupując materac, prosi o pomoc wykwalifikowanych doradców. Po przetestowaniu kilku modeli najlepszy z nich trafia do sypialni, ale do spokojnego wypoczynku potrzebna będzie jeszcze przyjemna w dotyku pościel i tekstylia. Dobór kołder i poduszek bywa dosyć intuicyjny, trudniej natomiast dopasować rozmiar prześcieradła. Jego zadaniem jest ochrona materaca, a także zapewnienie higieny i świeżości, dlatego musi stabilnie przylegać do pokrowca. Jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca? Sprawdź i dowiedz się jaki rozmiar prześcieradła będzie odpowiedni na Twój materac, aby nie przesuwało się w trakcie nocnego wypoczynku!

Przeczytaj także: Jakie prześcieradło wybrać?
Wejdź na: Rozmiar pościeli – jakie są standardowe rozmiary pościeli?
Sprawdź również: Rozmiar materaca – jakie wymiary powinien mieć materac?

Rozmiar prześcieradła a materac – jaki wybrać?

Tekstylia sypialniane powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale również zapewniać należyty komfort. Dopasowanie pod względem estetycznym jest bardzo ważne, gdyż pozwala podkreślić styl i charakter wnętrza, ale nawet najlepiej prezentujące się prześcieradło nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie się podwijać lub zsuwać na podłogę.

Do dyspozycji pozostają zarówno modele tradycyjne, jak też te wyposażone w elastyczną gumkę. Jaki rozmiar prześcieradła do materaca wybrać? Klasyczne, proste wygląda wyjątkowo elegancko, a dodatkowo łatwiej będzie je wyprać i poskładać. Minusem jest fakt, że w porównaniu do tego ze ściągaczem trzeba częściej je poprawiać, bo przesuwa się po powierzchni materaca.

Wybór zależy głównie od kwestii estetycznych, dlatego kolor i rodzaj najlepiej dopasować do własnych preferencji, natomiast rozmiar prześcieradła powinien być idealnie dopasowany do wielkości materaca do spania.

Prześcieradło Pan Materac Prześcieradło Tempur Fit
Prześcieradło Pan Materac Prześcieradło Tempur Fit

Przeczytaj także: Jaka narzuta na łóżko 160×200?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar prześcieradła?

Najczęściej popełnianym błędem podczas zakupu tekstyliów sypialnianych jest dobieranie ich na podstawie samych wymiarów łóżka. Zarówno kołdra, jak i prześcieradła powinny być odrobinę większe, aby zapewnić wygodne użytkowanie.

Podczas snu pościel nigdy nie leży idealnie prosto – owijamy się w nią, aby było odrobinę cieplej, dlatego idealna kołdra musi mieć kilka dodatkowych centymetrów. Podobnie jest w przypadku prześcieradła, które powinno otoczyć cały materac i swobodnie się pod niego wsunąć. Daje to gwarancję, że podczas snu nie będzie się przemieszczać i fałdować.

Jak więc obliczyć prawidłowy rozmiar? Wystarczy zmierzyć swój materac, a potem skorzystać z prostego wzoru: szerokość/długość + 2x wysokość + 20 cm. W ten sposób można być pewnym, że prześcieradło pokryje całą powierzchnię snu (szerokość/długość) i zakryje materac z obu stron (stąd 2x wysokość), a dodatkowe 20 cm pozwoli swobodnie naprężyć prześcieradło i wsunąć jego krawędzie pod materac, co zabezpieczy całość przed zawijaniem i przesuwaniem.

Rozmiar prześcieradła - jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca

Sprawdź: Jak dobrać narzutę na łóżko?

Jakie prześcieradło na materac 160×200?

Korzystając z podanego wzoru można łatwo obliczyć jakie prześcieradło na materac 160×200 będzie najlepsze. To jeden z najpopularniejszych rozmiarów materacy, dlatego producenci tekstyliów sypialnianych oferują również modele o przystosowanych do niego kształtach.

Jeśli materac ma wysokość 25 cm, to łatwo policzyć, że idealne prześcieradło powinno mieć 230 cm szerokości (160 + 2×25 + 20 cm). Ten sam wzór pozwoli wyznaczyć optymalną długość, która wyniesie 270 cm (standardowy materac ma 2 metry, a więc obliczenie wygląda następująco: 200 + 2×25 + 20 cm).

Twoje łóżko sypialniane jest mniejsze lub jeszcze większe? Korzystając z powyższego przykładu z łatwością obliczysz również jakie prześcieradło na materac 140×200 lub 180×200 dopasuje się najlepiej. Podobne zasady sprawdzą się w przypadku mniejszych łóżek jednoosobowych, warto więc zapamiętać lub zapisać podany wcześniej wzór i skorzystać z niego podczas zakupów.

zakładanie prześcieradła na materac

Sprawdź: Pokrowiec pikowany czy niepikowany – jaki wybrać?

Rozmiar prześcieradła z gumką – jaki wybrać?

Modele wyposażone w elastyczny ściągacz oferują wyjątkową wygodę, dlatego coraz częściej zastępują tradycyjne tekstylia sypialniane. Również dobór odpowiedniej długości i szerokości jest tu mocno ułatwiony. Rozmiary prześcieradeł z gumką dedykowane są bezpośrednio pod standardowe wielkości materacy – 80×200, 90×200, 120×200, 140×200, 160×200 lub 180×200. Informacje na ten temat producent podaje bezpośrednio na opakowaniu lub na metce, wystarczy tylko dokładnie przeczytać wszystkie informacje.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką? Szczególną uwagę warto zwrócić na wysokość (grubość) materaca, która wynosi zazwyczaj do 30 cm. W przypadku wyższych modeli lub zestawów z topperem trzeba będzie poszukać bardziej elastycznych prześcieradeł, które mogą rozciągnąć się nawet do 40 cm wysokości.

Rozmiar prześcieradła jest również istotny jak samo łóżko i materac. Odpowiednio dobrane prześcieradło do rozmiaru materaca zapewni nam komfortowy i wygodny odpoczynek bez obawy ściągnięcia prześcieradła podczas snu.

Similar Posts

1 Comments

  1. Przez przypadek wpadłem na Twój artykuł i muszę przyznać, że tego nie żałuję. Chociaż rzadko mi się to zdarza, to zainspirowałeś mnie do tego stopnia, że nie mogłem obyć się bez komentarza. Dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *