Rozmiar pościeli - kobieta ścieląca łóżko

Masz wybrany wzór pościeli i rodzaj materiału, z którego jest uszyta, ale jeszcze musisz zdecydować się na rozmiar pościeli? To z pozoru proste zadanie może jednak nie być tak oczywiste. Producenci oferują poszwy na kołdry i poduszki w bardzo wielu wariantach rozmiarów. Jaki jest standardowy rozmiar pościeli? Sprawdź teraz i dowiedz się więcej!

Przeczytaj także: Pościel dla alergików, jaką wybrać?
Wejdź na: Pościel satynowa czy bawełniana – która lepsza?
Sprawdź: Jaką pościel wybrać?

Rozmiar pościeli – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując pościel do sypialni, należy przede wszystkim uwzględnić rozmiary kołder i poduszek, aby powleczenie było dostosowane do ich wielkości. Pościel nie może być ani za mała, ani za duża. Dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić wymiary kołdry i poduszek podane przez producenta na opakowaniu. W przypadku braku opakowania, bez problemu poradzimy sobie samodzielnie, mierząc szerokość i długość kołdry i poduszek.

Sprawdź również: Jakie prześcieradło wybrać?

Pościel Exclusive 21B Matex satyna bawełniana Pościel Exclusive 28B Matex satyna bawełniana
Pościel Exclusive 21B Matex satyna bawełniana Pościel Exclusive 28B Matex satyna bawełniana

Przy szukaniu odpowiedniej pościeli musimy pamiętać, że w oznaczeniu rozmiarów pościeli najpierw podawana jest długość, a następnie szerokość. Możemy spotkać pościele 220×200 cm, jak również 200×220 cm. Choć może się wydawać, że to tylko kwestia obrócenia kołdry, to jednak trzeba mieć na uwadze, że również zapięcie znajdzie się z boku i wzór zostanie obrócony o 90 stopni, a zapewne nikogo nie ucieszy taki efekt.

Sprawdź również: Jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca?

Pościel Prestige 06 Matex satyna bawełniana Pościel Prestige 07 Matex satyna bawełniana
Pościel Prestige 06 Matex satyna bawełniana Pościel Prestige 07 Matex satyna bawełniana

Przeczytaj: Co ile zmieniać pościel?

Jakie są rozmiary pościeli?

Standardowy rozmiar pościeli to 160×200 cm. To rozmiar, który doskonale sprawdzi się w przypadku osoby dorosłej. Świetnie pasuje do łóżka jednoosobowego, a także jest idealny dla pary sypiającej pod osobnymi kołdrami. Jeśli para śpi pod wspólną kołdrą, musi być ona szeroka na min. 180 cm, jednak zazwyczaj jest to 220 cm.

Przy takiej szerokości można mieć pewność, że każda z osób będzie mogła dobrze się okryć. Z kolei standardowa długość pościeli to 200 cm, jednakże w ofercie wielu producentów dostępne są również pościele długie na 220 cm, co z pewnością docenią osoby wysokie. W zestawie zazwyczaj są poszewki na poduszki w typowym rozmiarze 70×80 cm lub mniejsze w rozmiarze 50×60 cm.

Przeczytaj także: Rozmiary poduszek – jakie są dostępne?

Pościel Exclusive 35A Matex satyna bawełniana Pościel Exclusive 46A Matex satyna bawełniana
Pościel Exclusive 35A Matex satyna bawełniana Pościel Exclusive 46A Matex satyna bawełniana

Podane rozmiary pościeli to standardowo spotykane na rynku wielkości. Trzeba mieć na względzie, że firmy z branży tekstylnej oferują szeroką gamę możliwości w zakresie rozmiarów pościeli, stąd zawsze warto sprawdzić wymiary własnej kołdry i poduszek, aby zakup nie okazał się nietrafiony.

Pościel Prestige 08 Matex satyna bawełniana Pościel Prestige 10 Matex satyna bawełniana
Pościel Prestige 08 Matex satyna bawełniana Pościel Prestige 10 Matex satyna bawełniana

Przeczytaj także: Jaki materiał na pościel wybrać?

Jaki rozmiar pościeli dla młodszych użytkowników?

Podane powyżej rozmiary pościeli dotyczą modeli dla dorosłych. Rzecz jasna, że do mniejszych łóżeczek dziecięcych musimy wybrać mniejszą pościel. Jakie są rozmiary pościeli dla dzieci? Dla niemowląt i małych dzieci mamy zazwyczaj do wyboru rozmiar 90×120 cm lub 100×135 cm. W komplecie z reguły jest poszewka na poduszkę o wielkości 40×60 cm. W przypadku starszych przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym przyda się pościel 140×200 cm, a dla młodzieży taka, z jakiej korzystają osoby dorosłe, czyli 160×200 cm.

Jeśli wiesz już, jakie są standardowe rozmiary pościeli i jaki rozmiar pościeli wybrać dla siebie, to świetnie! Możesz sprawdzić, czy Twój wymarzony komplet jest dostępny w wymiarach, jakich potrzebujesz, i uczynić swoją sypialnię wyjątkowym, przytulnym miejscem odpoczynku i błogiego snu, a przy tym efektownie ozdobić wnętrze.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *